PDA

View Full Version : Pa dhembje nuk ka rezultat


SEa
22-08-2010, 04:49
Fanatikėt e fitnesit dikur kanė besuar se ushtrimi intensiv duhet tė sjell deri te dhembja e muskujve. Shkencėtarėt e tanishėm e dinė se kjo nuk ėshtė e vėrtetė.
Dhembjet e lehta janė normale gjatė shtrėngimeve, kontraksioneve tė muskujve me rastin e ushtrimeve, mirėpo nėse dhimbja ėshtė e madhe, atėherė ndaluni dhe konstatoni se cila ėshtė arsyeja. Muskujt e lodhur kanė nevojė pėr pushim, e kjo ėshtė mė mirė se sa t’i lėndoni ata dhe tė shkaktoni komplikime serioze. Ndoshta, do tė duhej qė nė kėtė rast programin tuaj tė ushtrimeve t’ia pėrshtatni pėrgatitjes tuaj momentale fizike.
Mos e teproni me ushtrime, sepse mund tė shkaktoni komplikime negative. Gjėja mė e mirė do tė ishte tė konsultoheni me trajnerin profesionist, i cili do t’ua hartojė programin e ushtrimeve dedikuar aftėsive tė pėrgjithshme tuaja fizike.

Ushtrimet kanė pėrparėsitė e veta, pa marrė parasysh vitet dhe pėrgatitjen fizike, ndėrsa nuk duhet as tė pėrmendni se ushtrimet zvogėlojnė oreksin. Me aktivitetin fizik u ofroni fėmijėve tuaj shembull tė shkėlqyer se si duhet tė udhėhiqni jetėn e shėndoshė, e cila ju ndihmon qė tė ballafaqoheni me stresin e pėrditshmėrisė.