PDA

View Full Version : Shkenca dhe jeta


Faqet : [1] 2

 1. Pse hebrejte janė kombi mė "i zgjuar" nė botė ?
 2. Sa shkencetar shqiptar njihni ?
 3. Te reja nga Shkenca dhe Jeta
 4. Te dhena mbi rruzullin tokesor ...
 5. Gjenetika ...
 6. Ngrohja globale ...
 7. Arkivat e misterit ...
 8. Te reja nga Astronomia
 9. Asteroidėt sollėn jetėn nė Tokė?
 10. Zbulohet “Toka” e re 20 vite larg Botės sonė
 11. Kur ėshtė fundi i botės !
 12. E verteta e diteve te javes
 13. Ligji i Tėrheqjes, sekreti i madh i jetės ,
 14. Ti je shume me shume nga c'mendon se je.
 15. Universi, Pasqyre ndjenjash.
 16. Universi, Si u krijua ai?
 17. Mashtrimi i madh i astrologjisė
 18. Nė 19 mars, Hėna i afrohet mė sė shumti Tokės
 19. Shkencetaret afer sherimit te sklerozes se shumefishte
 20. Mistere.....
 21. Antibiotiket Natyral
 22. Zbulime te rastesishme
 23. Pėrgjithmonė tė rinj?
 24. Teknologjia e se ardhmes, nje koncept futurist.
 25. Sonda e NASA-s vėrteton teoritė e Ajnshtajnit mbi gravitetin
 26. Jemi qenie jashtetokesore!
 27. A ėshtė i mundur udhėtimi nė kohė?
 28. Gruaja tregon se si beri 20 femije me alienet
 29. Nasa zbulon anijen e re kozmike qė do tė dėrgojė njeriun e parė nė Mars
 30. Zbulimi i rrallė- Strukturat transparente shihen nga ajri, por jo nga toka
 31. Studimi, nėse jeni dembelė fajin e kanė gjenet!
 32. Njė planet gjigant mund tė jetė larguar nga sistemi ynė diellor
 33. 10 idetė qė do tė ndryshojnė botėn
 34. Ajnshtajni ėshtė gabuar, kalohet shpejtėsia e dritės
 35. Jeta nė vitin 2050
 36. Gjykata Evropiane, "jo" kėrkimit me qeliza burimore njerėzore
 37. Ja si do tė dukej udhėtimi me shpejtėsi gati sa tė dritės
 38. 12 skenarė pėr fundin e botės...
