PDA

View Full Version : Kockat e forta me kėrcim


SEa
15-08-2010, 19:13
Ėshtė e njohur mirė se ushtrimet forcojnė eshtrat. Porse, sa duhet tė ushtrojmė qė tė arrihet indeksi mė i madh i dendėsisė sė eshtrave?
Studimet e reja amerikane kanė treguar se gratė tė cilat gjatė javės bėjnė ushtrime tė intensitetit tė fortė mesatarisht 60 minuta nė javė (pėr shembull - vrapojnė, kėrcejnė ose ushtrojnė) dukshėm rrisin dendėsinė e kockave. Ato 60 minuta mė sė miri ėshtė tė ndahen nė 10 minuta tė aktivitetit intensiv.
Bėjuni mirė eshtrave tuaja, ose kthehuni nė fėmijėri dhe kėrceni.

Ushtrimet shėrbejnė edhe pėr tė pėrmirėsuar dhe pėrforcuar muskujt pektoral, aty ku mbėshtetet gjoksi. Kur pektorali ėshtė i zhvilluar edhe gjoksi pėson zhvillim. Disa ushtrime tė thjeshta lejojnė tonifikimin e muskujve. Ushtrimet e tilla duhet tė praktikohen me butėsi.