PDA

View Full Version : 12 Ushqimet e Shendetshme Me Fuqi Sheruese


Forum-Al
15-09-2010, 12:30
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/TlCMbZB74B9XpYcVGPleeQv6xZk/0/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/TlCMbZB74B9XpYcVGPleeQv6xZk/0/da)
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/TlCMbZB74B9XpYcVGPleeQv6xZk/1/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/TlCMbZB74B9XpYcVGPleeQv6xZk/1/da)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/ushqime-te-shendetshme.jpg (http://sherohu.com/12-ushqimet-e-shendetshme-me-fuqi-sheruese)

Si pjes e nje diete te shendetshme, ushqimet e plota luajn role te rendesishem duke i ndihmuar trupit tone qe te funksionojne ne menyre optimale. Ka me mijera ushqime te plota me shume vlera ushqyese, por disa prej tyre ne kete liste bejne me shume se sa thjeshte te dhurojne vlerat e tyre ushqyese – ato na ndihmojne te sherohemi. Ne fakt, secili ushqim ne kete list mbart ne vete nje liste te shumte te efekteve sheruese, duke filluar nga luftimi i kancerit gjer te zvogelimi i kolesterines, mbrojtja ndaj semundjes se zemres dhe keshtu me radhe. Ha keto ushqimet e shendetshme dhe fillo te ndjehesh me i shendetshem.

Kivi

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/kivi.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/kivi.jpg)Ky frut i vogėl, plot me vlera ushqyese ėshtė gjitashtu pėrplot me vitamin C (dyfish sasin e portokallit), ka mė shumė fiber se sa mollat, dhe mund bananet si ushqim me mė shumė potas (potasium). Perzirja unike e vitaminave dhe mineraleve qe gjenden nė kivi ndihmon kunder sėmundjes sė zemrės, goditjes, kancerit, dhe sėmundjeve tė traktit tė frymėmarrjes. Pėrzirjet natyrale tė hollimit tė gjakut qė gjenden nė kivi funksionojnė pa efekte anėsore tė aspirinės dhe gjithashtu ndihmojnė shėndetin vaskular duke zvogėluar formacionin e mpiksjes spontane tė gjakut, zvogėlimit tė LDL kolesterinės (kolesterina e keqe), dhe uljes sė shtypjes se gjakut. Shumė studime kanė treguar se kivi jo vetėm qė zvogėlon stresin oksidativ dhe dėmtimin e ADNs por gjithashtu ndihmon qelizat e dėmtuara qė tė riparojnė vetveten.

Qershit

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/qershit.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/qershit.jpg)Kur flasim pėr ushqimet me te shendetshme aty kemi edhe qershit. Qershit mburren me nje list te gjate te fuqive sheruese. Qershit jane tė pasura me substanca qė ndihmojnė kundėr inflamacionit dhe kancerit. Sikur kjo tė mos mjaftonte, nė studimet laboratorike, kuercetini dhe acidi ellagjik, dy pėrbėrės qė gjenden nė qershi, kanė treguar se zbrapsin dhe ndalojnė rritjen e tumorėve e gjihashtu edhe shkaktojnė qelizat kancerogjene qė tė bėjnė vetvrasje – pa shkaktuar dėme nė qelizat e shėndetshme. Qershit, pėrveē tjerash, kanė edhe pėrbėrės antiviral dhe antibakterial.

Gujava (Guava)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/gujava.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/gujava.jpg)Gujava ėshtė njė frut i vogėl tropiak qė mund tė jet i rrumbullakėt, oval apo nė formė dardhe. Nuk janė edhe aq tė zakonshėm kėshtu qė ėshtė vėshtirė tė gjenden, varėsisht se ku jeton. Por nėse i gjen atėherė ia vlen mundin. Gujava pėrmbajnė mė shumė lisofene, antioksidant qė lufon kancerin, se sa cilido frut apo perime tjetėr. Guavat pėrmbajnė lisofene gati pėr 20 pėrqind mė shumė se domatet. Trupi jonė nuk mund tė procesoj shumė nga lisofene qė gjenden nė domate nėse ato nuk pėrgaditen. Procesimi ndihmon nė thyerjen e mureve e fortave tė qelizave. Por, struktura qelizore e kėti fruti lejon qė antioksidanti tė absorbohet pa marr parasysh nėse fruti konsumohet i gatuar apo ashtu si ėshtė natyral. E pėrveē tjerash ky frut ofron vlerat ushqyese pa sodium qė i shtohet produkteve tė procesuara tė domateve. Kėshtu qė nėse i gjen… e din ēfar duhet tė bėsh?

Fasulet

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/fasulet.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/fasulet.jpg)Fasulet janė ushqim mrekullibėrės. Ulin kolesterinėn, rregullojnė sheqerin nė gjakė dhe prodhimin e insulinės, ndihmojnė shėndetin e traktit digjestiv (tretjen) dhe mbrojnė kundėr kancerit. Nėse mendon pėr ushqime me fiber, proteina, dhe antioksidant ju sigurisht menjėherė ju shkon mendja tek mishi, frutat dhe ushqimet e plota, epo mendo mė shumė – fasulet ofrojnė qė te trijat nė njė pako. Pėr kėtė edhe fasulet bėjnė pjesė nė listėn Ushqimet Me Te Shendetshme.

Lakerishtet

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/lakerishte.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/lakerishte.jpg)Jo vetėm qė janė tepėr tė pasura me materie ushqyese, por gjithashtu ėshtė ushqim pa kalori. Kalori pėr kalori, ofron katėr herė kalcium mė shumė se sa qumėshti 2 pėrqind. Gram pėr gram ofron vitamin C sa njė portokall dhe hekur mė shumė se spinaqi. Ėshtė pėrplot me vitamin A dhe me shumė sasi tė Vitaminės K, e gjithashtu ka shumė lloje tė antioksidanteve karotenoid dhe fitokemikale mbrojtese.

