PDA

View Full Version : Superbakteria pėrhapet nėpėr botė


SEa
31-08-2010, 08:26
http://www.kohaditore.com/repository/images/30virusi5.jpg
Nju- Jork, 30 gusht - Shkencėtarėt zbuluan njė gjen tė ri mes bakterive i cili ėshtė shumė rezistent edhe ndaj antibiotikėve mė tė fortė. Ekspertėt paralajmėrojnė se superbakteria, e cila pėr herė tė parė ėshtė gjetur nė Indi dhe nė pjesa tė tjera tė Azisė Jugore, ėshtė paraqitur edhe te disa pacientė nė Evropė dhe SHBA dhe ėshtė shkak pėr infeksionin vdekjeprurės tė mushkėrive dhe infeksioneve nė traktin urinar.
Superbakteria ėshtė zbuluar te njė pacient nga Britania e Madhe, nga SHBA, nga Australia, nga Kanada dhe Holanda. Tė gjithė ata kanė qėndruar nė Indi, duke i pėrdorur shėrbimet e lira shėndetėsore.
Gjeni i ri me emrin "Nju Delhi matalo beta-laktamaza" apo NDM-1 gjendet nė bakteriet rezistente ndaj pothuajse tė gjithė antibiotikėve ekzistues, duke pėrfshirė edhe mė tė fortit nga grupi i quajtur karbapenemi.
Shkencėtari britanik Dejvid Livermor i cili ndihmoi nė identifikimin e gjenit, pėrmend se do tė jetė i vėshtirė mjekimi nėse bakteria pėrhapet.
"Nuk bėhet fjalė pėr pėrhapjen e njė bakterie por bėhet fjalė pėr pėrhapjen e rezistencės midis bakterive. Dhe qėndrueshmėria e tillė i pėrfshin edhe karbarenemitė", antibiotikėt mė tė fuqishėm dhe mė tė sigurt pėr shumė infeksione, potencoi Livermor.

NDM1 ėshtė dukuri e shpeshtė nė spitalet e Bangladeshit, nė Pakistan dhe nė Indi ku pėrhapet pėrmes ujit tė pijshėm tė infektuar.