PDA

View Full Version : Tek gratė, pjelloria rrit rivalitetin


SEa
07-09-2010, 08:39
Gratė bėhen pak mė "tė kėqija" ndaj grave tė tjera nė disa periudha tė caktuara tė ciklit menstrual, sepse ndiejnė nevojėn pėr t'u mbrojtur nga kundėrshtaret nė dashuri.
Kjo gjė ndodh kur ato janė pjellore. I shohin tė tjerat si njė pengesė pėrballė njė mashkulli qė duan ta bėjnė pėr vete. Kjo ėshtė vėrtetuar nga njė studim qė ėshtė bėrė, duke u treguar atyre fotografi tė grave tė tjera dhe u kanė kėrkuar mendim. Asgjė nuk e bėjnė me . vetėdije, por gjykimet e tyre kthehen nė "gjykime shtrigash" nė ditėt kur janė pranė ovulacionit.

Pėr tė treguar kėtė konkurrim, njė psikologe mori 57 vajza, tė cilave u tregoi 35 fotografi modelesh dhe 30 meshkujsh pėr kontroll. Kur niveli i estrogjenit tė vėzhguesve ishte i lartė, siē ndodh nė periudhėn kur arrin nė fazėn e ovulacionit, pėrfshirė ditėn e 12 dhe 21 tė ciklit, gjykimet e tyre mbi bukurinė e fytyrave tė vėzhguara ishin shumė mė tė ashpra. Ndėrsa pėr fytyrat e meshkujve, nuk u vu re ndonjė tendencė e ngjashme.

Nuk ėshtė e qartė se nė ē'mėnyrė gratė ndihen tė ndihmuara duke nxjerrė nė pah armėt e dashaligėse kundėr rivaleve. Mund tė jetė qė duke nxirė pamjen e tė tjerave, pamja e tyre duket mė e dėshirueshme, ose kjo mund tė jetė njė hile pėr tė tėrhequr mashkullin drejt bukurisė sė tyre dhe duke nxjerrė nė pah tė metat e rivales. Por ėshtė edhe e mundur qė pas gjithė kėtij meskiniteti femėror, fshihet thjesht njė efekt hormonal.