PDA

View Full Version : Dhimbja e befasishme nė ije


PUPA
30-08-2010, 20:54
http://i33.tinypic.com/332aux3.jpg

Disa dhimbje tė cilat i konsiderojmė tė padėmshme, shpesh mund tė jenė shenjė e ndonjė sėmundjeje serioze. Dhimbja e befasishme nė ije nganjėherė pėrcillet me ėnjtje.
Ekziston mundėsia qė tė bėhet fjalė pėr tė ashtuquajturin torzion (pėrdredhje) testikular. Testikujt janė tė lidhur me organizmin nė dy mėnyra: me anė tė kanaleve qė pėrcjellin spermėn qė hyjnė nė abdomen dhe me anė tė lidhjeve trupore nė afėrsi tė skrotumit (qeses sė herdheve). Mirėpo, ndonjėherė ndodh qė kėto lidhje tė mos zhvillohen. Krahas kėsaj njėri nga tubet e spermės pėrdridhet duke ndėrprerė kalimin e gjakut nė testikuj.

Nėse paraqiteni te mjeku brenda 4-6 orėve, testikuli mund tė shpėtohet, ndėrsa nėse vonoheni mė shumė se 12 orė, testikuli duhet tė largohet kirurgjikisht. Shkaktari tjetėr i mundshėm i dhimbjes nė pjesėn e poshtme tė ijės ėshtė infeksioni i fshikėzės sė spermės.

Krahas ekzaminimit mjekėsor ėshtė mirė qė tė bėhet edhe njė ultrazė. Infeksionet mund tė mposhten me antibiotikė. Por ēfarė tė bėhet nėse tubet e spermės janė pėrdredhur? Kėtė gjė do ta rregullojė kirurgu, i cili pastaj do ta lidh sėrish skrotumin pėr trupi. /Telegrafi