Spinaqi

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/spinaqi.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/spinaqi.jpg)Ju veēmė e dini qė spinaqi ėshtė i mirė pėr shėndetin tuaj, por a e keni dit se sa ėshtė i mirė? Spinaqi mbron nga sėmundjet e syve dhe humbjes sė tė pamurit, ėshtė i mirė pėr funksionin e trurit, mbron kundėr kancerit te prostates, zorreve dhe tė gjirit, mbron kundėr sėmundes sė zemrės, goditjes nė tru (pika ne tru), dhe dementis (ēmenduris); zvogelon shtypjen e gjakut, ėshtė anti-inflamator, dhe ėshtė shumė i mirė pėr shėndetin e eshtrave. Spinaqi ka njė mori tė materieve ushqyese duke pėrfshirė kėtu sasi tė vitamines K, kalcium, vitamin A, vitamin C, folat, magnez dhe hekur.

Qepet

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/qepet.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/qepet.jpg)Qepet kanė nam tė keq pėr shkak tė efektit tė tyre nė erė tė gojės, por kjo nuk ėshtė e vetmja pjes e trupi ky qepa ka efekt. Qepet pėrmbajnė enzime tė fuqishme qė lufojnė kancerin; konsumimi i qepes ka treguar tė ndihmoj nė zvogėlimin e rrezikut tė kancerit tė prostates dhe ezofagut e gjithashtu ėshtė i lidhur me zvogėlimin e vdekshmėrisė nga sėmundja koronare e zemrės. Hulumtimet sugjerojnė se qepa gjithashtu ndihmon duke mbrojtur stomakun nga kanceri. Qepėt pėrmbajnė sulfide qė ndihmojnė nė zvogėlimin e shtypjes sė gjakut dhe kolesterines (kolesterolit), e gjithashtu pėrmbajnė edhe peptide qė ndihmojnė nė parandalimin e dėmtimit tė eshtrave duke stopuar humbjen e kalciumit dhe mineraleve tjera tė eshtrave.

Karrotat

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/karotat.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/karotat.jpg)Karotat janė burim shumė i mirė i antioksidanteve potent tė njohur si karotenoid. Dietat qė kanė shumė karotenoid janė lidhur me zvogėlimin e rrezikut tė kancerit tė gjirit postmenstrual e gjithashtu edhe kancerit tė fshikezes se urines, zverkut, prostates, zorres, laringut dhe ezofagut.Nė anėn tjetėr dietat me pak karotenoid janė asociur me sėmundje kronike duke pėrfshirė kėtu sėmundjen e zemrės dhe kancer tė ndryshėm. Hulumtimet sugjerojnė qė vetėm njė karote nė ditė do tė zvogėlonte pėrgjysmė rrezikun e kancerit tė mushkėrive. Karotat gjithashtu mund tė zvogėlojnė rrezikun e kancerit tė veshkave dhe vezoreve. Pėrveē qė lufton kancerin, materiet ushqyese nė karrota ndalojnė sėmundjet kardiovaskulare, stimulojnė sistemin imunitar, ndihmojnė shėndetin e zorrėve dhe pėrkrah shėndetin e veshėve dhe syve.Lakera

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/lakera.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/lakera.jpg)Lakera ėshtė njė shtėpi pėrplot me vitamin K dhe C. Vetėm njė grusht me laker ofron 91 pėrqind tė sasis sė rekomandur tė vitaminė K, 50 pėrqind tė vtaminės C, sasi tė mirė tė fibrės, dhe njė mori tė mira tjera si magnez, vitamin B6, folate e kėshtu me radhė. Dhe tė gjitha kėto tė mira i keni sė bashku me jo mė shumė se 33 kalori. Kalori pėr kalori lakera ofron 11 pėrqind mė shumė vitamina C se sa portokallet.

Brokoli

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/brokoli.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/brokoli.jpg)Vėshtirė se mund tė gjesh ndonjė ushqim tjetėr me kaq shumė pėrbėrės natyral qė ndihmojnė shėndetin ashtu si brokoli. Njė grusht (filgjan) me brokoli tė ziera ofron 200 pėrqind tė vitaminės C tė rekomanduar (prap mė shumė se portokalli), gati ka po aq vitamin K, dhe rreth pėrgjysmė tė sasis sė rekomanduar ditore tė Vitamines A, sė bashku me folate, fiber, sulfur, hekur, vitamina B dhe njė mori materiesh tjera ushqyese. Kalori pėr kalori brokoli pėrmbanė gati dy herė mė shumė sasi tė proteinave se sa bifteku – e shumė mė shumė fitonutrient mbrojtės. Po kėrkon ushqimet mė tė shėndetshme, ja ku ke brokoli!

Lakera Jeshile (para)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/lakera_jeshile.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/lakera_jeshile.jpg)Lakera Jeshile ėshtė tejet ushqyese, ka antioksidant tė fuqishėm dhe ėshtė anti-inflamatore. Njė filgjan me laker jeshile te ziera pėrmbajnė 1328 pėrqind tė sasis sė rekomandar ditore tė vitaminės K (edhe 1228% mė shumė!), 192 pėrqind tė sasis sė rekomanduar tė vitaminės A, dhe deri 90 pėrqind tė vitaminės C. E pėrveē tjerash ėshtė gjithashtu edhe burim i mirė i kalciumit dhe hekurit.

