PDA

View Full Version : Pėrdorimi i drejtė i paracetamolit


SEa
07-09-2010, 08:27
Paracetamoli shfrytėzohet si analgjetik dhe antipiretik. Efekti analgjetik arrihet duke bllokuar sintezėn e prostaglandineve dhe ngritjen e pragut tė ndjeshmėrisė nė dhimbje. Ndėrsa efekti antipiretik ėshtė pasojė e veprimit nė qendrėn termorregulluese nė hipotalamus.
Marrja e paracetamolit sė bashku me ushqimin ose menjėherė pas ngrėnies, mund tė sjellė deri te veprimi shumė i vonshėm i barit. Prania e fibrave tė shumta dietetike nė ushqim zvogėlon dukshėm thithjen dhe reagimin e barit.

Pėrdorimi akut i alkoolit zvogėlon zbėrthimin e paracetamolit (si pasojė ndodh veprimi i zgjatur), ndėrsa pėrdorimi kronik shpejton zbėrthimin e paracetamolit (e pėr pasojė ka veprimin mė tė shkurtė). Me anė tė pėrdorimit tė alkoolit, po ashtu mund tė rritet efekti i dėmshėm, toksik i paracetamolit nė mėlēi.

Pėrdorimi i paracetamolit rekomandohet njė orė para ose dy-tri orė pas ngrėnies. Duhet shmangur pėrdorimin e fibrave dietetike dhe alkoolin. Doza ditore duhet tė ndahet nė tri-katėr doza tė veēanta. Kohėzgjatja e pėrdorimit nuk duhet tė tejkalojė njė javė.