PDA

View Full Version : Perse e kemi barkun te “fryre” - Zgjidhjet


SmiLey
13-09-2010, 09:34
http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=arkiva/Shendeti/Barkufryre_271634100.jpg&size=article_medium
Sa here kur vishni nje fustan te ngjitur pas trupit, pamjen tuaj seksi e prish ‘e fryra’ qe paraqitet mbi fustan.

Nese jeni ne periudhen paramenstruale, kjo situate eshte normale dhe diçka qe pritet te ndodhe. Disa femra ne javen para ciklit madje shtojne edhe disa kilograme. Mirepo kjo nuk eshte arsye per panik, sepse keto kilograme te teperta do te largohen njesoj sikurse kane ardhur.

Nese nuk jeni ne fazen PMS, ndersa keni tendence per fryrje ne pjeset e barkut, atehere shkaktar i mundimit tuaj mund te jete stresi. Nje hulumtim nga Universiteti Yale tregon se niveli i kortizolit (hormoni i stresit) eshte i lidhur me shtresimin e yndyrave ne regjionin e stomakut.

Zgjidhja: Lehtesoni keto probleme duke zevendesuar ushqimin e rafinuar me drithera dhe proteina te shendetshme, te cilat jane te pranishme ne soje, peshk, fara luledielli dhe produktet arrore.

Njekohesisht duhet te merreni edhe me sport. Kombinojeni vozitjen e biçikletes dhe ecjen e shpejte, sepse eshte deshmuar qe ky kombinim djeg tri here me shume yndyrat sesa cilido aktivitet tjeter.