Luleradhiqet (Pipirit)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/luleradhiqet_pipirit.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/09/luleradhiqet_pipirit.jpg)Po i njėjti bar i cili ėshtė i njohur pėr prishjen e oborrit tė shtėpive ka gjithashtu histori tė gjatė tė pėrdorimit si bar shėrues nė kultura tė ndryshme rreth globit. Njė filgjan me flet tė luleradhiqeve ofron 535 pėrqind tė sasisė sė rekomanduar tė vitaminės K dhe 112 pėrqind tė sasis sė rekomanduar tė vitaminės A. Fletėt e Luleradhiqeve, apo pipirit ashtu si i quajmė ne nė Kosovė, janė gjithashtu burim i mirė i vitaminės C, kalciumit, hekurit, fibres dhe potases. Nga tė gjitha ushqimet ėshtė nga mė tė pasurit me vitamin A, nė mesin e jeshileve (perimeve jeshile) ėshtė burimi mė i mirė me beta-karotene. Nėse deri mė tani nuk e keni ditur qė konsumohen, tash kur e din qė ėshtė nga ushqimet e shendetshme shėruese, a do tė ndryshosh, a do fillosh ta konsumosh?

Keto jane pra ushqimet e shendetshme qe duhet ti beni pjese te dietes suaj. A ke ndonje tjeter qe do te deshiroje ta shtoje ne kete list te ushqimeve te shendetshme?

Kliko Per te shkarkuar Librin 27 KESHILLAT SHENDETSORE QE DUHET TI DINI! (http://bit.ly/c7vbfk)

12 Ushqimet e Shendetshme Me Fuqi Sheruese (http://sherohu.com/12-ushqimet-e-shendetshme-me-fuqi-sheruese)

Poste Te Ngjajshme:
10 Ushqimet e Shendetshme Per Detoksifikim Trupi (http://sherohu.com/10-ushqimet-e-shendetshme-per-detoksifikim-trupi) Kur behet fjale per detoksifikim te trupit tone ka shume...
Ushqimet Qe Ndihmojne Te Mbani Lekure Te Shendetshme (http://sherohu.com/ushqimet-qe-ndihmojne-te-mbani-lekure-te-shendetshme) Lekura eshte gjeja e pare qe njerezit shohin kur ju...
Super Ushqimet Anti-Kancerogjene (http://sherohu.com/super-ushqimet-anti-kancerogjene) A e keni ditur qė ajo qė hani mund tė...
Ushqimet Kunder Mplakjes (http://sherohu.com/ushqimet-kunder-mplakjes) Nėse inkorporoni ushqime me shumė antioksidues (tė cilėt na mbrojnė...


http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=yIl2AUoC8zA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=vhVVWiQ4W38:KAlL_O1dhHc:yIl2AUoC8zA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=qj6IDK7rITs (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=vhVVWiQ4W38:KAlL_O1dhHc:qj6IDK7rITs) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=vhVVWiQ4W38:KAlL_O1dhHc:gIN9vFwOqvQ (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=vhVVWiQ4W38:KAlL_O1dhHc:gIN9vFwOqvQ) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=7Q72WNTAKBA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=vhVVWiQ4W38:KAlL_O1dhHc:7Q72WNTAKBA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=vhVVWiQ4W38:KAlL_O1dhHc:F7zBnMyn0Lo (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=vhVVWiQ4W38:KAlL_O1dhHc:F7zBnMyn0Lo) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=vhVVWiQ4W38:KAlL_O1dhHc:V_sGLiPBpWU (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=vhVVWiQ4W38:KAlL_O1dhHc:V_sGLiPBpWU)
http://feeds.feedburner.com/~r/Sherohu/~4/vhVVWiQ4W38

Forum-Al.com
Aty ku shqiptarėt mblidhen!

e panjohura
20-09-2010, 05:29
Mrekullitė e natyrės

Studimet nė lidhje me trupin e njeriut dhe ushqimin, pėrmendin faktin
se forma e ēdo peme, bime apo perimeje, tregon pjesėn e trupit pėr tė
cilėn ėshtė e dobishme… Ja disa shembuj:
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=347&d=1277961362&thumb=1
Arra i pėrngjan sė tepėrmi formės sė trurit me dy hemisferat e tij!
Studimet vėrtetojnė se ngrėnia e arrės ndikon nė rritjen e shumė
qelizave nervore tė cilat ndihmojnė veprimtarinė e trurit.
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=348&d=1277961362&thumb=1
Avokado, patėlxhani dhe dardha, janė tė domosdoshme pėr shėndetin e
mitrės sė gruas. Studimet tregojnė se nėse gruaja ha njė kokėrr avokado
pėr ēdo javė, njė gjė e tillė ndihmon nė barazpeshėn e hormoneve tė
mitrės si dhe pakėson gjasat e sėmundjes sė kancerit tė qafės sė
mitrės. Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendim faktin se avokado ka nevojė pėr 9
muaj qė tė piqet plotėsisht.
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=349&d=1277961362&thumb=1
Kjo ėshtė njė shtresė domatje e kuqe, e cila ka katėr zgavra, sikurse
zemra e cila ka ngjyrė tė kuqe si dhe katėr zgavra. Tė gjitha studimet
bashkėkohore vėrtetojnė se domatet janė ushqim i zemrės dhe gjakut.
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=350&d=1277961362&thumb=1
Fasulja u ndihmon veshkėve nė kryerjen e punės sė tyre… ajo u pėrngjan formės sė tyre.

