PDA

View Full Version : Arkeologji / Antropologji


Faqet : [1] 2

 1. Zbulime arkeologjike nė Korēė dėshmojnė rituale mortore
 2. Njė varėse mund tė dėshmojė praninė e dardanėve nė Trojė
 3. Gjendet maska e parė e artė e njė mbreti trakas
 4. Studiohen monedha dhe shpata ilire
 5. Zbulohet njė punishte trakase nė Bullgari
 6. Troja me nėntė shpirtra
 7. Metodat e arkeologjisė
 8. Shpella e Pėllumbasit e periudhave parahistorike
 9. Kantina e verės 6000-vjeēare
 10. Piramida mė e vjetėr egjiptiane rrezikohet nga shkatėrrimi
 11. Qyteti i zbuluar nė fundin e oqeanit
 12. Mesazhe nga shqiptarėt antikė
 13. Tempulli i parė i njeriut
 14. Studiuesi boshnjak zbulon piramidėn e ilirėve
 15. Zbulohen fakte tė reja pėr neferitin
 16. Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur
 17. Bylis, gjendet njė shtatore e shekullit IV-V para Krishtit
 18. Komploti me i madh ndaj shqiptarve
 19. Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi
 20. Gjetjet Arkeologjike ne Kosove
 21. Si ndodhi asimilimi I ilirėve tė romakėzuar, pėrgjatė Adriatikut e Malit tė Zi
 22. Kombi shqiptar ka vetėm njė flamur, flamurin kuq e zi
 23. Pellasgėt Dhe Svastika Nė Vorbullėn E Shekujve
 24. Perėndia e humbur shqiptare, -Maat!
 25. Kodi i Rezallės dhe Gurėt e Kopiliqit
 26. Gjurmė historike nė pistėn e Kampionatit Botėror tė Atletikės
 27. Mrekullite e humbura !
 28. Misteret mė tė mėdha nė histori:
 29. Hieroglifet - Shkenca e fshehtėsisė
 30. Zeus simboli Shqiptar Epirotas
 31. Monedha tė vjetra
 32. St Albans - Albanet e Shenjte - Qytet ne Angli !
 33. "Thoti fliste shqip"
