PDA

View Full Version : A ėshtė konstipacioni rrezik pėr shėndetin?


SEa
07-09-2010, 08:28
Edhe pse kjo mund tė jetė tejet i mėrzitshėm, kapsllėku si i vetėm zakonisht nuk ėshtė serioz. Kapsllėku nganjėherė kjo mund tė sinjalizojė dhe tė jetė i vetmi simptomė nė kuadėr tė njė sėmundje serioze si kanceri, etj.
Nė kėto raste pacienti mė konstipacion ka edhe simptoma tjera shoqėruese si rėnia nė peshė, anoreksia, gjakderdhja nga zorra e trashė. Kapsllėku qė zgjatė njė kohė tė gjatė mund tė ēojė nė komplikime si hemorroide tė brendshme ose tė jashtme, fisura anale si pasojė e sforcimit tė shtuar gjatė dhe ēarjes sė sfinkterit anal.

Gjakderdhja ėshtė e shpeshtė tek personat me konstipacion, si pasoje e paraqitjes sė hemorroideve, nė kėto raste gjaku ėshtė i freskėt, i kuq dhe zakonisht vie pas jashtėqitjes, nė formė pikash apo nė raste tė rėnda edhe nė formė rrjedhje. Fisurat mund tė jenė mjaft tė dhimbshme dhe mund tė pėrkeqėsojnė kapsllėkun qė fillimisht ėshtė shkaktuar nga ajo, por tani nė frikė tė dhimbjes ajo bėhet edhe mė e rėndė.

Herė pas here, sforcimet e shtuara gjatė jashtėqitjes shkaktojnė dalje jashtė kanalit anal tė njė pjese tė zorrės qė njihet si prolaps i rektumit. Kjo ėshtė e njohur si rėnie i zorrės sė trashė dhe mund tė ēojė nė sekrecionet e mukusit qė mund tė njollosė brekėt. Nė fėmijėt, mukusi mund tė jetė karakteristike si tek fibroza cistike.