PDA

View Full Version : Omega 3 - acidet yndyrore qė mund ta zgjerojnė trurin


SEa
17-08-2010, 22:34
Studimet fillestare kanė treguar mė shumė masė tė pėrhimė nė zonat e trurit qė rregullojnė gjendjen shpirtėrore.
Omega-3, acidet yndyrore, tė gjetura nė ushqime tė ndryshme, pėrfshirė arrat, lirin dhe peshqit dhjamor, si salmoni dhe sardelet, mund tė zgjerojnė zonat trurore qė e udhėheqin humorin (gjendjen emocionale).

Studimet e zhvilluara nė Universitetin e Pittsburgh-ut, kanė analizuar 55 tė rritur tė shėndetshėm, qė kanė ngrėnė ushqimet e zakonshme, qė i hanė edhe ditėve tjera. Pjesėmarrėsit, pastaj i janė nėnshkruar skenimit duke pėrdorur rezonancėn magnetike.

Studiuesit u fokusuan nė masėn e pėrhirtė – e cila pėrcjell informacionet – tė lokalizuar nė tri zona tė trurit tė cilat rregullojnė gjendjen psikike. Pjesėmarrėsit me konsumim mė tė madh tė acideve yndyrore omega-3 kishin mė shumė lėndė tė pėrhitur nė kėto zona, siē tregojnė studimet.

Por, ende nuk ka ndonjė konkluzion pėrfundimtar. Kėto studime nuk kanė dėshmuar se kėto acide yndyrore, omega-3, kanė ndėrtuar vetė masėn e pėrhime. Ndoshta pjesėmarrėsit me sasi mė tė madhe tė masės sė pėrhime nė ato zona kanė pėlqyer ushqimin e pasur me kėto acide yndyrore. Por, nėse omega-3 zgjerojnė masėn e pėrhime, kjo mund t’i sqarojė gjetjet e mėhershme qė lidhin me rregullimin e gjendjes shpirtėrore.

Kėto tė arritura u prezantuan nė Budapest, Hungari, nė konferencėn vjetore shkencore tė 65-tė, tė Shoqatės Psikosomatike Amerikane./