 34. Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerezimit
 35. Heraldika Shqiptare
 36. Gjetjet arkeologjike ilire ne Bosnje e Kroaci
 37. Qytetrimi i Vinēes para 7000 vitesh !
 38. Hakmarrja e legjendės
 39. Qyteterime te lashta..
 40. Vazhdimesia iliro –shqiptare nė trevat e tropojės.
 41. Kultura Jomone e Japonisė ėshtė e vjetėr tė paktėn 13,000.vjet
 42. Arkeologet zbulojne Homoseksualin e pare qe vjen nga Epoka e gurit.....
 43. A ekziston kopshti i EDEN-it nė Tokė?
 44. Studim- Vendbanimet e lashta ilire tė Kaonisė.
 45. Alarmi i arkeologut italian: Finiqi drejt shkatėrrimit
 46. Dimali, qyteti ilir nga ku romakėt morėn veshjet
 47. Drujetė/Dropulli-ąshtnori pellazgjik
 48. Mbretėr Ilirė, 2400 Vjet Mė Parė, Nė Maqedoninė E Sotme
 49. Ku ndodhet Albanopolis
 50. Bylis
 51. Troja e vėrtetė -Dubrovniku
 52. Oriku ose Erihoi
 53. Epidamn Dyrrah Durrės
 54. Pėr herė tė parė arkeologėt hyjnė nė njė varr tė Maya-ve nė Palenque!
 55. Koke Luani gjetur ne Kalabri
 56. Heraldika (Emblemat , Stemat dhe Simbolet) Shqiptare
 57. Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilirise
 58. Kush ishin thrakėt?
 59. Arti ushtarak ne Iliri
 60. Zbulohet Flamuri i Kastriotit, nė afresket e njė kishe nė Venecia
 61. Objekte tė grabitura nė Shqipėri
 62. Gjendet sferė e ēuditshme nė rrugėn Rrėshen-Kalimash
 63. Etimologjia e fjales "Kosovo"
 64. Origjina e Simbolit tė Gjysmėhėnės
 65. Zbulohet harta ilire e astrologjisė, mė e vjetra nė botė 2.200 vjeēare!
 66. Disa shėnime pėr etimologjinė, filologjinė, historinė, arkeologjinė
 67. Historia e thesarit tė Vrapit, Zija Hoxha rrėfen misterin 100-vjeēar
 68. Troja ėshtė nė Shqipėri
 69. Zbulohet nė Berat portretii rrallė i njė iliri
 70. Zbulohet nė Uzbekistan varri i Aleksandrit tė Madh?
 71. Monumenti i rrallė botėror “Dyzetė Shenjtorėt”
 72. Kalaja e Skelės
 73. Tomori, mali legjend i shqiptarve
 74. Gurėzeza antike
 75. Selca, qyteti pėrbindėsh prehistorik!
 76. Topuzi i Herkulit, gjetur nė borsh, Sarandė
 77. Antikuaret e papublikuar te fondit te Bibliotekes Kombetare
 78. Antropologu gjerman, si i pa burrat e veriut tė vajtonin
 79. Gjetjet arkeologjike nė Dresnik, zbulimi mė i veēantė pėr disa dekada
 80. Zbulime nė thellėsi tė detit tė Durrėsit
 81. Qytetėrimet qė nuk arritėn tė "mbijetonin".
 82. Zbulim i madhe ne trojet e DARDANIS
 83. Hylli, mbreti i parė i ilirėve dhe misteri i kafkės sė kristaltė
 84. Selca qytet prehistorik!
 85. Dokumente Historiko-Gjuhesore
 86. Gjeorgji, gjendet kafka 2 milionė vjeēare
 87. Fakte “tė rrezikshme” historike
 88. Ne gjurmet e qyteteve ilire!
 89. Urimi dhe Thumim- Dy guret e Shenjte te Moisiut/Mozes
 90. Observatori Megalithik i Kokinos (Taticev Kamen)
 91. Arkeologu amerikan zbulon prova te pakundershtueshme se historia duhet rishkruar
 92. El Dorado, e vėrteta pas mitit
 93. "Qyteti i humbur i floririt" gjendet ne pyjet ne Honduras?
 94. Bep Jubani, shuhet arkeologu qė i kėrkoi komunizmit lirinė e fjalės
 95. Dardania
 96. Nje mrekulli e shpetuar nga Shpend Bengu!
 97. Zbulohet njė lokalitet arkeologjik nė Shushicė
 98. Istog: Zbulohet ‘Ylli i Davidit’
 99. Vendbanime te lashta shqiptare
 100. Zbulime arkeologjike ne Shqiperi
 101. Shpella e Temireve ne Tomorr
 102. Dioskuret
 103. Histori te Maleve te Shqiptareve
 104. BAAL - hulumtime
 105. Elementet mistike te besimit Pellazg (II. Dodona- Trashegimia jone e pervetesuar)
 106. Saturnalet pararendese te Hanukkas, Krishtlindjeve dhe Haxh-it
 107. Athina - Origjinat
 108. Mbreti Gent, Shkodra dhe simbolika numizmatike e saj
 109. Varka e Noe-se egziston, sipas shtypit turk
 110. Diber, zbulohet nje kala...
 111. Misteri i ndėrtimit tė piramidave
 112. Swastika tek ilirėt - shqiptarėt (pamje, foto, etj)
 113. Varri i Humbur. Jezus Krishtit.
 114. Swastika tek popujt qė nuk janė shqiptarė
 115. "Pompei i Durrėsit", Gjergj Frashėri: U varros me vendim shtetėror
 116. Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"
