PDA

View Full Version : Pemė dhe perime, kundėr kancerit tė mushkėrive


SEa
07-09-2010, 08:30
Konsumimi i shpeshtė i pemėve dhe perimeve, mund ta zvogėlojė rrezikun pėr zhvillimin e kancerit tė mushkėrive te disa duhanpirės- tregojnė tė dhėnat e grumbulluara nga 450.000 participantė nga 10 vende evropiane.
Shkencėtarėt holandezė, tė cilėt e kanė realizuar studimin, thonė se efekt shumė mė tė madh ka nėse ndėrpritet pirja e duhanit, mirėpo sipas tė dhėnave tė publikuara nė revistėn Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, personat tė cilėt kishin konsumuar pemė dhe perime kishin qenė pėr 27% mė pak tė rrezikuar qė tė sėmuren nga kanceri i mushkėrive.

Studimet e mėparshme kanė treguar se konsumimi i pemėve dhe perimeve ėshtė i lidhur me zvogėlimin e prirjes pėr zhvillimin e kancerit tė zorrės sė trashė, lukthit, gjirit, zgavrės sė gojės dhe ezofagut.

Shkencėtarėt thonė se ky lloj i ushqimit zvogėlon prirjen pėr mbipeshė- qė ėshtė njė faktor i njohur i rrezikut pėr shfaqjen e kancerit

Puhiza
07-10-2014, 00:30
Ilaci kunder kancerit eshte gjetur para 65 viteve

Me rritjen e dozės sė vitamines B17 nė trup, Kanceri zvogėlohet dhe shancat pėr shėrim tė plotė janė tė mėdha….

Vitamina B17 pėr herė tė parė ėshtė pėrdorur si ilaē kundėr kancerit nė fillim tė vitit 1950 prej Ernst T. Krebs. Teoria pėr trajtimin e kancerit me ndihmen e pėrdorimit tė vitamines B17 bazohet nė faktin se sipas Krebs, kanceri ėshtė njė sėmundje qė shkaktohet nga pamjaftueshmeria e vitaminave esenciale dhe minerale nė trup.

Fakt ėshtė qė njeriu modern nga civilizimi perėndimor ėshtė mė i ekspozuar ndaj kancerit sesa kulturat primitive. Fisi Hunza ėshtė fis i vjetėr nė Pakistanin verior, anėtarėt e tė cilit jetojnė mbi 100 vjet dhe nuk dinė asgjė pėr kancerin.

Sekreti i kėtyre njerėzve qėndron nė vitaminėn B17. Njerėzit e fisit konsumojnė 250 – 3000 miligram vitaminė B17 nė ditė. Pasuria nė fisin Hunza matet me sasinė e drunjve tė kajsisė. Ai i cili ka mė shumė trungje tė kėtij druri, konsiderohet si mė i pasur, sepse farat e thata tė kajsisė janė ushqim i veēantė qė pėrmban vitaminėn B17.

Mbrojtėsit e industrisė sė kancerit janė kundėrshtarėt mė tė mėdhenj tė kėtij bari natyral kundėr sėmundjes. Ernst T. Krebs (1912-1996) ėshtė njėri nga pakica e mjekėve qė e pėrdorin vitaminėn B17 gjatė trajtimit tė pacientėve tė tyre. Ai ka zbatuar dhe hulumtime detajore pėr ndikimin e vitaminės mbi pacientėt e sėmurė nga kanceri dhe ka mbledhur mjaft dėshmi pėr promovimin e saj si shėrim pėr kancerin.

Doktor Krebsi ka qenė i shpallur si tradhtar nga ana e ekspertėve prestigjoz tė mjekėsisė tė cilėt laetrilin e kanė shpallur si mashtrimin mė tė poshtėr dhe tė sofistikuar nė historinė e mjekėsisė. Vitamina B17 gjendet nė farat e kajsisė, por edhe nė mel. Pėrveē kėsaj, tė pasura me laetril janė edhe mjedhėrat e kuqe dhe manaferrat.

Dr. Krebsi, deri nė vdekjen e tij nė vitin 1996 argumentoi se Me rritjen e dozės sė vitamines B17 sėmundja e kancerit do tė reduktohet me 100%.

Tani ju e dini sekretin, konsumoni me shume fara kajsie sepse ato pėrmbajnė pėrqendrimin mė tė lartė tė vitaminės B17 dhe shancat pėr shėrim tė plotė janė tė mėdha….