 39. Pėr sukses ndikojnė puna e talenti, por edhe memoria punuese
 40. Sot 1 Dhjetor Dita Boterore kunder SIDES
 41. Project work
 42. Zbulim apokaliptik: Krijohet virusi qė mund tė vrasė gjysmėn e popullsisė sė botės
 43. Zbulohet planeti binjak i Tokės !
 44. Shkencėtarėt afėr njė zbulimi historik nė fizikė
 45. Zhdukja e elefantėve favorizoi evolucionin e njeriut modern
 46. NASA Heq drojen: Ska fund te Botes ne 2012
 47. Stuhi e fortė diellore godet Tokėn
 48. Nasa publikon nje foto te Tokes 8000x8000 piksel
 49. SHBA sė shpejti me ushtri robotėsh
 50. Astronautet e Lashte!
 51. Kinezet zbulojne nje baze Aliene nė Hėnė
 52. Zbulohet planeti i pėrbėrė nga uji
 53. Shikoni se si duket dita me diell ne planetin Pluto
 54. Help
 55. Shkenctaret Britanike zgjedhin enigmen: Pula apo veza
 56. Shpėrthimet e lashtė bėrthamore dhe reaktorė t- njė vepėr e natyrės apo diēka mė shum
 57. Vargu Fibonaci na lidh te gjitheve !
 58. Enigma e Ajnshtajnit
 59. Eshte gjetur paraardhės me i vjetėr i njerėzve nė baltė e liqenit
 60. Njė unazė zjarrtė nė qiell. Kujdes sytė nga vezhgimi i eklipsit nė datėn 20 Maj
 61. Realiteti - Nga Stephen Hawking
 62. Shkencetaret zbulojne Bosonin Higgs: Grimcen e Zotit!
 63. Viti 2045, njė rus do na e vėrė trurin nė punė edhe pasi tė vdesim
 64. NASA nė Mars
 65. Shpikje te ndryshme ne kohe.
 66. Felix Baumgartner,parashutisti austriak,qe u hodh nga nje lartesi 39 km.
 67. Inxhinjeret Britanik prodhojne lende djekse nga uji dhe ajri.
 68. Qumshti i lopes mund te jete mbrojtje e mire nga virusi HIV
 69. Nė Kaliforni, ka rėnė njė meteorit me plote blloqe tė jetės
 70. Zbulohet gjeni qe percakton diten egzakte te vdekjes
 71. Zhdukja e Dinosaureve - teoria me e re
 72. Shkencėtarėt kėrkojnė njė grua pėr tė sjellė nė jetė njeriun e Neandertalit
 73. Brave New World vs 1984
 74. Shiu i meteorėve nė Rusi
 75. NASA kėrkon dėshmi tė pranisė sė jetės jashtėtokėsore nė koren e Tokės?
 76. Zbulohet zyrtarisht funksioni i sistemit te antenve HAARP
 77. Dosja UFO....Roswelli rus- Video
 78. Kina pėrgatitet tė krijojė komb tė gjenive.
 79. Eshte vdekja iluzion?
 80. Del dokumenti “Top Secret”
 81. 88 constelacionet (yjesite)
 82. Mijėra “tokėsorė” duan tė jenė “marsianė”
 83. Shkenca hedh njė tjetėr hap
 84. Veglat e Shkences
 85. Ndahet nga jeta shpikėsi i Mouse-it Douglas Engelbart
 86. Shkencėtarėt: Vdekja nuk ekziston…
 87. Jemi racė e pastėr
 88. Rreziku mė i madh pėr Tokėn? Jemi vetė ne
 89. Toka ėshtė njė matrioshkė
 90. Shkencėtarja shqiptare qė flet me njerėzit nė koma
 91. Fizikė
 92. Elektromagnetizmi dhe optika
 93. Fundi i botės nė 16 Mars 2880
 94. Mėrkuri “fsheh sekretin” e Hėnės
 95. Nė galaksinė tone, 8.8 miliardė planete tė ngjashėm me Tokėn
 96. Teletrasporti..
 97. Qyteti lundrues
 98. Energjia do na vijė nga Hėna
 99. “Kujtimet” trashėgohen nga njė gjeneratė nė tjetrėn
 100. Teknologji-Ja cilat janė dėmet qė shkakton wireless dhe valėt e telefonit
 101. Hėna po na vjedh gjumin
 102. Shkencėtarėt zbulojnė Turritopsis Nutircula, krijesėn e vetme “tė pavdekshme” nė botė
 103. 10 tė vėrteta interesante rreth ėndrrave.
