PDA

View Full Version : Kėrcitja e dhėmbėve natėn, probleme ditėn


SEa
16-08-2010, 17:21
Njeriu qė kėrcet dhėmbėt nė gjumė, ėshtė duke bluar njė problem, mekanik apo shpirtėror
Kėrcitja e dhėmbėve nė gjumė nuk ėshtė ndonjė dukuri e rrallė tek njerėzit. Sipas njė studimi qė bėri Maurice Ohayon dhe trupa e tij e Universitetit tė Standord-it tė SHBA-sė, duke hulumtuar mbi 13 000 vetė nė Gjermani, Angli, dhe Itali, doli se mė tepėr se 8% e tė pyeturve kėrcisnin dhėmbėt tė paktėn njė herė nė javė. Kjo kėrcitje shkakton mė tepėr se shqetėsimin e partnerit nė prehjen e natės. Fėrkimi i zhurmshėm i dhėmbėve, mund tė sjellė edhe shqetėsime nga ana e shėndetit. Vetė ata qė fėrkojnė e kėrcasin dhėmbėt gjatė natės, nuk e marrin pėr kaq shqetėsues kėtė veprim tė tyre dhe shpesh nuk e kuptojnė qė pikėrisht ky fėrkim, u jep tė nesėrmen dhimbje tė nofullave, kockave, kokės apo shtrėngim tė muskujve tė fytyrės. Pėrsėritja e kėtij fėrkimi dhe kėrcitjeje tė dhėmbėve, me kohėn sjell si pasojė gėrvishtje apo edhe vrimė nė dhėmbė.Sipas kirurgut tė nofullave Ralf-Schön tė Universitetit tė Freiburgut vetėm 15% e tė prekurve ndjejnė dhimbje, tė cilat mund tė jenė tepėr tė mėdha. Faza e shtrėngimit tė nofullave mund tė zgjasė deri nė 45 minuta dhe shtrėngimi mund tė jetė disa herė mė i madh se shtrėngimi i zakonshėm i nofullave gjatė mbllaēitjes. Ata qė i shtrėngojnė fort nofullat gjatė natės kanė nevojė pėr njė protezė prej njė materiali mė tė fortė nga i zakonshmi