PDA

View Full Version : Barku i “fryrė”


SEa
07-09-2010, 08:41
Secilėn herė kur vishni njė fustan tė ngjitur pėr trupi, disponimin tuaj dhe dukjen seksi e prish ‘e fryra’ qė paraqitet mbi fustan.
Nėse jeni nė periudhėn paramenstruale, kjo situatė ėshtė normale dhe diēka qė pritet tė ndodhė. Disa femra nė javėn para ciklit madje shtojnė edhe disa kilogramė. Mirėpo kjo nuk ėshtė arsye pėr panik, sepse kėto kilogramė tė tepėrt do tė largohen njėsoj sikurse kanė ardhur.

Nėse nuk jeni nė fazėn PMS, ndėrsa keni tendencė pėr fryrje nė regjionin e barkut, atėherė shkaktar i mundimit tuaj mund tė jetė stresi. Njė hulumtim nga Universiteti Yale tregon se niveli i kortizolit (hormoni i stresit) ėshtė i lidhur me shtresimin e yndyrave nė regjionin e stomakut.

Zgjidhja: Lehtėsoni kėto probleme duke zėvendėsuar ushqimin e rafinuar me drithėra dhe proteina tė shėndetshme, tė cilat janė tė pranishme nė sojė, peshk, fara luledielli dhe produktet arrore.

Njėkohėsisht duhet tė merreni edhe me sport. Kombinojeni vozitjen e biēikletės dhe ecjen e shpejtė, sepse ėshtė dėshmuar qė ky kombinim djeg tri herė mė shumė yndyrat sesa cilido aktivitet tjetėr.