PDA

View Full Version : Kujdes para kompjuterit... mbajeni mbėshtetėsen e karriges nė kėnd 35°


SEa
07-09-2010, 08:38
Shpesh ndjeni tė keni dhimbje shpine, tė cilat herė-herė bėhen tė padurueshme. Shumėkush fajin e gjen te koha, tek reuma, por jo mė pak edhe te tė fjeturit keq. Nė tė vėrtetė shoqata e Radiologėve Amerikanė, kėshillon tė kundėrtėn.
Dhimbjet e shpinės, lidhen ngushtė me qėndrimin nė karrigen e punės. Shtrohet pyetja, nė cilėn pozitė duhet tė qėndrojmė ulur qė kjo tė jetė sa mė pak e dėmshme pėr trupin?

Sipas sa njėjtės shoqatė, e cila vetėm pak kohė mė parė ka organizuar njė simpozium, ku janė prezantuar studimet dhe hulumtimet mė tė fundit mbi qėndrimin ulur, mėsohet se qėndrimi nėn shkallėn prej 90° ndikon negativisht nė disqet dhe muskujt e pjesės sė poshtme tė shpinės.

Ndaj, pėr kėtė arsye, ata kanė propozuar, se pozicioni nė tė cilėn shpina duhet tė qėndrojė gjatė qėndrimit nė karrige ėshtė nė kėndin prej 35°. Do tė ndjeni mė pak dhimbje.