PDA

View Full Version : Lėkura e meshkujve mė e ndjeshme ndaj diellit


SEa
19-08-2010, 11:04
Dielli shkakton njė rritje mė tė shpejtė tė kancerit tė keq tė lėkurės tek meshkujt. Ai paraqitet mė shpejtė dhe ėshtė mė i shpeshtė se sa tek femrat, kanė treguar studimet e fundit
“Ėshtė e ditur se meshkujt janė mė tė ndjeshėm pėr tė pranuar kancerin e lėkurės krahasuar me femrat. Meshkujt janė dyfish mė shumė tė sėmurė me kancer tė lėkurės nė krahasim me femrat”, thonė studiuesit nga Ohio State University.

Pse?
Hulumtuesit zakonisht vlerėsojnė se kjo vjen pėr shkak se, meshkujt janė mė tė prirė tė bėjnė punė jashtė se sa femrat, dhe se ata janė mė pak tė kujdesshėm pėr tė mbrojtur lėkurėn e tyre me ndonjė mjet pėr hije, kėmishė ose kapelė.

Pėr tė testuar kėtė teori, ekipi studiues ka ekspozuar njė mi pa qime nė rreze ultravjollcė tė lėshuar nga llambė rrezatuese. Miu i ėshtė nėnshtruar njė sesioni rrezatimi tre herė nė javė nga 8 deri nė 10 minuta, pėr gjashtė muaj. Kjo ishte e mjaftueshme pėr t’u sjellė kancerin e lėkurės tė dyve, miut femėr dhe atij mashkull.
“Ne gjetėm se meshkujt pėsuan tumor tė lėkurės mė herėt, mė shumė nė sasi, dhe pjesa mė e madhe e tumorit ishte i rėndė”, ėshtė shprehur Oeryszyn.

Lėkura e meshkujve mė e ndjeshme?

Ēfarė nė tė vėrtetė ndodh? Testimi i lėkurės sė minjve meshkuj dhe femra ka nxjerrė nė pah zbulime befasuese. Qelizat e lėkurės sė meshkujve kanė mbartur mė pak antioksidues se sa qelizat e lėkurės sė femrave.

“Lėkura jonė ekspozohet ndaj tė dyja, stimulimeve trupore dhe atyre tė ambientit rrethues, gjatė gjithė kohės”, thonė studiuesit. “Sistemi imun kujdeset pėr shėndetin tonė. Por sistemi imun mund tė mbiveprojė ndonjėherė. Trupi pėson njė mbi prodhim tė lėndėve reaktive oksiduese dhe antioksiduesit mbrojnė nga kjo”.

Hulumtuesit tashmė janė duke analizuar lėkurėn e njerėzve, pėr tė parė nėse gjithēka ėshtė e njėjtė si e minjve.
“Mendojmė se lėkura e meshkujve ėshtė thjesht mė e ndjeshme. Mbase meshkujt kanė nevojė pėr diēka qė do t’i pajis me mė shumė antioksidues – ndoshta ushqim, ndoshta ndonjė krem trupore. Krahas mbrojtjes nga dielli, meshkujt do tė duhet tė kujdesen mė shumė se sa femrat. Kjo nuk ėshtė diēka kozmetike, por njė problem shėndetėsor”.

Por, disa studiues mendojnė se me gjithė dallimet mes lėkurės sė tė dy gjinive, arsyeja e vėrtetė e numrit mė tė madh tė rasteve tė kancerit tė lėkurės tek meshkujt ėshtė se ata janė mė tė ekspozuar nė dritėn ultravjollce qė ėshtė nxitėse e kancerit.