 117. Ndihme nga Zet ose Ajnej.
 118. Ioja - Hyksosėt - Danau - Grekėt
 119. Sofra e zotit - vranisht guri i bardhė
 120. Misteri i vdekjes sė Ramsesit III
 121. Mbishkrim ilir kushtuar Belenit
 122. Ulpiana
 123. Vidasi dhe Thana
 124. Sekretet e Ilirisė antike,...
 125. Gjendet thesari i lidhur me Aleksandrin e Madh
 126. Mozaiku i Zeugma nė Turqi
 127. Alboanopoli nga Alban Guri
 128. Tabletat e dyllit tregojnė mbi rolin e gruas nė Iliri
 129. Zbulime tė reja nė Amfipolis
 130. Ja si u greqizua emri nga Gjinokastėr nė Gjirokastėr
 131. Urat e vjetra me harqe te ndertuar ne shekuj ne teritorin shqiptar
 132. Ku gjendet damastioni?
 133. Zbulimi nė Arkivat e Vatikanit / Shkrimi mė i vjetėr i shqipes, ja ē’shkruhej mė 1210
 134. Zbulim arkeologjik nė Fier
 135. Konispol, shpella 27 mijė vjeēare e Kreshmoit pa status monument kulture
 136. Numizmatika
 137. Misteret arkeologjike tė orikut
 138. Populli slloven feston 2000 vjetorin e qytetit Emona tė themeluar nga Ilirėt nė Lubja
 139. Vendbanimi i lashtė ilir i Qafės sė Thanės
 140. Ari ilir i dalmacisė mbulonte parthenonin e athinės.
 141. Nuk ekzistonte "Alvanģa" ne Armeni
 142. Krujė, misteri i Shkėmbit tė Vajtimeve
 143. Lume me emertim "i Zi" ne Kosove deri ne Beograd
 144. Ilirėsķa e qytetėrimit [para-]romak
 145. Njihuni me 7 zbulimet e mahnitshme arkeologjike nė Tokėn e Shenjtė
 146. Egjipt, gjendet varri i mbretėreshės misterioze
 147. Tradita e Mikpritjes e popullit Shqiptar [hebrenjte LIIB]
 148. Do fitoje Komani apo shtyllat e tensionit te larte ?!
 149. Tregtaret e parė ilire nė botė
 150. Arkitektura pellazge
 151. Risani, selia e mbretėreshės Teuta
 152. Libri i artė Etrusk
 153. Qytetėrimit mikenas, homerik u ruajt te ai ilir
 154. Qytetėrimi Kelt
 155. Gjurmė tė antikitetit tė vonė nė Lushnjė
 156. 7 Mrekullit e botes antike
 157. Zbulohet" ne shqiperi kupa e loteve.....kupa e krishtit?
 158. Periudha e paleolitit
 159. Qytetėrimi i pelionit te lashte
 160. Ndėrtimtarķa mjeshtėrore IliroShqiptare
 161. Pogradeci, Enkelana e lashtė e Ilirisė
 162. Deshifrimi i enigmes Tragliatella:nga Kreksi
 163. Autoktonia Shqiptare nė Siujdhesėn Ilire: sė paku 8000 vjeēare
 164. Dita e plisit
 165. Orė diellore e pėrdorur nga ilirėt
 166. Kush e ndėrtoi nė tė vėrtetė Sfinksin?
 167. Sensacion arkeologjik nė Kroaci: Gjenden varreza ilire
 168. Ishulli i Sazanit
 169. Arkeologėt shqiptarė e gjermanė zbulojnė qytezė antike nė Berat
 170. Artefaktet e arta ilire tė italisė
 171. Nė Delvinė zbulohet fshati 900-vjeēar i mbuluar nga pylli
 172. Gjendet dyfeku i artė i Ali Pashės
 173. "Helenėn e rrėmbyen Ilirėt", ja dėshmitė arkeologjike /SKEMA
 174. Prishtinė- Shkup, zbulohen gjurmė tė vendbanimit tė periudhės romake
 175. Barbaret Shqiptare, shkaterruesit e kultures Shqiptare!!!
 176. Arkeologėt pretendojnė se kanė gjetur celular 800-vjeēar
 177. Tempulli i Pacollit
 178. DOSJE 1/a - Kosovarėt dhe Maqedonėt nė fushėn e Trojes.
 179. Nė Kishėn e Karaburunit gjendet figura mė e vjetėr e krishtit
