PDA

View Full Version : Si ta dimė qė po fillon menopauza?


SEa
25-08-2010, 13:55
Ėshtė shumė vėshtirė ta dimė kėtė me saktėsi. Cikli menstrual ndoshta veē sa ka filluar tė ērregullohet dhe vetėm disa simptoma janė paraqitur. Edhe veē kėto rregullime mund tė jenė shenjė e fillimit tė menopauzės.
Lista e simptomave tė menopauzės ėshtė shumė e gjatė. Mund tė paraqiten vetėm disa prej tyre, apo mund tė paraqiten qė tė gjitha. Kėto janė: periudha e nxehtėsisė dhe djersitjes gjatė natės, thatėsia e vagjinės, lodhja, depresioni, pagjumėsia, tė frikėsuarit, ndjenja e pasigurisė, ulja e vetėbesimit, humbja e dėshirės pėr jetėn seksuale, cikli jo i rregullt, gjakderdhja shumė e madhe, infeksionet urinare, shtimi nė peshė, dhimbjet e nyjeve, harresa dhe ndjenja e tė qenit joatraktive. Ndryshimi i disponimit nė menopauzė ėshtė shumė i shpeshtė.

Nxehtėsia e shpeshtė trupore ėshtė simptoma mė e shpeshtė e menopauzės. Kjo paraqitet me skuqje te fytyrės dhe pjesės sė sipėrme tė trupit dhe zgjatė disa minuta, dhe po ashtu pėrcillet edhe me djersitje. Kėto simptome mund tė fillojnė edhe para ndaljes sė plotė tė ciklit menstrual.Vaginės i duhet estrogjeni qė tė jetė fleksible, e lagur dhe e pranueshme pėr marrėdhėnie seksuale. Me zvogėlimin e estrogjenit vagjina mbetet e thatė dhe marrėdhėnia seksuale mund tė bėhet jo e pėrshtatshme dhe me dhimbje. Prandaj gruas nė menopauzė i nevojitet lubrifikanti ose kremi qė t’i ndihmojė nė thatėsi tė vagjinės. Kjo nė veēanti te ato femra tė cilat pauzojnė pėr arsye tė ndryshme nė marrėdhėnie seksuale.

Qelizat e uretrės (njė kanal nėpėr tė cilin urina zbrazet nga mėshikėza e urinės jashtė) gjithashtu janė tė varura nga estrogjeni; ato e humbin elasticitetin gjatė menopauzės. Prandaj gratė nė menopauzė kanė probleme me mospėrmbajtje dhe ndjejnė qė kanė nevojė pėr urinim mė tė shpeshtė.

Osteoporoza ėshtė njė sėmundje e eshtrave e cila fillon me moshė, por tė gratė nė menopauzė ėshtė mė e shpeshtė pėr arsye tė zvogėlimit tė nivelit tė estrogjenit. Paraqitet mė shpesh tė femrat tė cilat janė mė tė dobėta nė peshė, ato qė e konsumojnė duhanin dhe te ato tė cilat nuk merren me aktivitet fizik.