http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=351&d=1277961362&thumb=1
Fiku.. ėshtė pemė e mbushur plotė e pėrplotė me fara, dhe se pėrdorimi
i tij ėshtė i dobishėm pėr burrat, pasi rrit numrin e spermatozoidėve
si dhe pakėson gjasat e sterilitetit
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=352&d=1277961362&thumb=1
Kjo ėshtė karrotė e prerė pėr sė gjėri; I pėrngjan bebzės sė syrit dhe
me tė vėrtetė, studimet kanė vėrtetuar se karrota ėshtė shumė e
dobishme pėr shikimin.
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=353&d=1277961362&thumb=1
Portokalli, limoni dhe agrumet tjera, u pėrngjajnė gjėndrave tė cilat
tajitin qumėshtin nė gjoksin e gruas, madje ato janė tė rendėsishme pėr shėndetin e gjirit
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=354&d=1277961362&thumb=1
Patatja e ėmbėl pėr nga forma i pėrngjan pankreasit dhe ndihmon nė barazpeshėn e sheqerit nė gjak.
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=355&d=1277961362&thumb=1
Qepa… u pėrngjan qelizave tė trupit. Studimet tregojnė se qepa ndihmon
nė pastrimin e trupit nga sekrecionet, si dhe i bėn sytė tė lotojnė, me
ē’rast lotėt bėjnė pastrimin e shtresave tė syve.
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=356&d=1277961362&thumb=1
Tufa e rrushit i pėrngjan formės sė jashtme tė zemrės, dhe ēdo kokėrr
rrushi i pėrngjan njė qelize tė gjakut. Tashmė studimet tregojnė se
rrushi ėshtė i shėndetshėm pėr zemrėn, e poashtu edhe pėr gjakun.

e panjohura
20-09-2010, 05:33
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=357&d=1277961362&thumb=1
Selino i pėrngjan formės sė eshtrave, madje ėshtė e dobishme pėr to.
Sasia e sodiumit nė selino ėshtė 23 %; e njėjta pėrqindje gjendet nė
eshtra.

Tė luftosh stresin ėshtė e mundur duke ngrėnė njė thelė pjepri, fruti i stinės i njohur kryesisht pėr pėrmbajtjen e lartė tė betakarotenit.

Kėshtu pėrveēse ėshtė mik i nxirrjes, mund tė jetė i vlefshėm edhe pėr tė kaluar tensionet e jetės sė pėrditshme.

Pėrfundimin e ka nxjerrė njė studim i Institutit francez tė kėrkimit agrikulturor, sipas tė cilit njė konsumim i pėrditshėm i antioksiduesve si ai qė gjendet tek pjepri mund tė ulė nivelin e proteinave tė stresit
http://www.uskana.info/attachment.php?attachmentid=510&d=1277559073

Hello Kitty
09-06-2012, 14:20
Barna Popullore Pėr Thumbim Blete

Thumbimi bletės mund tė jetė i dhembshėm pėr orė tė tėra gjersa e ėnjtura dhe kruaja mund tė zgjasin deri nė njė javė. Fatmirėsisht ka njė mori barna popullore pėr trajtim thumbim blete qė ju ndihmojnė tė zvogėloni efektet negative brenda minutave. Provo disa prej kėtyre barnave popullore kur thumboheni nga bleta, s’ke nevojė tė eksperimentosh vetėm pėr tė parė efektin e kėtyre barnave popullore.

Uthulla e Mollės – sigurisht nuk ėshtė edhe aq befasi pėr ata qė veē janė nė dijeni pėr fuqitė e uthullės sė mollės, ky lėng ėshtė gjithashtu nė gjendje tė zvogėloj dhembjet dhe pa-rehatin nga thumbimi bletės. Pas thumbimit, thjesht lag njė top pambuku (ato qė pėrdorni pėr pastrim fytyre) me uthull molle dhe vendoje aty ku jeni thumbuar. Ky bar popullor funksionon gati nė tė gjitha thumbimet nga bletė tė ndryshme. Sa pėr dijeni, kjo ėshtė vetėm njėra nga shumė tė mirat e uthullės sė mollės (lexo mė shumė pėr uthullėn e mollės).

Mjalti – ndoshta ju duket e ēuditshme tė shihni mjaltin si njė bar popullor pėr thumbim blete, por nuk ėshtė pėr tu ēuditur. Dobitė shėndetėsore tė mjaltės janė tė shumta dhe, duke konsideruar pėrbėrėsit e saj antibakterial, antifungal dhe antiseptik, mjalti ėshtė njė bar efektiv pėr shumė probleme shėndetėsore. Vendo pak mjaltė nė vendin ku jeni thumbuar dhe prit se si largohet dhembja dhe e ėnjtura brenda minutave dhe kjo duke ju falėnderuar mjaltit si antiseptik. Mos provo ta fshehėsh mjaltin nga bletėt…

Tabako – Ēuditu sa tė duash por edhe tabako (duhani) ėshtė njė nga barėt popullor pėr trajtimin e thumbimin tė bletėve. Ashtu si aplikimi i uthullės sė mollės dhe mjaltit, thjesht merr pak duhan dhe fėrko nė vendin ku je thumbuar. Nėse opsionet e sipėrme nuk funksionojnė ose gjendesh diku ku vetėm duhanin e ki nė dispozicion, lirisht apliko dhe do ndihesh mė mirė me kėtė trajtim.

Balta – diēka qė secili e ka afėr dhe nė dispozicion gjithmonė, balta mund tė pėrdoret edhe pėr trajtimi tė pickimit nga bleta. Thjesht pėrziej ca dhe dhe ujė pėr tė bėrė baltėn dhe fėrko mbi vendin e thumbimit, mė pas jepi pak kohė qė helmi tė dali jashtė dhe shiko se si largohet e ėnjtura pėrderisa thahet balta.

Qymyr Druri Aktivizuar – i njohur si njė agjent i shkėlqyeshėm detoksi qė pėrdoret pėr shumė qėllime, qymyr druri mund tė pėrdoret edhe pėr… po pra pėr thumbim blete. Pėrziej ca qymyr druri me ujė dhe apliko nė vendin e thumbimit.

http://sherohu.com/ilace-popullore-shtepiake-per-thumbim-blete

Skydive
10-06-2012, 11:25
Barna Popullore Pėr Thumbim Blete

Thumbimi bletės mund tė jetė i dhembshėm pėr orė tė tėra gjersa e ėnjtura dhe kruaja mund tė zgjasin deri nė njė javė. Fatmirėsisht ka njė mori barna popullore pėr trajtim thumbim blete qė ju ndihmojnė tė zvogėloni efektet negative brenda minutave. Provo disa prej kėtyre barnave popullore kur thumboheni nga bleta, s’ke nevojė tė eksperimentosh vetėm pėr tė parė efektin e kėtyre barnave popullore.

