PDA

View Full Version : Njė gotė verė nė ditė, mban larg mjekun


SEa
26-08-2010, 14:09
Njė konsumim i matur i verės sė kuqe nuk ėshtė vetėm kėnaqėsi, por edhe njė ndihmė e njėmendėt pėr shėndetin, madje edhe kundėr rrezikut tė sėmundjes Alzheimer.
E njohur tashmė fare mirė pėr efektet pozitive mbi zemrėn dhe sistemin e qarkullimit tė gjakut, njė konsumim me masė i verės sė kuqe gjatė vakteve pakėson nė maksimum rrezikun e plakjes dhe ndihmon nė forcimin e dendėsisė sė eshtrave. Njė gotė verė nė ditė pra, mban larg mjekun. Kėto janė edhe vlerėsimet qė jep specialisti Piergiorgio Pietta, i institutit tė teknologjikve biomjekėsore nė Milano.

Alkooli qė merret nė sasi tė kufizuar (rreth 30 g/nė ditė pėr meshkujt dhe 20 pėr femrat), pėrcakton dhe njė rritje tė kolesterolit-HDL (kolesterolit tė mirė) karshi kolesterolit-LDL (kolesterolit tė keq). Pėrveē kėsaj, kufizon edhe grumbullimin e mikrotrupave tė pranishėm nė gjak qė mund tė formojnė edhe mpiksjen e gjakut. Gjithsesi, funksione tė tilla pozitive nuk mjaftojnė pėr tė shpjeguar efektet pozitive qė ka vera e kuqe dhe konsumimi me masė i pijeve tė tjera alkoolike.

Njė konsumim i rregullt dhe me masė i verės sė kuqe ėshtė i lidhur me pakėsimin dhe uljen e: vdekshmėrisė totale, rrezikut tė sindromės metabolike, fortėsinė e atakut tė astmės, rrezikun e plakjes dhe mbajtjen e dendėsisė sė eshtrave (pėrkundėr duhanit dhe kafesė). Natyrisht, nėse ndiqen regjime ushqyese dhe jetesė e rregullt e korrekte.

PUPA
30-08-2010, 20:51
kjo dihet dhe e keshillojn te gjith por e keqaj ime qe spi pije alkolike e ver :(