PDA

View Full Version : Ngėrēet nė bark- kujdes nga antispastikėt


SEa
07-09-2010, 08:31
Pėr momentin antispastikėt qetėsojnė dhimbjen akute, por tė pėrdorur rregullisht si ilaē antingėrē, pėrfundojnė nė efektin e "bllokimit" tė zorrėve, duke favorizuar shfaqjen e konstipacionit kronik.
Nga kėto medikamente ėshtė mė mirė tė preferohen "rregullatorė" tė lėvizshmėrisė sė zorrėve (peristaltika intestinale).

Edhe nė kėtė rast ėshtė e dobishme t'u besosh probiotikėve tė cilėt riekuilibrojnė florėn intestinale. Nė barnatore, pėrveē kėsaj, ka mundėsi tė gjenden medikamente qė rregullojnė aktivitetin e zorrėve, duke mbrojtur mukozėn dhe duke ristabilizuar ritmin fiziologjik.

Mė efikaset janė me bazė fibrash vegjetale si algat, klorofili i lėngshėm etj, nė formė pluhuri apo shurupi, merren pėr njė muaj pėr tė ndihmuar zorrėn pėr tė gjetur pėrsėri ritmin e saj.

Sė fundi, mjaft efektive ėshtė edhe ēaji me bazė bimore p.sh. ēaj kamomili apo ēaji jeshil pas darkės.