PDA

View Full Version : Cilat janė simptomat e kancerit tė vezoreve?


SEa
20-08-2010, 08:53
Njohja e kėtyre simptomave, do tė mund t'ua shpėtonte jetėn
Kanceri i vezoreve, pėr tė cilin deri vonė ėshtė menduar se nuk jep kurrfarė simptomash, ėshtė sėmundje qė mund tė shpjerė nė pėrfundim tė jetės. Mirėpo, njė hulumtim i ri ka zbuluar se, megjithatė, ekzistojnė simptomat e hershme tė kancerit tė vezoreve. Dhe, nėse dimė pėr ēfarė shenjash ėshtė fjala, sėmundja mund tė diagnostikohet nė stadet fillestare tub zhvillimit, nė tė cilat shkalla e shėrueshmėrisė ėshtė rreth 90%

Tri simptomat mė tė rėndėsishme janė: shtangimet kronike dhe dhimbjet nė abdomen, nevoja konstante pėr tė urinuar dhe humbja e pėrnjėhershme e kontrollit tė fshikės urinare, shpjegojnė gjinekologėt.

Ndonėse vetėm 12% e femrave tė sėmura i pėrkasin moshės nėn 40 vjeēe, megjithatė, nėse i vėreni kėto simptoma, paraqituni tė gjinekologu. /