Uthulla e Mollės – sigurisht nuk ėshtė edhe aq befasi pėr ata qė veē janė nė dijeni pėr fuqitė e uthullės sė mollės, ky lėng ėshtė gjithashtu nė gjendje tė zvogėloj dhembjet dhe pa-rehatin nga thumbimi bletės. Pas thumbimit, thjesht lag njė top pambuku (ato qė pėrdorni pėr pastrim fytyre) me uthull molle dhe vendoje aty ku jeni thumbuar. Ky bar popullor funksionon gati nė tė gjitha thumbimet nga bletė tė ndryshme. Sa pėr dijeni, kjo ėshtė vetėm njėra nga shumė tė mirat e uthullės sė mollės (lexo mė shumė pėr uthullėn e mollės).

Mjalti – ndoshta ju duket e ēuditshme tė shihni mjaltin si njė bar popullor pėr thumbim blete, por nuk ėshtė pėr tu ēuditur. Dobitė shėndetėsore tė mjaltės janė tė shumta dhe, duke konsideruar pėrbėrėsit e saj antibakterial, antifungal dhe antiseptik, mjalti ėshtė njė bar efektiv pėr shumė probleme shėndetėsore. Vendo pak mjaltė nė vendin ku jeni thumbuar dhe prit se si largohet dhembja dhe e ėnjtura brenda minutave dhe kjo duke ju falėnderuar mjaltit si antiseptik. Mos provo ta fshehėsh mjaltin nga bletėt…

Tabako – Ēuditu sa tė duash por edhe tabako (duhani) ėshtė njė nga barėt popullor pėr trajtimin e thumbimin tė bletėve. Ashtu si aplikimi i uthullės sė mollės dhe mjaltit, thjesht merr pak duhan dhe fėrko nė vendin ku je thumbuar. Nėse opsionet e sipėrme nuk funksionojnė ose gjendesh diku ku vetėm duhanin e ki nė dispozicion, lirisht apliko dhe do ndihesh mė mirė me kėtė trajtim.

Balta – diēka qė secili e ka afėr dhe nė dispozicion gjithmonė, balta mund tė pėrdoret edhe pėr trajtimi tė pickimit nga bleta. Thjesht pėrziej ca dhe dhe ujė pėr tė bėrė baltėn dhe fėrko mbi vendin e thumbimit, mė pas jepi pak kohė qė helmi tė dali jashtė dhe shiko se si largohet e ėnjtura pėrderisa thahet balta.

Qymyr Druri Aktivizuar – i njohur si njė agjent i shkėlqyeshėm detoksi qė pėrdoret pėr shumė qėllime, qymyr druri mund tė pėrdoret edhe pėr… po pra pėr thumbim blete. Pėrziej ca qymyr druri me ujė dhe apliko nė vendin e thumbimit.

http://sherohu.com/ilace-popullore-shtepiake-per-thumbim-blete

Te falenderoj per sjelljen e ketij materiali
Interesante!!!!!

Elina
04-04-2013, 08:02
Disahttp://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/534767_575318215826384_1416791701_n.jpg ushqime qė mund tė pėrdoren nė vend tė ilaēeve

Nuk janė erėza tė thjeshta aromatike apo ushqime. Janė ilaēe tė vėrteta dhe antibiotikė natyrorė, pikėrisht falė karakteristikave tė tyre kurative. Hudhra, kanella, qepa, etj, gjithnjė e mė shumė janė objekt studimi nga ana e shkencės pėr tė zbuluar aftėsitė e tyre shėruese. Le tė zbulojmė sė bashku kėta antibiotikė natyrale.

1) Hudhra

Hudhra konsiderohet si njė kurė natyrale dhe efikase qė nė shekujt e shkuara. Ėshtė e pasur me antioksidantė dhe kontribuon nė shkatėrrimin e mbeturinat e lira qė janė pėrgjegjėse pėr dėmtimin e organizmit, mos shkatėrrimi i tė cilave me kohėn, ēon edhe drejt patologjive kardiake dhe kancerit. Hudhra kontribuon nė uljen e tensionit, dhe nė luftimin e infeksioneve tė lėkurės si dhe mbron zemrėn.2) Qepa

Qepa njėsoj si edhe hudhra konsiderohen ilaēe tė vėrteta natyrale, me karakteristika tė fuqishme antibakterike. Qepės i kontribuohet edhe ndihma qė i jep organizmit pėr t’u pastruar. Ato ndihmojnė nė qarkullimin e gjakut. Pėrdoren gjithashtu edhe pėr parandalimin e gripit, tė ftohurės apo dhimbjes sė fytit.

3) Avokadoja

Nga kėndvėshtrimit shkencor avokadoja kondiderohet si njė frut i rėndėsishėm kundėr baktereve qė konsiderohen rezitente ndaj antibiotikėve. Varieteti mė i mirė i frutit ėshtė avokadoja e Kilit.

4) Ēaji jeshil

Ēaji jeshil ėshtė i pasur me antioksidantė qė ndihmojnė nė parandalimin e shfaqjes sė disa tipologjive tė tumorit, nė mėnyrė tė veēantė tė atij tė lėkurės.

5) Neem

Nga gjethet e Neem-it, dhe nga frutat e kėsaj bime, pėrftohet njė vaj mjaft kurativ i cili pėrdoret kryesisht nga mjekėsia tradiconale indiane. Ka aftėsi antibakterike,antivirale dhe antiparazitare.

