PDA

View Full Version : Ē’tė bėjmė me kallot?


PUPA
30-08-2010, 20:47
http://i37.tinypic.com/2ibkti1.jpg

Kallot krijohen si pasojė e presionit tė ushtruar mbi lėkurėn e kėmbėve nga kockat, kur ato ngjeshėn me tabanėt e kėpucėve.
Vendet tipike ku krijohen kallot janė gishtėrinjtė e mėdhenj e tė vegjėl tė kėmbėve dhe zonat pranė tyre. Parimi kryesor i parandalimit dhe shėrimit tė tyre ėshtė zhdukja e shkaqeve qė i lindėn, domethėnė, zbutja e presionit tė ushtruar dhe evitimi i fėrkimeve nėn kėtė presion.

Kjo arrihet kryesisht duke mbathur kėpucė mė tė gjera. Edhe shtresat e buta speciale qė u vihen kėpucėve, janė mjaft tė dobishme, veēse duhet pasur kujdes qė tė vendosen pa krijuar rrudha.

Kohėt e fundit, janė prodhuar disa shtresa tė buta speciale, tė cilat, nė saje tė fijeve tė tyre, e shpėrndajnė presionin qė ushtrohet mbi to nė mėnyrė tė barabartė. Duhet theksuar se pikėrisht evitimi i shkaqeve (faktorėt qė sjellin krijimin e kallove) dhe jo i pasojave (i vetė kallove) mund tė ketė njė efekt tė dėshirueshėm shėrues.

Kjo do tė thotė se prerja e kallove, zbutja e tyre nė ujė tė nxehtė, lyerja me substanca dhe solucione te ndryshme, edhe nė qoftė se kanė ndonjė efekt, ky do tė jetė i pėrkohshėm. /Telegrafi/

SmiLey
30-08-2010, 20:49
:O:O:O mos i rafshin kujt per rrisk sa te keqija jane :S

PUPA
30-08-2010, 20:50
uhhh se po vuaj me nje kallo tek thembra e ēa skam provu,kam qen tek estetistja e hoqa skaloi as nje jav u krijua serisht,i bleva nje soluzion ne farmaci hiē tani me kan then te blej nje lloj pjetre qe e gerryen avash avash por me sa shoh e vetmja menyra kirurgjike ti djegesh troē menyr tjeter ska..

Beaute
30-08-2010, 20:51
lol PUPA saher tkam then mos ec zbath oj katunare :P


jam rehat per keto gjona un :D

SmiLey
30-08-2010, 20:54
uhhh se po vuaj me nje kallo tek thembra e ēa skam provu,kam qen tek estetistja e hoqa skaloi as nje jav u krijua serisht,i bleva nje soluzion ne farmaci hiē tani me kan then te blej nje lloj pjetre qe e gerryen avash avash por me sa shoh e vetmja menyra kirurgjike ti djegesh troē menyr tjeter ska..

Dhe une kam vuajtur shume nga kallo...derisa e bera operacion...ndaj thash

belle moj ta krijon dhe kepuca nuk eshte e thene se ato qe hecin zbathur ju behet :P