PDA

View Full Version : Pėr ēfarė ėshtė mirė sauna?


SEa
07-09-2010, 08:40
Njė seancė nė sauna ėshtė shumė mė i efektshėm se njė dush pėr pastrimin e lėkurės duke e bėrė atė tė butė dhe tė shėndetshme.
Nėpėrmjet lėkurės dalin jashtė pjesa mė e madhe e papastėrtive. Nė kėto elementė kimikė hyjnė edhe: shampot e trupit, xheli i dushit, losionet, sapunėt dhe deodorantėt.

Sauna rrit dhe pėrmirėson qarkullimin e gjakut dhe frymėmarrjen. Nėse nė nxehtėsi enėt kapilare hapen, nė tė ftohtė kontraktohen pėr reaksion. Nė kėtė mėnyrė qarkullimi i gjakut bėn njė gjimnastikė tė nevojshme

Nxehtėsia dhe lagėshtia e saunės shpėrndan dhimbjen dhe relakson muskujt e lodhur. E efektshme sauna ėshtė edhe pėr dhimbjet e artriteve. Kėshillohet qė saunat nė kėtė rast tė frekuentohen deri nė tri herė nė javė. Nėse i frekuentoni mė shpesh efekti rrezikon tė jetė i kundėrt.

Trajtimi i rregullt i saunės i kombinuar me njė dietė tė shėndetshme dhe ushtrime gjimnastikore tė pranueshme do t’u ndihmojė tė humbisni peshė dhe lufton celulitin.

Nė kėtė periudhė konsumoni shumė ujė pas dhe para seancės sė saunės pasi rrezikoni tė dehidratoheni. Shmangni konsumimin e pijeve me gaz. Pėr ēdo 30 minuta do tė digjni 300 deri nė 500 kalori.

Sauna, jep gjithashtu ēlirim nga astma dhe bronkitet dhe mund tė parandalojė tė ftohtin.