6) Xhenxhefili

Xhenxhefili ėshtė njė bar i vėrtetė shėrues pėr shėndetin. Ai mund tė konsumohet i freskėt, ose jo. Ai mund tė pėrdoret shumė mirė nė formė ēaji qė ndihmon nė parandalimin e gripit, dhimbjes sė fytit, kollės dhe ftohjes. Ndėr tė tjera ai konsiderohet si njė prej dhjetė ushqimeve mė tė mira kundra kancerit.

7) Rigoni

Rigoni nuk ėshtė thjesht erėz aromatike pėr tu pėrdorur nė kuzhinė, por ėshtė njė bar i vėrtetė mjekėsor, pėr tė mbrojtur shėndetin tonė, falė karakteristikave tė tij terapeutike, qė e pėrcaktojnė atė si njė antispetik dhe njė qetėsues dhimbjesh natyral. Vaji esencial qė pėrftohet prej tij ka karakteristika tė mėdha antibakterike ai gjithashtu bėn shumė mirė pėr rrugėt e frymėmarrjes.

8) Kanella

Kanella nuk pėrdoret vetėm pėr tė aromatizuar gatimet e ėmbla. Ajo ka vlera tė mėdha pėr shėndetin. Qetėson dhimbjet menstruale, ėshtė njė antibakterik natyral, lehtėson dhimbjet prej artritit, kontribuon nė rregullimin e nivelit tė sheqerit nė gjak, si dhe mund tė pėrdoret pėr tė luftuar gripin dhe dhimbjen e fytit.

SystemA
03-05-2013, 14:02
Disahttp://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/534767_575318215826384_1416791701_n.jpg ushqime qė mund tė pėrdoren nė vend tė ilaēeve

Nuk janė erėza tė thjeshta aromatike apo ushqime. Janė ilaēe tė vėrteta dhe antibiotikė natyrorė, pikėrisht falė karakteristikave tė tyre kurative. Hudhra, kanella, qepa, etj, gjithnjė e mė shumė janė objekt studimi nga ana e shkencės pėr tė zbuluar aftėsitė e tyre shėruese. Le tė zbulojmė sė bashku kėta antibiotikė natyrale.

1) Hudhra

Hudhra konsiderohet si njė kurė natyrale dhe efikase qė nė shekujt e shkuara. Ėshtė e pasur me antioksidantė dhe kontribuon nė shkatėrrimin e mbeturinat e lira qė janė pėrgjegjėse pėr dėmtimin e organizmit, mos shkatėrrimi i tė cilave me kohėn, ēon edhe drejt patologjive kardiake dhe kancerit. Hudhra kontribuon nė uljen e tensionit, dhe nė luftimin e infeksioneve tė lėkurės si dhe mbron zemrėn.2) Qepa

Qepa njėsoj si edhe hudhra konsiderohen ilaēe tė vėrteta natyrale, me karakteristika tė fuqishme antibakterike. Qepės i kontribuohet edhe ndihma qė i jep organizmit pėr t’u pastruar. Ato ndihmojnė nė qarkullimin e gjakut. Pėrdoren gjithashtu edhe pėr parandalimin e gripit, tė ftohurės apo dhimbjes sė fytit.

3) Avokadoja

Nga kėndvėshtrimit shkencor avokadoja kondiderohet si njė frut i rėndėsishėm kundėr baktereve qė konsiderohen rezitente ndaj antibiotikėve. Varieteti mė i mirė i frutit ėshtė avokadoja e Kilit.

4) Ēaji jeshil

Ēaji jeshil ėshtė i pasur me antioksidantė qė ndihmojnė nė parandalimin e shfaqjes sė disa tipologjive tė tumorit, nė mėnyrė tė veēantė tė atij tė lėkurės.

5) Neem

Nga gjethet e Neem-it, dhe nga frutat e kėsaj bime, pėrftohet njė vaj mjaft kurativ i cili pėrdoret kryesisht nga mjekėsia tradiconale indiane. Ka aftėsi antibakterike,antivirale dhe antiparazitare.

6) Xhenxhefili

Xhenxhefili ėshtė njė bar i vėrtetė shėrues pėr shėndetin. Ai mund tė konsumohet i freskėt, ose jo. Ai mund tė pėrdoret shumė mirė nė formė ēaji qė ndihmon nė parandalimin e gripit, dhimbjes sė fytit, kollės dhe ftohjes. Ndėr tė tjera ai konsiderohet si njė prej dhjetė ushqimeve mė tė mira kundra kancerit.

7) Rigoni

Rigoni nuk ėshtė thjesht erėz aromatike pėr tu pėrdorur nė kuzhinė, por ėshtė njė bar i vėrtetė mjekėsor, pėr tė mbrojtur shėndetin tonė, falė karakteristikave tė tij terapeutike, qė e pėrcaktojnė atė si njė antispetik dhe njė qetėsues dhimbjesh natyral. Vaji esencial qė pėrftohet prej tij ka karakteristika tė mėdha antibakterike ai gjithashtu bėn shumė mirė pėr rrugėt e frymėmarrjes.

8) Kanella

Kanella nuk pėrdoret vetėm pėr tė aromatizuar gatimet e ėmbla. Ajo ka vlera tė mėdha pėr shėndetin. Qetėson dhimbjet menstruale, ėshtė njė antibakterik natyral, lehtėson dhimbjet prej artritit, kontribuon nė rregullimin e nivelit tė sheqerit nė gjak, si dhe mund tė pėrdoret pėr tė luftuar gripin dhe dhimbjen e fytit.

