PDA

View Full Version : Historia e Shqiptarėve


Faqet : [1] 2 3 4 5

 1. Historia e Tiranės
 2. Bizantinizmi dhe skemat serbo-greke
 3. Dėbimi i shqiptarėve
 4. O e bukura more..
 5. Shpallja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė
 6. Peqini
 7. Arkeologjia
 8. Historia e vendit tone te dashur
 9. Nėnė Tereza
 10. Historia e Shqiperise-PELLAZGET DHE ILIRET.
 11. Historia e Shqipėrisė nėn sundimin osman
 12. Gjergj Kastriot Skėndėrbeu
 13. Himni kombėtar
 14. Kontributi i gruas shqiptare ndėr shekuj
 15. Ēėshtja e vazhdimėsisė iliro-shqiptare dhe aktualiteti politik ..
 16. Origjina e Napoleonit dhe Gariballdit..
 17. Historia e Durrėsit
 18. Kavaja..
 19. Shkodra..
 20. Lezha
 21. Elbasani
 22. FLAMURI SHQIPTAR- Krenari Kombėtare qė nuk shuhet kurrė!!
 23. Lufta e Dytė/Cili ishte momenti i kthesės?
 24. Vlorė: Njė dokument qė evokon praktikėn bankare nė qeverinė e Ismail Qemalit
 25. “Skėnderbeu” nė fokus tė regjisorėve shqiptarė
 26. Les albanais dans le monde
 27. Rreth etimologjisė sė emrave "Albania" dhe "Macedonia"
 28. Vjetėrsia e fjalėve Shqipėri, shqiptar dhe shqip
 29. Pse nė Shqipėri ekziston dhe zbatohet me fanatizėm kanuni?
 30. Nju Jork, planifikohet monumenti i Skėnderbeut
 31. Vlorė/ kompleksi muzeal nė pashaliman, ruajtje e vlerave tė krijuara nė histori
 32. Harta tė trojeve shqiptare, ballkanike etj.
 33. Libra pėr karakterin etnik ilir tė epirotėve
 34. Arvanitėt
 35. Kundėrshtimet pėr emrin "Maqedoni"
 36. Nė tetor kanė lindur njerėzit mė tė pushtetshėm nė historinė e Shqipėrisė
 37. Shqiptarėt qė Shpėtuan Ēifutėt
 38. Pirroja i Epirit
 39. 1944 / Fotografitė e drejtuesve komunistė me emisarėt jugosllavė
 40. Takimi i presidentit tė fundit komunist me intelektualėt nė gusht 1991
 41. Ditari i Enver Hoxhės
 42. Perėnditė ilire, ku besonin paraardhėsit tanė
 43. Abdullah Tahiri
 44. Biblioteka e humbur e Eqerem Bej Vlorės
 45. Masakra serbosllave ndaj shqiptarėve nė Karadak!
 46. Trojet shqiptare
 47. Mehmet Shehu, si i dėnoi ai "Bitėllsat" e Pogradecit
 48. Rrėzimi i diktatorit nė '91-shin
 49. 50 agjentėt sekretė mė tė famshėm shqiptarė
 50. Si mendoni? Ēfarė kuptimi ka flamuri shqiptar?
 51. Disa politikanė tanė duhet tė lirohen nga mėndėsia e historisė serbe
 52. Autoktonia e shqiptareve ne Maqedoni
 53. Rudolf Virchow: Kafkat e shqiptarėve tregojnė racėn mė superiore tė Europės
 54. Shqipėria natyrale
 55. Voskopoja nėn njė dritė tė re historike
 56. Odiseja e njė detektivi
 57. Vendbanimet e tokave te te pareve tane
 58. Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut
 59. Mbretėria e Arbėrisė nė Dokumentet Papnore nė dhjetėvjeēarin e dytė tė shekullit XIV