 104. Vendosja e mikroēipave nen lekure ne 2014? Nuk ka mundesi!
 105. Ja si ishin europianėt 7 mijė vjet mė parė
 106. Per here te pare Vizualizohet Krijimi i nje Memorie ne Tru
 107. Teori Konspiracioni
 108. Diamante nga hiri i tė vdekurve
 109. Foto e Tokės marrė nga larg…shumė larg
 110. Nė zemrėn e asteroidit pėr tė kuptuar sistemin tonė diellor
 111. Zbulohen gjurme te lashta njerzore ne Britani
 112. Universi ne mikroskop: yjesit si mikro-organizma.
 113. Zbėrthehet iluzioni optik 450-vjeēar
 114. Planetėt ku mund tė jetohet
 115. Zbulohen Valet Gravitacionale.
 116. Toka e dytė: Shkencėtarėt, entuziastė pėr zbulimin e madh
 117. A ėshtė i mundur teleportimi njerėzor?
 118. Nikola Tesla
 119. Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit
 120. Cosmos
 121. Mė i aftė se Ajnshtajni, por nuk arriti ta ketė famėn e Ajnshtajnit
 122. Stephen Hawking
 123. Studimi, Toka fsheh njė oqean tė stėrmadh
 124. Tė jetosh pėrgjithmonė
 125. Imazh i marre nga NASA
 126. Leonaro da Vinēi
 127. Piramidat Egjiptiane
 128. NASA: Njerėzit do provojnė se nuk janė vetėm nė univers brenda 20 viteve.
 129. Fenomen i rrallė nė Tiranė, ndriēohet qielli natėn- FOTO
 130. A mund tė kolonizojmė njė planet tjetėr?
 131. A mund tė bėhemi mė tė zgjuar?!
 132. Nė vitin 2045, njerėzit nuk do tė jenė specia kryesore nė botė
 133. Lamtumirė kujtimeve tė kėqija
 134. Stephen Hawking: Fundi i botės ėshtė afėr
 135. Njerezit mund te jene ne mes te ne ndryshimi te madh evolucionar
 136. Si pėrdoren dritat pėr hulumtimin e universit
 137. Nga kemi ardhur?
 138. Shkencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nuk ekzistojne
 139. ⚠ kujdes nga uji i bidonave tė ndenjur nė diell dhe nė temperatura tė ngrohta!
 140. Galileo Galilei
 141. Sistemi djellor
 142. Shkencėtarėt thonė: Ekzistojnė botėt paralele!
 143. Qelizat staminale kundėr Parkinsonit
 144. Stabilizohet sonda e ulur mbi kometė
 145. Matematikė
 146. Njutoni, i fundmi i magjistarėve
 147. Budallallėku varet nga njė virus!!!
 148. Sekretet dhe misteret e gjumit
 149. 10 misteret qė shkenca s'po i shpjegon dot.
 150. Truri, pamjet mahnitese te tij.
 151. Mund tė ketė jetė nėn koren e Tokės
 152. Shkencėtari me peshė
 153. Kujtesa e humbur mund tė kthehet sipas shkencėtarve
 154. Pse nė ėndėrr vrapojmė mė ngadalė?
 155. Origjina e ujit
 156. Kemi nevojė tė flasim pėr Inteligjencėn Artificiale
 157. Rėnia e legjendės sė Big Bangut? Universi mund tė mos ketė patur fillim
 158. NASA, sonda “Dawn” futet nė orbitėn e Ceresit
 159. E ardhmja jonė transparente
 160. Ngrihet nė fluturim avioni i parė me energji diellore
 161. Tė jetosh pėrgjithmonė
 162. Shkenca zbulon Perėndinė?
 163. Teleskopet kapin "Radio Sinjale Misterioze" nga jashte galaktikes tone
 164. Sikur… koha tė kthehej pas
 165. Sikur… tė ktheheshim nė epokėn e Neolitit?
 166. Per here te pare modifikohet gjenetikisht embrioni njerezor!
 167. Imazhi shkencor i shqiptareve ne bote
 168. Ēelėsi i rinisė sė pėrjetshme ndoshta fshihet nė ADN-nė tonė
 169. Shqiperia ne Konkurs nderkombetar
 170. A kanė krijimtaria dhe ēmenduria tė njėjtat rrėnjė gjenetike?
 171. Jemi edhe atje tej: Nė universe shumė tė largėt janė kopjet tona
 172. Shpjegim i thjeshtė pėr teorinė e relativitetit tė Ajnshtajn
 173. Teleskopi Kepler , Njė Tokė e re, NASA zbulon njė planet tė njėjtė me tonin
 174. Mutacionet gjenetike tė super-njerėzve
 175. Raketa qė “na shpie” pėr katėr orė nė hėnė, ekziston
 176. “Ishujt nga mbeturinat”: NNASA zbulon njė realitet tė hidhur!
 177. Transhumanistet dhe kauza per te zbuluar perjetesine
 178. Teza shokuese e shkencėtarit Stephen Hawking: “Do tė shpėtojmė duke ikur nga Toka”
 179. NASA: Ja pse Toka do zhytet nė errėsirė tė plotė nė nėntor 2015
 180. Zbulohet hardhuca shumė e rrallė nė Kosovė
 181. Njihuni me kompaninė qė pretendon tė rikthejė te vdekurit nė jetė
 182. Fushė magnetike nė vrimėn e zezė tė Rrugės sė Qumėshtit
 183. Shkenca gati pėr klonim, frikė nga reagimi i njerėzve
 184. Playstation aplikacion tė ri pėr mesazhe
 185. Universi duke vdekur!!!!!
 186. Shkencėtarėt besojnė se kanė hedhur njė hap gjigant nė gjetjen e njė kure pėr rininė
 187. Si do tė marrė fund bota sipas shkencėtarėve
 188. Molekula e rinisė
 189. Ndarja e arit nga rera nepermjet elektrolizes.
 190. Ē’ėshtė El Nino dhe pse kemi frikė?
