PDA

View Full Version : Infeksionet bakteriale tė thonjve


SEa
20-09-2010, 15:21
Paronychia acuta ėshtė infeksion akut i indeve tė buta rreth thoit. Staphylococcus aureus dhe streptokokėt e grupit A janė shkaktarėt mė tė shpeshtė.
Zakonisht paraqiten pas prishjes sė integritetit tė epidermės si pasojė e ndonjė traume, qoftė ajo edhe mikroskopike. Karakteristikat klinike janė skuqja, ėnjtja (edema) si dhe grumbullimi i qelbit nė pjesėn e sipėrme (proximale) dhe pjesėt anėsore tė indeve tė buta rreth thoit.

Paronychia kronike paraqet ndryshime tė indeve tė buta pėrreth thoit qė janė pasojė e veprimit tė ngacmimeve tė pėrditshme tė mjeteve pastruese, dezinfektuese dhe lagėshtisė. Kėshtu krijohet teren i pėrshtatshėm pėr paraqitje tė infeksioneve dytėsore. Nė kėto raste

Pseudomonas aeruginosa ėshtė njė prej mikroorganizmave mė tė shpeshtė qė shkakton inflamacion. Infeksioni me pseudomonas karakterizohet me grumbullim tė pigmentit piocianin qė thoit tė sėmurė i jep ngjyrė tė kaltėr nė tė gjelbėr.

Trajtimi i infeksioneve bakteriale tė thonjve dhe strukturės pėrreth tyre bėhet me antibiotikė tė spektrit tė gjerė e nganjėherė nevojitet tė bėhet dhe incizioni.