PDA

View Full Version : Ēka ėshtė sulmi nė zemėr?


SEa
07-09-2010, 08:34
Gjatė sulmit nė zemėr ēdo minutė ėshtė i vlefshėm. Njohja e simptomave e sulmit nė zemėr dhe kėrkesa e ndihmės mjekėsore pėrmirėson mundėsin pėr shėrim (dhe mbijetesė).
Deri te sulmi i zemrės vjen kur tė bllokohet arteria (ena e gjakut) dhe me kėtė pamundėsohet furnizimi me gjak i njė pjese tė muskulit tė zemrės. Pa oksigjen tė cilin e siguron pėrmes gjakut, muskuli i zemrės dėmtohet. Nėse kjo zgjatė disa orė, muskuli i dėmtuar, humbė plotėsisht funksionin dhe vdes. Pasojė ėshtė dobėsimi i funksionit tė zemrės – gjendje qė ulė kualitetin dhe gjatėsinė e jetės.

Sa mė shpejtė tė njihni simptomat dhe sa mė shpejtė tė kėrkoni ndihmė mjekėsore, i jepet zemrės mundėsi mė e mirė qė dėmtimi tė jetė mė i vogėl, shėrimi tė jetė mė adekuat dhe i plotė. Sėmundja koronare ėshtė vrasėsi numėr njė, sidomos nė shtete tė zhvilluara dhe ato nė zhvillim. Llogaritet qė nė Kosovė ēdo vit vdesin 12.000 njerėz nga sėmundjet e zemrės – njė qytet!

Ka rėndėsi tė veēantė tė njihni faktorėt e rrezikut, simptomat paralajmėruese dhe ēka duhet bėrė nė situatė emergjente.