Faleminderit per informacionin por kjo Neem cfar lloji bime eshte sepse se kam degjuar ndonjehere :confused:

Elina
31-05-2013, 14:45
Faleminderit per informacionin por kjo Neem cfar lloji bime eshte sepse se kam degjuar ndonjehere :confused:

Eshte nje bime qe rritet me shume ne Indi.

Elina
31-05-2013, 14:50
Shtatė ushqimet qė tė mbajnė tė ri


“Rinia e pėrjetshme” dhe “pavdekėsia”, dy prej ėndrrave tė hershme tė njerėzimit, frymėzojnė shkencėtarėt qė gjejnė te ushqimet elemente tė bukurisė dhe jetėgjatėsisė. Dhe sipas tyre janė shtatė ushqime me tė cilat arrijmė tė shtyjmė plakjen. Ja cilat janė ato.

Vaji i ullirit
Katėr dekada mė parė, kėrkime nga studimi i kryer nė shtatė shtete, tregoi se vaji i ullirit ėshtė pėrgjegjėsi pėr rastet e pakta, pėr sėmundjet e zemrave dhe tė kancerit nė ishullin grek tė Kretės. Tani, ne dimė se vaji i ullirit pėrmban polifenol, njė antioksidant tė fortė qė parandalon sėmundje tė ndryshme nė moshė tė madhe.

Vera
Tė pish alkool, do tė thotė t’u hapėsh dyert sėmundjeve tė zemrės. Tė gjitha pijet alkolike sjellin probleme, pėrveē verės sė kuqe, e cila ėshtė vėnė nė qendėr tė studimeve. Vera e kuqe pėrmban resveratol, njė substancė e cila, pas studimeve tė bėra te kafshėt, tregoi se mund tė aktivizojė gjene qė ngadalėsojnė plakjen e qelizave.

Boronicat
Nė njė studim tė gjerė tė publikuar nė vitin 1999, kėrkimet e bėra nga Universiteti i Taftit nxorėn nė dritė faktin se minjtė e ushqyer pėr njė periudhė kohe me boronica, jetuan mė gjatė se tė tjerėt, pėr njė kohė tė barabartė me 10 vite njerėzore. Pėrbėrėsit e boronicės ulin oksidimin e dėmshėm dhe pėrmirėsojnė deficitet qė nė memorie.

Peshku
Tridhjetė vjet mė parė filluan studimet rreth numrit tė vogėl tė rasteve me sėmundje tė zemrės te inuitėt, banorė tė lindur tė Alaskės. Arsyeja ishte e thjeshtė: Konsumimi i madh i peshkut. Te peshku gjendet me sasi tė bollshme acidi yndyror omega-3, qė ndihmon nė uljet e dėmeve qė sjell kolesteroli nė arterie dhe mbron zemrėn nga ritmet anormale.

Kosi
Nė vitet 1970, ish-Republika Sovjetike e Gjeorgjisė mburrej me faktin se kishte mė shumė 100-vjeēarė pėr frymė tė populltės se nė ēdo rajon tjetėr tė botės. Koha nxori nė dritė sekretin: Konsumimi i madh i kosit. Kosi ėshtė i pasur me kalcium dhe me “baktere tė mira”, qė ulin rrezikun e ostoperozės dhe tė sėmundjeve nė moshėn e tretė.

Bajamet
Studimet e bėra nga “Ithtarėt e Ditės sė Shtatė”, njė sekt fetar qė predikon edhe jetėn e shėndetshme dhe dietat vegjetariane, tregojnė se ata qė konsumojnė rregullisht bajame, lajthi apo arra, pėrfitojnė 2.5 vjet jetė mė shumė sesa ajo qė do tė jetonin nėse nuk do tė ushqeheshin me to. Sekreti? Numri i lartė i vitaminave dhe mineraleve te kėto ushqime.

Ēokollata
Popullata e fisit Kuna, nė ishujt San Blas, nė brigjet e Panamasė kanė njė numėr nėntė herė mė tė ulėt tė rasteve me sėmundje tė zemrės se nė krejt pjesėn tjetėr tė brigjeve panamaiane. Arsyeja? Ata konsumojnė shumė lėngje me bazė ēokollatėn, ēka pėrmirėson ndjeshėm qarkullimin e gjakut, ul rrezikun pėr tensionin e lartė dhe tė diabetit tė tipit 2.

Puhiza
07-10-2014, 00:36
Levoret e frutave

Molla
Hulumtuesit kanė zbuluar se acidi i cili e mbanė lėvoren e mollės tė shkėlqyer, na jep mė shumė vlera pėr shėndet se sa vetė brendėsia e mollės – duke filluar nga forcimi i muskujve deri te mbajtja nėn kontroll e kolesterolit dhe sheqerit

Mollėt nuk janė pemėt ose perimet e vetme tė cilat kanė lėvore tė dobishme. Lėvoret mund tė pėrdoren si preparate natyrale pėr lėkurė e madje edhe pėr lustrimin e kėpucėve.

Po ju japim disa kėshilla se ēka tė bėni me lėvoret e pemėve sezonale – madje edhe levorja me qime e kivit ėshtė e shfrytėzueshme.

Pjeshka

Hajeni lėvoren e saj pėr shkak tė vlerave tė pasura ushqyese ose fėrkojeni fytyren me tė qė tė keni lėkurė shkėlqyese.

E pasur me kalium dhe vitaminė A, e cila rigjalleron dhe hidraton lėkuren, lėvorja e pjeshkės do t’jua pėrmirėsojė sistemin tuaj tė imunitetit, do t largojė toksinet nga trupi, do tė zvogėlojė mundėsitė pėr kancer, sėmundje tė zemrės dhe artritis, por edhe do t’i ruajė sytė tuaj nga katarakti.

Atė mund ta pėrdorni si njė ilaē tė shpejtė pėr lėkurėn, pas njė nate tė stuhishme. Vendosni pak sheqer nė anėn e brendshme tė lėvores dhe fėrkojeni butė fytyren tuaj.