 180. Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės
 181. Kalendari diellor
 182. DOSJE 1/b - Peja ėshté qyteti e Paeonėve/Peionėve (Peion=Pejonė).
 183. Misteret e varrezave tė Vuksanlekajve
 184. Varri Aleksandrit dhe i Ptolemeve ne Jordani
 185. Rruga pėr nė botėn ku banojnė tė vdekurit
 186. Harku i Epirit
 187. Ylli i jezusit
 188. Gjirokastra, qyteti gurte
 189. Qytete shqiptare ne vitet 1914-1918
 190. Objekt i Kultit diellore / swastika
 191. Zbulohen nė mal tė zi pallatet mbretėrore ilire, tė mbretėreshės Teutė
 192. Biblioteka Kombėtare – Mrekulli e arkitekturės moderne
 193. Varri i Pinton-it, djalit tė Aleksandrit nė Fshatin Plloēė tė Vlorės
 194. BBC : Besa e shqiptarėve
 195. Froni nė varrin e Euridikes
 196. Qytetėrimi ilir qė ndikoi zhvillimin e viseve gjermane
 197. Zbulime te qyteterimit ilir 20 mije vjet te lashta
 198. Parku arkeologjik Apollonia
 199. Arnisa, qyteti i panjohur
 200. Egjipt, zbulohet statuja e Faraonit Ramses II
 201. Paul Tedeschini: Zhdukja e dy objekteve te tjera te rralla ne Shkoder
 202. "Shpella e Piratėve"
 203. Legjendat e qytetit antik tė butrintit
 204. Cfare jane eremitet?
 205. Maskė vdekjeje e artė, ilire
 206. Sorogozhda dhe legjenda e Osirit- Llakatundi qyteti i humbur
 207. Kleopatra e Egjiptit
 208. Thesaret e Argos - Ku jane?
 209. Origjina e Turqve - Veshtrim i Shkurter Historik ne Mesjete
 210. Kapuletet- Kaloresit me fame te te Albanise©
 211. Beteja e Kosoves-1398 ©
 212. Gjendet ushtria Egjiptiane ne fund te detit te kuq (Ngjarje Biblike)
 213. Rrėnjėt Ilire dhe Indo-europiane tė Gjuhės Shqipe
 214. Njė jetė kushtuar Dyrrahut
 215. Misteri i guvės sė lepenicės
 216. Keng e Ilire
 217. Balshat
 218. Iris illirica , ose Gladiola - lule e ilirisė
 219. Kali i Detit
 220. Guri i Kamjes!
 221. Cuka e Aitoit
 222. Zhdukja e Kleitas ilire nga muzeu arkeologjik...
 223. NJĖ ΔAPΔAN nga DYRRAHU - I PARI EMĖR «DARDAN», I ZBULUAR NĖ DURRĖSIN ANTIK
 224. Kisha e Shėn Mėrisė
 225. Kanuni i Skėnderbeut, vepėr monumentale e kulturės sonė
 226. Letra e arkitekt Sinanit, e gjetur 400 vjet mė pas
 227. Durres
 228. E vėrteta e luftės sė Trojės
 229. Kodiku i Purpurt i Beratit
 230. Emrat e lashtė ilirė tė qyteteve tė sicilisė.
 231. Basania qyteti Ilir i humbur
 232. Vrasja e Lazar Greblejanovicit
 233. Historia lashte sic na e tregojne
 234. Dodona e Tomorit. Te rejat e fundit ?
 235. Turpi i Kombit dekorohet nga Qeveria
 236. Zeus amon
 237. Vllehet
 238. ©Saranda ose Anshiza e lashte
 239. Pse ndėr shqiptarė, myslimanėt pėrdorin emra tė krishterė dhe tė krishterėt emra...
 240. ©Marko Kralevici- perse duhet te na interesoje ky personazh?
 241. Latuta
 242. Alieni Ilir?
 243. A zoteronte vec 2 fshatra familja e Skenderbeut ?
 244. SARDA ose SHURDHAHU
 245. Jeta nėn Gjirokastėr
 246. Kultura iliro-shqiptare ne nje botim te UNESCO-s
 247. Shqiperia dhe rraca Dinarike / Albania and the Dinaric race
 248. Mirdita
 249. Shqiptarėt e Kosovės mė tė gjatėt nė botė
 250. Kairo apo Hermes apo Horus, apo te te gjitha?