 191. Zbulohet universi paralel, ku koha shkon prapa
 192. Ai ishte i saktė
 193. Kush i foli fjalėt e para ?
 194. ISS live
 195. Zbulohen Valėt e Gravitacionale
 196. Primatet kane hyre ne epoken e gurit
 197. Sipas ekspertėve, kėshtu merr fund universi
 198. Kombinimi i dy medikamenteve sjell rezultate befasuese kundėr tumoreve tė gjirit
 199. Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni
 200. Ora Tiker, (Misteri i Vdekjes)
 201. Kupa Likurgo !?
 202. Misteri Oktavia Hertz
 203. Zbulohet mumia 1.500 vjeēe me patika* Adidas
 204. Bota e fshehur nėn Antarktikė, shpresa tė mėdha pėr shkencėtarėt
 205. Shkenca do ta "mposhtė" vdekjen sė shpejti
 206. Misteri se pse nuk mbajme mend kur kemi qene te vegjel
 207. A ėshtė jeta njė simulim kompjuterik?
 208. Zbulohet planeti sekret pranė Tokės, mendohet se ka jetė.
 209. Njė tjetėr megastrukturė "aliene"
 210. Hartat e para pėrmbytjes: Ja provat e qytetėrimeve tė pėrparuara
 211. Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”
 212. Kujtimet e mira dhe tė kėqija ruhen nė 2 neurone tė ndryshme
 213. Live nga Stacioni Hapėsinor Ndėrkombėtar
 214. Vertete apo e gabuar !?
 215. Shkencetare shqiptare zbulojne nje lloj te ri gruri
 216. Shkencėtarėt zbulojnė njė organ tė ri nė trupin e njeriut
 217. Revulucionet qė ndryshuan jetėn e njeriut
 218. Ēfarė thotė shkenca pėr ekzistencėn e Zotit?
 219. Fundi universit
 220. Letra e Albert Einstein drejtuar vajzes se tij.
 221. Jeta eshte shume e shkurter per ndjenja te semura, keshilla per nje dite te mbare.
 222. Universi dhe matematika.
 223. Zbulohet “kristali i kohės”
 224. Kėta janė njerėzit mė inteligjentė nė botė
 225. 10 shenja qė dėshmojnė se jeni mė inteligjentė se 80% e njerėzve
 226. Dremitja e shkurtėr nė kapsulėn e gjumit jep rezultate tė mira
 227. Mumja e dinozaurit zbulohet nė fushat e naftės nė Alberta
 228. Provat e lashta pėr kometėn qė goditi botėn
 229. Gjimnazistet e Kosoves medalje t'argjente ne Olimpiaden "GENIUS 2017"
 230. Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit Italinė
 231. Shqiptari nga Suhareka projekton shporetin solar (Video)
 232. Shkenca verteton egzistencen e Zotit.
 233. Shkencėtarė tė mėdhenj thonė se vdekja nuk ekziston
 234. Robotėt vrasės janė mė afėr sec kujtoni
 235. Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?
 236. Trump firmos urdhrin pėr NASA-n: SHBA, sėrish nė Hėnė
 237. Njė planet i ngjashėm me tokėn", NASA jep lajmin e jashtėzakonshėm
 238. Nexhat Daci zgjidhet kryetar i ASHAK-ut
 239. Kjo ėshtė macja e rrallė me dy fytyra, ja ēfarė ka ndodhur (FOTO)
 240. Si do te ishte nese njerezit nuk do te plakeshin?
 241. Vdiq Stephen Hawking
 242. Kulmi i budallallekut ne Avaaz.org kundra Facebook
 243. Lėngu i dėllinjės, pėrdorimet magjike nė mjekėsinė popullore
 244. Shkencėtarėt zbulojnė planetin ku 1 vit zgjat vetėm 20 ditė
 245. Mendoni se ndergjegja ka origjinen ne nivel quantum?
 246. Bimėt inteligjente !!!???
 247. Harta satelitore tė gjetura nė Shqipėri rreth viteve 1500
 248. Sė shpejti do tė mund tė marrim frymė edhe nėn ujė
 249. Po ndodh tani fenomeni i rrallė natyror, “pėrgjaket” hėna
 250. Toka ėshtė e rrafshėt, jo e rrumbullakėt!