Limoni dhe limoni i athet

Tė dy frutat pėrmbajnė acid limoni, kėshtu qė ju mund t’i pėrdorni ato si njė mjet tė shkėlqyeshėm pėr lustrim tė mesingut, bakrit… Shtrydhni pak lėng nė soden e bikarbonit qė tė fitoni njė efekt edhe mė tė mirė, ose lėrini disa copėza tė lėvores nė shishe tė ujit pėr tė krijuar njė freskues aromatik nė shtėpi.

Po t’i shtoni vajit tė ullirit lėvoren e limonit do t’i jepni njė aromė interesante, por edhe do tė gjallėroni vajin qė ka ndenjur gjatė. Pėr tė menjanuar erėrat e palakmueshme nga furra mikrovalore, vendosni lėvoret e limonit dhe tė mbeturat nga lengu i limonit nė tė, (p.sh. pasi keni bėrė torte) nė enė tė pambuluar dhe zieni disa minuta.

Portokalli

Lėvorja e portokallit ėshtė plot me antioksidantė tė fuqishėm tė quajtur superflavonide, e tė cilat ndikojnė ndjeshėm nė reduktimin e nivelit tė kolesterolit. Sipas hulumtimeve tė bėra nė SHBA, antioksidantėt qė gjenden nė lėvore janė 20 herė mė tė fuqishėm se ata nė lėngun e shtrydhur tė portokallit.

Shtojeni lėvoren e prerė nė rende nė ėmbėlsira qė tė pėrforconi ushqimin dhe tė fitoni njė aromė tė mirė. Mė sė miri ėshtė tė hidhet e tėrė lėvorja e portokallit nė shtrydhėse frutash dhe tė perfitohet krejt ajo qė fsheh kjo lėvore e pasur. Vetėm se mos harroni ta lani mirė lėvoren para se ta fusni nė shtrydhėse.

Bananja

Pėrdorni anen e brendshme tė bananes pėr tė “vizlluar” gjethet e luleve tė shtėpisė. Jo vetėm qė do tė shkėlqejnė, por edhe do tė mbrohen pėr shkak se lėvorja e bananes ėshtė pleh natyral dhe pesticid. Lėvorja e bananes ėshtė ideale pėr shkelqim tė madh, kurse pas lustrimit pastrojeni me njė pecetė letre. Lėvorja e bananes pėrmban shumė kalium dhe antioksidantė tė cilėt e mbajnė lėkurėn tė butė dhe i mundėsojnė njė kėndellje edhe mė tė shpejtė. Nėse keni gėrvishtje ose dicka tė ngjashme vendosni mbi tė lėvoren e bananes, dhe do t’ju shėrohet mė shpejtė.

Nese ju pickon mushkonja, kjo lėvore ēudibėrėse do tė qetėsojė kruarjen. Vetėm fėrkojeni vendin e prekur. Lėvoren mund edhe ta hani, vetem sė pari ziejeni ose pėrziejeni me mikser!

Pėr shkak tė luteines e cila gjendet nė masė tė madhe nė kėtė lėvore, me konsumimin e kėtij ushqimi sytė tuaj do tė jenė tė mbrojtur nga dėmtimi i shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve UV. Zijeni lėvoren pėr 10 minuta dhe pini ujin, ose thjesht pėrziejeni nė shtrydhesen e frutave dhe pini lėngun e pėrfituar.

Kivi

Lėvorja me qime e kivit nuk ėshtė ushqimi mė i shijshem tė cilin do ta kishit dėshiruar, por as ajo nuk duhet hedhur. Pėrmban tri herė mė shumė antioksidantė se sa brendėsia dhe vepron si njė mjet i fuqishem kundėr alergjive, infeksioneve, por edhe tumoreve.

Lėvorja e kivit gjithashtu ėshtė njė ilaē natyral kundėr baktereve siē janė stafilokoku dhe E.coli. Shfrytėzojeni bananen qė ta maskoni shijen. Tė gjitha sė bashku i pėrzieni nė shtrydhėse dhe i pini.

Shega

Pėrdorni lėvoren, prejeni nė copa tė vogla, thani dhe rregullojeni kėndin tuaj tė vogėl aromatik. Nėse keni probleme me diarre ose dhimbje nė stomak, ziejeni lėvoren e sheges nė ujė dhe shtoni kanellė. Kur tė ftohet pini nga pak tri herė nė ditė.

Patatja

Lėvorja e patates ėshtė njė elektrane e vėrtetė ushqyese. Vetėm lėvorja e njė patateje tė madhėsisė sė grushtit ofron gjysmėn e sasisė ditore tė rekomanduar tė fibrave tė tretshme, kaliumit, hekurit, fosforit, zinkut dhe vitaminės C. Patatja ėshtė po ashtu e mirė pėr flokė – mund t’i hiqni qafe thinjat nė mėnyrė natyrale.

Lėvoren e patates ziejeni nė ujė pėr 30 minuta dhe lėreni tė ftohet. Kėtė ujė shfrytėzojeni per t’i shpėrlarė flokėt pas shamponit dhe gradualisht do t’i errėsojė thinjat tuaja. Ju nuk do tė keni nevojė pėr kimikate dhe ngjyra tė forta.

Dardha

Nėse hidhni lėvoren e kėsaj frute keni hedhur pjesėn definitivisht mė cilėsore. Lėvorja e dardhes ėshtė e pasur me vitamina, fibra dhe vlera ushqyese tė cilat e tejkalojnė vlerėn e asaj ēka gjendet nėn tė. Nė mesin e pėrbėrėsve tjerė cilėsor, duhet theksuar flavonoidin floretin – materien qė pengon rritjen e qelizave tė tumorit.