PDA

View Full Version : Kur keni problem me tretjen


SEa
13-09-2010, 14:54
Disa lloje ushqimesh mund tė keqėsojnė gjendjen sepse vėshtirėsojnė tretjen dhe ngarkojnė mėlēinė.
Edhe pse ende nuk ka dėshmi tė sigurta, dyshohet se disa lloje ushqimesh mund tė ngacmojnė zorrėt, duke helmuar gjakun dhe duke rrezikuar lėkurėn e shėndoshė. Sasia e tepėrt e yndyrės, pėr shkak tė njė varg reaksionesh biokimike, shton tajimin e yndyrės nė lėkurė, duke pėrshpejtuar nė kėtė mėnyrė paraqitjen e akneve.

Prandaj duhet zvogėluar sasia e sheqerit, e ėmbėlsirave, ēokollatės dhe pijeve tė ėmbla. Edhe sasitė e tepėrta tė karbohidrateve nė organizmin tonė shndėrrohen nė yndyrė.

Ushqimi qė rekomandohet: Prodhimet e qumėshtit, jogurti, pemėt e freskėta, perimet, peshqit dhe tharmi i birrės.

Ushqimi qė duhet evituar: Gjalpi, salca me mėlmesa, ushqimi yndyror, mėlmesat, ushqimi i fėrguar, sallamet, djathėrat, pastat, ēokollata, sheqeri, kafeja, ēaji, alkooli.

ciarli
04-05-2018, 10:48
duke ngrene me pak ushqime te demshme dhe duke ngrene me shume ushqime te shtrenjta do zgjidhej ky problem!
une e kam provuar vete! nona ime me jepte te haja shume kur isha femije dhe une nuk arrija ta kuptoja qe po me shkaterronte shendetin me pas kur une u rrita fillova te haja shume me pak dhe problemet me stomakun dhe obezitetin me kaluan! sidomos kur lashe buken perfundimisht dhe fillova te haja mish te gatuar ne pazar, ndryshimi ishte shume i madh!