 60. Perandoret Ilire te Romes
 61. Fjale arbereshe
 62. Albanet me fame mijevjecare
 63. Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar
 64. Tmerri nė burgun e Dubravės
 65. Historia e vėrtetė botėrore dhe pjesemarrja e shqiptareve ne hartimin e saj!
 66. Isa Boletinit rikthehet nė vendlindje 100 vjet pas vrasjes
 67. Majori amerikan qė luftoi nė krah tė shqiptarėve
 68. Tetova e para njė shekulli nė sytė e njė kronisti bullgar (1866-1890)
 69. Kryengritja e Pėrgjithshme e vitit 1912
 70. Duka i Montpensier-it njė mbret i humbur pėr fronin e Shqipėrisė
 71. Geraldina me bar nju-jorkez, Leka me Micky Mouse
 72. Genocidi grek ndaj shqiptareve te Ēamerise
 73. Misionari shqiptar emėrtoi Maqedoninė “Ilire”
 74. Ja si u vranė dhe u masakruan 147 emigrantė shqiptarė nga grekėt
 75. Ku gjindet Kulla e Oroshit te Kanunit gjitheshqiptar?
 76. Lufta diplomatike pėr shėn naumin
 77. Greqia: Shqiptarėt po na marrin heronjtė
 78. Albana, fshat Ilir nė kufi mes Italisė dhe Sllovenisė, qė admirohej nga Skenderbeu
 79. Shkatrimi i Jugosllavisė - paradoks Balkanik ?
 80. Kush ėshtė Teodor Pangallos
 81. Shqipėria imagjinare: Nga Durhami te Spielberg
 82. ‘Beteja e Kosovės’ (1389) nuk ka ekzistuar FARE
 83. Kurthi i historianėve pėr 500 vitet e pushtimit turk
 84. Skėnderbeu kishte njė vajzė, quhej Vojsava?
 85. Nje fotografi qė flet prej 99 vitesh
 86. Shkrimtarėt e dėnuar me vdekje, ja fjalėt e fundit
 87. Mizoritė greke nė Shqipėri
 88. Abaz Kupi
 89. Incidenti flotes angleze: INCIDENTI I KORFUZIT APO INCIDENTI I SARANDĖS?
 90. Pse,Zogu nuk tradhetoi.
 91. A do tė vazhdojė shpėrbėrja e Ballkanit?
 92. Greqin e krijuan Shqiptarėt
 93. Si u pushtua Shqiperia nga serbėt e grekėt
 94. Pyetja shqiptare nė krizėn ballkanike tė vitit 1913.
 95. Grigorije Nikolajevič Trubecki - 1915: "Kokat e ngritura tė arnautėve"
 96. Janosh Huniadi - Mik i madh i Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut
 97. Ahmet Zogu
 98. Sot mbushen 21 vjet nga themelimi i Partisė Demokratike
 99. Harresa e baballarėve tė kombit (reportazh)
 100. Monument pėr tragjedinė e Otrantos
 101. Irfan CANA:KTHESĖ HISTORIKE KOMBĖTARE
 102. Sot bėhen nėntė vjet nga vrasja e Tahir Zemajt e Hasan e Enis Zemajt
 103. Bullgaria zbuloi planin pėr pastrimin etnik tė Kosovės
 104. Zbulohet flamuri, me tė cilin u varros Ismail Qemali
 105. Njė dokumentar qė hedh dritė mbi hebrenjtė e shpėtuar nga shqiptarėt
 106. Kush e krijoi gravurėn “mbreti glauku i jep foshnjės pirro mbrojtjen e tij”?
 107. Shqiptaret...
 108. Gjirime te vjetra te qyteteve Shqiptare
