PDA

View Full Version : Historia Botėrore


 1. Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?
 2. Troja, njė nga ēuditė e mėdha
 3. Zbulohen 17 piramida nė Egjipt
 4. Zbulimet Arkeologjike ne Bote
 5. Sparta,spartanet dhe i spartiati.
 6. Zbulohet njė racė e panjohur njerėzore 55,000 vjeēare
 7. Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?
 8. Perandoria Bizantine dhe Kalendari i Mesjetes- kronikografi
 9. U zbulua origjina e shkėmbinjve te Stonehenge
 10. Prejardhja e Romeve
 11. Napoleon Bonaparte me Rrėnjėt kaukaziane
 12. Titaniku
 13. Pseudo-enciklopedia e Pseudo-Maqedonėve
 14. Prejardhja e turqve dhe Perandoria selxhuke
 15. Japonezet e lashtė Ainu jane Evropianė
 16. Hektori
 17. Kur u kryqezua Arkeologjia ?
 18. Misteri i vrasjes sė Kennedy-t
 19. Janė zbuluar ndėrtesat 20 mijė vjet mė parė nė Jordani
 20. Evropianėt emigruar nė Afrikėn para 11.000 viteve
 21. Historia e svastikes
 22. ARTUR/Legjenda qė ndryshon
 23. Arkeologėt nė Irakun jugor kan gjetur 40 lokalitete te lashta
 24. Zbulohet “Atlantida e Britanisė”: Njė shtet i zhytur i tėri nė det
 25. Origjina e protobullgarėve – teori dhe hipoteza tė ndryshme
 26. Vllehėt
 27. Romuli Remi dhe Ulkonja - genjeshter apo rrene e kulluar?
 28. 100 luftetaret me te medhenj te historise.
 29. Eposi i Gilgameshit
 30. Pse u dogj Serapea
 31. Origjina e Serbeve
 32. Babilonia
 33. SHENJAT/Pėrse ra Kostandinopoja?
 34. 1821 - Kollokotroni vs Mavrokordatos dhe Anglia
 35. Krushovi kujton.
 36. Si e vrava Causheskun nė Krishtlindjet 1989
 37. Ushtria fantazmė e SHBA
 38. Prejardhja Vėllahe nė dokumentet Bizantine
 39. Papesha Juana
 40. Ylli i Davidid, simbol magjik
 41. 10 atentatet e dėshtuara qė mund tė ndryshonin historinė
 42. Kush ishte nė tė vėrtetė Josip Broz - Tito?
 43. Hitleri i shpėtoi luftės, jetoi nė Argjentinė dhe pati dy vajza
 44. 150 vjetori i fjalimit nė Gettysburg
 45. Bakteri qė gjunjėzoi Bizantin
 46. Cilet ishin Skythet
 47. A ėshtė Historia e Lashtėsisė e fallsifikuar?
 48. Mbreti i Maqedonise - Filipi i II
 49. 12 tiranėt mė tė mėdhenj tė historisė
 50. Varri i Humbur. Jezus Krishtit
 51. Pėrpunimi i pergamenės
 52. Pėrse greqishtja?
 53. Lindja e FBI-sė
 54. Monarku i parė i Europės
 55. Historia e ricikluar
 56. Majat, Aztekėt dhe Inka
 57. Komunistėt jugosllavė nė Istria
 58. Dardanus , Shqiptar apo Grek ?
 59. Vrasėsit mė tė tmerrshėm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti, Tito i trembė
 60. Superfuqia e parė e botės
 61. Austria rrėfehet : Bėmat e mbijetesės e gjigantit “tė vogėl” tė Europės
 62. VOLTERI: Rikthimi i njė mendjeje vezulluese
 63. Fundi tragjik i heronjve tė Greqisė sė vitit 1821.
 64. Si lind njė “histori e rreme”
 65. Waterloo ! Waterloo ! Waterloo ! morne plaine !
 66. Feja e re botėrore - Hitleri dhe Grali i Shenjtė
 67. KRYQEZATAT, tė vėrtetat e pathėna
 68. KRISTOFOR KOLOMBI / Nga lavdia, tek fundi i mjerė
 69. Ex-regina Nathalia a Serbiei n'a murit?
 70. Ataturku e drejtoi Turqinė i dehur ?!
 71. Dossier/ Historia e Vehabizmit, si pararendės i ISIS
 72. Konti i Monte Kristos
 73. Teheran '79
 74. “Kumbari”
 75. 1350 vite para se tė lindte Krishti, njė ēift faraonėsh “dėboi” perėnditė
 76. 10 perandorite e fuqishme qe ndertuan qyteterimin modern.
 77. Hartat e para pėrmbytjes: Ja provat e qytetėrimeve tė pėrparuara
 78. C'dime rreth vikingėve, misteret e popullit flokėverdhė.
 79. Arsyet, pse perandoria Britanike arriti te sundoje boten.
 80. Kush e fundosi flotėn e Kserksit, mbretit tė Persisė?
 81. Bota e humbur e komunizmit!
 82. Hyri nė Romė si gjeneral dhe vdiq si lypės
 83. Terrori i shenjtė: Historia e Urdhėrit tė Vrasėsve
 84. “unam sanctam ecclesiam”
 85. Ishte vetem 21 vjec kur pushtoj Kostandinopojen.
 86. ...e megjithatė ajo rrotullohet.
 87. Neroni, nisi karrierėn me vrasjen e nėnės.
 88. Pushtimi Cekosllovakise nga Bashkimi Sovjetik
 89. Eureka
 90. Beteja e Lepantit.
 91. Gezuar Krishtelindjen Friz
 92. Shkaqet e nje lufte.
 93. Poltava: Beteja qė ndryshoi botėn
 94. Kush e ēoi Giordano Brunon tė digjej i gjallė.
 95. Sekreti i Budės
 96. Evropa nga 400 pk e deri sot ne 20 min
 97. Bullgare apo Serbe?
 98. Martin Gelb,nje hero i vertete amerikan.
 99. Postoni Libra per historin e Balkanit
 100. Propozimi i Erdoganit, Shėn Sofia kthehet nė xhami
 101. “Marrėdhėniet me vajzat minorene dhe infertiliteti …”/Stalini e “psikologjisi”, duke
 102. ~ Anubis ~
 103. Kėnaqej duke vrarė njerėz, rrėnoi ekonomikisht Kubėn/ Kush ishte realisht Ernesto Che