PDA

View Full Version : Ushqimet me kolesterol tė ulėt


SEa
22-08-2010, 04:50
Dėshiron tė hani ushqim me kolesterol tė ulėt? Tė gjithė e dimė se gjalpi, akullorja dhe ushqimet e yndyrshme e risin kolesterolin, por a e dini se cilat bėjnė pjesė nė grupin e ushqimet me kolesterol tė ulėt?
Ja disa lajme tė mira. Pėr tė ulur nivelin e kolesterolit, ju mund tė hani mė shumė ushqime tė sigurta. Disa “ushqime funksionale” ėshtė treguar tė kenė efekt tė madh nė nivelet tuaja tė kolesterolit. Ato janė edhe mė tė shijshme se sa njė tabletė e pirė me njė gotė uji.

Hulumtuesit kanė gjetur se disa ushqime, siē janė acidet yndyrore, arrat, mielli i tėrshėrės, krundet e tėrshėrės dhe ushqimet e pasura me sterole ose stanole bimore, mund tė ndihmojnė tė kontrolloni kolesterolin. Disa studime kanė treguar se dieta e kombinuar me kėto “superushqime” mund tė ndikojė nė uljen e kolesterolit LDL (“tė keq”) po aq sa edhe medikamentet pėr uljen e kolesterolit.

Por, shtrohet pyetja se sa tė fuqishme janė faktet? FDA (Administrata Amerikane pėr ushqim dhe barna) ka rishikuar hulumtimet mbi secilėn prej kėtyre ushqimeve dhe iu ka dhėnė atyre statusin “tė shėndetshme” pėr menaxhimin e kolesterolit.

Filloni tė hani ushqime me kolesterol tė ulėt

Menaxhimi i koleserolit tė lartė nuk ėshtė projekt i thjesht tė cilin mund ta realizoni vetė. Duhet tė konsultoheni me mjekun tuaj. Dhe derisa ndryshimi i ushqimit mund tė ndihmojė shumė, shumė njerėz edhe mė tej kanė nevojė pėr tė reduktuar rrezikun e sulmeve nė zemėr, tė cilėt janė pasojė e nivelit tė lartė tė kolesterolit.

Po ashtu, mbani mend se kėto ushqime nuk janė barna. Njė grusht me arra ose produkte tė thata me miell nga tėrshėra, nuk do t’ju bėjnė tė pathyeshėm. Ata nuk ju japin leje pėr tė ngrėnė tė gjitha ushqimet me sasi tė mėdha yndyrash qė dėshironi. Pėr tė arritur pėrfitime, edhe mė tej duhet tė hani ushqime me pak yndyra, tė kujdeseni pėr peshėn, dhe tė bėni mė shumė ushtrime.