PDA

View Full Version : Alkooli zvogėlon vėllimin e trurit


SEa
15-08-2010, 18:56
Vėllimi i trurit mund tė zvogėlojė te njerėzit qė konsumojnė alkool gjatė njė periudhe tė gjatė kohore
Sipas disa hulumtimeve tė reja, ėshtė gjetur se sa mė shumė njerėzit tė pinė, aq mė i ulėt ėshtė vėllimi i trurit tė tyre. Ata kanė ekzaminuar pamje tė trurit tė rreth 1839 njerėzve tė moshės mes 24 dhe 88 vjet, tė ndarė nė disa grupe tė radhitur nga konsumues deri nė pirės tė rėndė, tė cilėt kanė konsumuar nga 14 pije alkoolike pėr ēdo javė.

Studimet kanė gjetur se njerėzit tė cilėn kanė marrė mė shumė se 14 pije nė javė, kanė pasur njė ulje prej 1.6% nė raport tė vėllimit tė trurit ndaj madhėsisė sė kafkės, krahasuar me njerėzit qė nuk kanė pirė.

Megjithatė, alkooli ka efekte tė dobishme nė reduktimin e rasteve me sėmundje kardiovaskulare, tek njerėzit qė konsumojnė sasi tė pakta deri nė mesatare tė alkoolit.