 109. Personalitete shqiptare qe u martuan me shtetase te huaja.
 110. Prejardhja Flamurit Shqiptar
 111. Fakte qe deshmojn per Tradhetine e enver hoxhes, dhe vrasjen e popullit shqiptare
 112. Historia "Tjeter" e popullit Shqiptar
 113. Dodona nuk ėshtė nė Janinė, por nė Dėshnicė tė Pėrmetit
 114. Masakra E Tivarit
 115. Bizantinizmi dhe skemat serbo-greke
 116. Nje klithme nga kulla e Sheremetit
 117. Ushtarakėt e lartė qė eleminoi Enveri.
 118. A e shiti Enver Hoxha Kosovėn?!
 119. Nė pėrkujtim tė Kryengritjes Armatosur tė Malėsisė Madhe
 120. Etnogjeneza shqiptare nė kėrkimet shkencore tė njė arvanitasi
 121. Dokumentari: Divorce Albanian Style!
 122. Hundėzakėt- Leshkuqėt e Lekės sė Madh
 123. Nora e Kelmenit
 124. Infiltrimi i fiseve sllave ne Ballkan 1
 125. Vazhdon rrugėtimi i librit “Terrori i Serbisė…”
 126. Nė pavionin e Krimeve
 127. Louis Benloew: Shqiptarėt, kombi mė i vjetėr i kontinentit
 128. Baba Tomorri, kryeperėndia ilire
 129. Akili
 130. Fustanella
 131. Shqipėria nė hartografėt venedikas gjatė shekujve XV-XV
 132. Qeveritė Shqiptare nga viti 1912 deri nė 2005
 133. Xhelal Staravecka tregon..
 134. "Historia e Kosovės" e Buxhovit, vepėr kapitale
 135. Iliada, nė kohėn e Aristotelit mbijetonte mes ilirėve
 136. Kujtimet e Kapitenit Ahmet Hamdi pėr Luftėn Ballkanike
 137. Rreth emrit shqiptar?
 138. Shqiptaret jane pasardhesit me te vjeter te Arianve
 139. Origjina e Himnit Kombetar !
 140. Ismail Qemali pas dorėheqjes
 141. Che Guevara nė Tiranė
 142. Ahmet Zogu
 143. A. Ēako vs. historianit Frasheri
 144. Shaban Polluzha
 145. Emri i Kosoves ishte Cosonam, Kosonam-Haksluvius ?
 146. Teuta, mbretėresha e Ilirisė
 147. Kush po na e shkelmon historinė?
 148. Historiku i Kanunit tė Labėrisė
 149. LANĒ dhe Mbeshtetja Angleze
 150. Dokumentar mbi historine e Shqiperise
 151. Evidence Numrash Kursiv dhe Numrash Kapital qe ne vitin 113 AD
 152. Diocleziano
 153. Historia e Shqiperise ,, nga kendveshtrimi Italian.
 154. Enigma e popujve te hėnės
 155. Sundimi i tmerrit
 156. Veriu i Arbėnis nėn sundimin sllav nė shek.XIV sipas njė prifti anonim
 157. 1948, si u hoqėn 98 mina nga ujėrat shqiptare
 158. Ngritja e Shtetit dhe Shteterimi
 159. Quando L’Italia era... Albanese
 160. Deshmi e hidhur e krimeve serbe +18 imazhe tronditese.
 161. Pjese nga "Veprimi kombetar i shqiptareve te Rumanise" prej Lasgush Poradecit
 162. Ishulli grek kėrcėnon: Do bashkohemi me Shqipėrinė
 163. Si u pushtua Shqipėria nga serbėt e grekėt ?
 164. Tė parėt e serbėve tė Kosovės ishin shqiptarė
 165. Kapela....'Frigjiane'?
 166. Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.
