PDA

View Full Version : Si dhe pse ndodh hernia e diskut?


SEa
07-09-2010, 08:28
Hernitė diskale lumbale mė sė shumti ndodhin nė nivelet L4/L5 dhe L5/S1 pėr shkak se kėto dy nivele janė vendet ku disku i nėnshtrohet presionit pėr shkak tė lėvizshmėrisė tė boshtit kurrizor.
Simptomat mė tė shpeshta tė hernies diskale lumbale mund tė jenė dhembja pėrgjatė kėmbės si dhe humbje tė ndjeshmėrisė pėrgjatė kėmbės; varėsisht prej nivelit ku ka ndodhė hernia vjen deri te ndryshimi senzitiv i zonės nga nervi i komprimuar. Po ashtu, ndrydhja e rrėnjės nervore mund tė shkaktoj rėnie tė forcės muskulore duke shkaktuar edhe dobėsim tė forcės muskulore tė shputės dhe tėrė kėmbės.

Si pasojė lėvizjeve tė ndryshme qė bėn njeriu gjatė punės dhe aktiviteteve tė veta jetėsore, vjen deri te degjenerimi i diskut duke kaluar nga njė masė e butė nė njė masė mė tė fortė. Po ashtu, si pasojė e kėtyre degjenerimeve, por edhe e ndonjė ngritjeje peshe apo ndonjė lėndimi, vie deri te rrėshqitja e diskut qė nė gjuhėn mjekėsore quhet herni diskale.

Disku i hernizuar lėviz nė drejtim tė strukturave nervore pėrreth ku mund tė bėj dėmtim direkt apo indirekt tė elementeve nervore apo edhe palcės kurrizore .

Shkalla e dėmtimit tė shkaktuar nga disku varet nga niveli i unazės, por edhe nga drejtimi i daljes sė diskut