PDA

View Full Version : Mitologji


 1. R O Z A F A dhe Legjenda e saj
 2. Sirenat
 3. Drakula
 4. Plakat e Marsit
 5. Leonidha dhe 300 Spartanet
 6. Perėnditė e kishin dėnuar Sizifin...!
 7. Gladiatoret
 8. Gjergj Elez Alia
 9. Ēfarė besonin paraardhėsit tanė
 10. “Vrima e Dhelprės”: Shpella qė tė… ēon nė botėn e poshtme -Ferri!
 11. Dragoi dhe Kuēedra
 12. Mitologjia dhe Demonologjia shqiptare
 13. Ringjallja e Shqiptarit pėr besėn
 14. Mbi ate ēfare jemi!
 15. Denimi i Niobit, legjenda e gruas qe u kthye ne gur.
 16. Gjeografia Homerike
 17. Legjenda e Urės sė shenjtė
 18. A rron, apo nuk rron Leka i Madh ?
 19. Rosanda, princesha e Prizrenit dhe tre kalorėsit e huaj
 20. Pyetje rreth miteve
 21. Hermesi
 22. Mite per "Furiae - Dirae"
 23. Noah's Ark (Arka e profetit Nuh)
 24. Tempull per "Felinin - Bastet " Nga Ptolemeu III ne Aleksandri
 25. Tomorri
 26. Lėvizja orfike
 27. Misteret Eleusine
 28. Afėrdita
 29. Kalendari i dakėve
 30. Dacian Draco
 31. Zanat e malit
 32. Kulti i kalit
 33. Qerosi
 34. ULIKSI dhe Cicklopi = NALETI DHE PLAKU - Rrėfenja tė motshme Albaneshe Ilirike
 35. Helena e Trojės dhe misteri i saj.
 36. Nesilėt (hetitėt)
 37. Centaurėt
 38. Lumi i harresės
 39. Orėt nė mitologjinė "greke" flasin vetėm shqip.
 40. Bricjapėt Albanė
 41. Kalit tė Drunjtė, dhurata dinakėri.
 42. Gilgameshi, miti dhe legjenda e njė mbreti
 43. Legjenda e Vorrit tė Nuses: ‘Mos me varrosni te shtėpia e burrit, po as te nana jo!’
 44. Ēami udhėheqės i Ēamėrisė - Niko Stylos
 45. Prometeu.
 46. Mitologjia pagane e shqiptarve.
 47. “Mirėbėrėsja Romane”
 48. Ēfarė ishte “Nyja Gordiane”
 49. Orakulli i Delfit
 50. “Lamtumira e Telemachus dhe Eucharis”
 51. Pėrse mbanin ilirėt gjarpėr shtėpie?