 167. Dodona
 168. Njė komb njė histori !
 169. Tė vėrtetat e shqiptarėve tė Sanxhakut nė Serbi
 170. Virgjėreshat e shndėrruara nė burra (Burrneshat)
 171. Epiri ne studimet e historianeve te huaj
 172. Pėrpjekjet kėmbėngulėse tė Konstandin Ēekrezit qė SHBA ..
 173. Ndahet nga jeta Agron Ēobani, homazhe nė RTSH
 174. Ulqini vendbanim i hershėm ilir
 175. 100-vjetori i lindjes sė Sabiha Kasimatit
 176. Genti (mbreti ilir)
 177. Austriaku Matzinger: Gjuha e shqiptarėve nuk ėshtė bijė e ilirishtes
 178. SULI dhe banoret e tij Shqiptare
 179. Flet Sekiraqa..
 180. Pamvaresia dhe Rumania
 181. Rrethi hasi ka veq trima
 182. Jakup FERRI
 183. Skėnder Rexhahmetaj, luftetari i FARK.
 184. Tak Ngjela tregon..
 185. Dokumenti sekret i Sigurimit nė ’85..
 186. Fevziu per Esat Pashen, Avniun, Zogun, Nolin etj.
 187. Kozara Kati: “Jeta ime, nga Moska nė internim”
 188. Kastriot Dervishi tregon per Sigurimin..
 189. Flet Hamdi Sina, ish-shoferi i Byrosė
 190. Dimitrije Tucovic - KEMI HYRĖ NĖ VEND TĖ HUAJ
 191. SHBA: Njė pėrshėndetje pėr Shqipėrinė Etnike
 192. Skėnderbeu i fshehur nėpėr arkivat greke
 193. Rivarrimi i eshtrave tė mbretit Zogu - Njė ceremoni shtetėrore teatrale komike
 194. Noli : Francezėt dhe grekėt vodhėn ikonat e Voskopojės
 195. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912
 196. Shalianit gjithnji i shkelqe plisi.
 197. Per cilin vend behet fjale?
 198. Kur Athina fliste shqip
 199. Mehdi Frashėri: Ēėshtja e Vermoshit dhe e Shėn Naumit
 200. Ja si na kanė copėtuar
 201. Ndroqi: Avni Rrustemi ishte kriminel
 202. Rauf Fico
 203. Materiale nga arkiva nė prag tė 100 vjetorit tė pavarėsisė
 204. Afrim Q. Karagjozi, autor i librit “Mary Edith Durham”
 205. Shqiperia e Porfirogenetit (?)
 206. Cilėt ishin 40 firmėtarėt qė vulosėn Pavarėsinė
 207. 100 vjet pas, Akti i Pavarėsisė nuk ėshtė gjetur ende. Dyshohet se ndodhet nė Beograd
 208. Bllaca: Kleēka ka ekzistuar
 209. Vėshtrim mbi shqiptarėt ēamė tė Greqisė
 210. Martesa e Skenderbeut
 211. Pas Schmitt vjen Bartl
 212. Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t
 213. Rrėfimtari Mitro Ēela.. rrėfen rrėfimet e veta..
 214. Kodik 93, botohet dorėshkrimi qė u fsheh nė komunizėm
 215. Familja dinastike Vlora
 216. Etruskėt, njė prej popujve mė enigmatikė tė historisė!
 217. Léon Rey , zbuluesi i Apolonise..
 218. Ku Jane Parate e Shqiptareve
 219. Onomastika ilire ne Epir
 220. Grekėt morėn fenė dhe perėnditė e tyre nga Pellazgėt
 221. Kostė Ēekrezi dhe Historia..
 222. Mehmet Shehu dhe te tjeret..
 223. Mehdi Frashėri
 224. Schmitt provokon sėrish: Shqiptarėt e pranuan Perandorinė Osmane
 225. Annuit cœptis
 226. Ramize Gjebreja, ja si u pushkatua para 400 burrave
 227. Schmitt; Lufta e Skenderbeut , hakmarrje personale.
 228. Fakte historike mbi masakrat serbe nder shqiptar.
 229. CIA:1951, Greqi-Serbi, si do ndahej Shqipėria
 230. Haki Rushiti-ēeta "Cameria"
 231. Shqiperia denoncon !!
 232. Histori e Kosovės apo defter turk?
 233. Mbreti i Ilirisė, i dha Pirros mbrojtja e tij dhe restauruar atė nė fronin e Epirit
 234. Evropa sabotoi historinė tuaj nė shekullin XIX, kur Ilirinė e quajti Ballkan
 235. Oliver Schmitt: Nuk ka vijimėsi iliro-shqiptare, mungojnė faktet
 236. "Nė gjurmėt e Pellazgjishtes"
 237. Serbėt: Enver Hoxha, plan sulmi ndaj Jugosllavisė
 238. Kuvendi i Dukagjinit
 239. Besa Shqiptarve
 240. Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)
 241. DESHMIA/ Haklajt nuk erdhėn nė Tiranė pėr tė vrarė Azemin, donin tė vrisnin Berishėn
 242. Problemi i Federates Shqiptaro-Jugosllave
 243. Liburnia. Liburnėt, tė parėt tanė!
 244. 14 vjet nga fillimi i ri i historisė sė Kosovės
 245. Si ndryshuan Shqiptaret nga, Ilire ne Arber dhe Shqiptare
 246. Si u nda Shqipėria: Mehmet Konica, njė ndėr dėshmitarėt e ndarjes sė kufijve
 247. Kristo Frashėri: Serbėt i dogjėn sarajet, Zogu iu fali territore
 248. Bisedimet greko-shqiptare nė vitet e Lidhjes sė Prizrenit
 249. Miti i Skenderbeut: PR, Sllavet, Schmitti dhe rishkrimi i Historise
 250. Nė Parlamentin Kombėtar tė Greqisė, gjatė njė dhjetėvjeēari, flitej shqip