PDA

View Full Version : Procedurė e re pėr heqjen e dhjamit pa operacion


SEa
22-09-2010, 08:31
http://www.koha.net/repository/images/21obez5.jpg

New York, 21 shtator -Agjencia pėr kontrollin e cilėsisė sė ushqimeve dhe barnave miratoi kohėt e fundit njė mėnyrė tė re, jo kirurgjike, pėr heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertėt thonė se kjo mėnyrė nuk ėshtė pėr uljen e peshės trupore, por vetėm pėr heqjen e dhjamit nga pjesė tė trupit tė cilat nuk reagojnė ndaj ushtrimeve fizike.
Nick Katinazzo i ėshtė nėnshtruar kėsaj procedure. Ai ėshtė tepėr i kėnaqur me rezultatin. Procedura quhet Zeltiq dhe vepron nė kėtė mėnyrė: specialisti lyen pjesėn e caktuar me njė lloj vazeline. Vazelina ka aftėsi depėrtuese e ftohėse dhe arrin tė ngrijė qelizat yndyrore duke shkaktuar shpėrbėrjen a shkatėrrimin e tyre.
Pėr tė njėtin qėllim, ekziston edhe njė tjetėr procedurė e quajtur Zerona, qė pėrdor rreze lazer me energji tė ulėt. Doktor Lawrence Bass i kirurgjisė plastike thotė, se ėshtė hera e parė qė agjencia e ushqimeve dhe barnave miraton pėrdorimin e njė teknologjie tė tillė e cila synon pakėsimin e yndyrnave nė trup pa ndėrhyrje kirugjike.
Ish balerina Lisa Pittonyak ka shpenzuar rreth 1 mijė e 500 dollarė pėr tė hequr dhjamin e tepėrt. Ajo thotė se nė fillimn ndjen njė dhimbje tė lehtė e cila pas 5 minutash zhduket sepse vendi mpihet plotėsisht. Lisa ėshtė e kėnaqur me rezultatin, dhjami nė bark i ėshtė pakėsuar.
Zeltiq u miratua fillimisht pėr t'u pėrdorur si mjet anastezie gjatė procedurave nė dermatologji. Megjithatė, mjekėt paralajmėrojnė se pacientėt mbipeshė nuk duhet tė presim shumė prej kėsaj metode. Dr Mathew Avram i Spitalit tė Pėrgjithshėm nė Masaēusets thotė se kjo mėnyrė mund tė pėrdoret vetėm pėr disa pjesė tė trupit qė nuk reagojnė ndaj ushtrimeve fizike. Disa ekspertė tregohen edhe mė tė kujdesshėm kur thonė se ndėrkohė qė procedura e re ka si objektiv vetėm yndyrėn nė sipėrfaqe, ajo lė pa prekur dhjamin e dėmshėm nė thellėsi tė trupit.

Elina
09-04-2013, 08:12
Pse vjen celuliti dhe ja si zhduket.

Celuliti nuk ėshtė vetėm njė problem thjesht estetik, por edhe shėndetėsor. Mjekėt specialistė tregojnė se paraqiten tre faza tė shfaqjes sė celulitit:

Faza e parė (ose celuliti edmatosa) ėshtė faza fillestare, me ndalimin e lėngjeve nė indin dhjamor nė zona tė vogla si nė nyejt e kėmbėve, te kofshėt dhe krahėt.

Ngecja e lėngjeve dhe akumulimi i ujit dhe yndyrės nė qelizat gjeneron enjtje (edemėn), por ėshtė e vėshtirė qė tė shihet ky lloj celuliti me sy, sepse lėkura ėshtė ende e ngushtė dhe elastike.

Mund tė ndjehet vetėm njė ndjesi rėndese te gjymtyrėt, megjithatė, duke shtypur lėkurėn me gisht nuk duket “gjurmė gishtash”.

Faza e dytė (apo celuliti fibrozė) tashmė fillon tė bėhet i dukshėm nė lėkurė me pamje tipike nė “lėvozhgė portokalli”. Shikohen kapilarė tė fryrė dhe lėkura bėhet mė e kuqe kur ėshtė e ngjeshur me majat e gishtave.

Faza e tretė (celuliti sclerotica ) ėshtė ajo e lėkurės qė ndryshe quhet “dyshek”: gungat e yndyrave janė mė tė mėdha nė numėr dhe mė tė dhimbshme nė tė prekur.

Shkaqet e celulitit janė tė ndryshme: trashėgimia, turbullirat tipike hormonale tė adoleshencės, shtatzėnia, pėrveē faktorėve tė tillė si mbipesha, mungesa e lėvizjes, teprimi me ushqimet yndyrore, pėrdorimi i rrobave shumė tė ngushta dhe jo tė rehatshme.
Edhe stresi, duke ndryshuar nivelin e hormoneve, nxit shfaqjen e celulitit.

http://www.arena-shqip.com/wp-content/uploads/2013/04/celulit-370x290-370x290.jpg

Kėshillohet ngrėnia e frutave dhe perimeve, eliminimi i kripėrave dhe reduktimi i pirjes sė duhanit dhe alkoolit.

Kripa ėshtė armiku numėr njė pėr anti-dietėn celulit.

Natriumi ruan ujė brenda indeve duke parandaluar shkėmbimin e duhur tė lėngjeve ndėrmjet qelizave dhe jashtė tyre.

Ndaj nga mjekėt sikundėr citon noa.al, kėshillohet tė:

Mos vendosi kripė direkt nė pjatė, por e shtoni vetėm nė gatim. Gjithmonė i kushtoni vėmendje etiketave tė produkteve ushqimore, sidomos tė atyre ushqimeve qė prezantojnė kripėn si pėrbėrės i parė (gjithashtu edhe variantet e saj, tė tilla si klorur natriumi,

fosfat monosodium, bikarbonat natriumi apo glutamatat natriumi)

Shmangni ushqimet shumė tė kripura, sallamrat, djathėrat e yndyrshėm, tė skuqurat, konservat, pijet e ėmbla, alkoolin, kafen (jo mė shumė se tre nė ditė), ēajin e fortė.

Shmangni ushqimet e konservuara

Zgjidhni gatimin (me avull, zgarė)

Hani fruta tė pasura nė vitaminė C dhe antioksidantė

Hani mė shumė perime, tė cilat kanė pak kalori.
Nė qoftė se ne nuk mund tė eliminojmė atė tėrėsisht, megjithatė do tė shohim pėrmirėsime tė mėdha.

Ēdo natė pėrpara se bėni dush: nė njė vaskė me ujė tė ngrohtė (32 gradė celsius maksimumi), shtoni njė kile kripė kuzhine dhe 5 pika vaj kanelle. Qėndroni rreth tre ēerek ore.

Mėnyra e dytė: Aplikoni njė shtresė balte detare (tė pasur me alga deti, jod) qė eliminon lėkurėn si lėvozhgė portokalli dhe largon ujėrat.

Rezultatet do tė flasin vetė!

e panjohura
09-04-2013, 09:19
Si me e fitua paaak dhjam se ???:)

Loreal
09-04-2013, 09:24
Si me e fitua paaak dhjam se ???:)

hahahahaaa fito me mire muskuj qte duhet dhjam -hihi-

e panjohura
09-04-2013, 10:00
hahahahaaa fito me mire muskuj qte duhet dhjam -hihi-
Po ku me fitua muskuj mbi eshtra moj,me duhet pakez dhjam e pastaj te fitoj muskuj -hihi-

Hello Kitty
09-04-2013, 12:15
http://www.koha.net/repository/images/21obez5.jpg

New York, 21 shtator -Agjencia pėr kontrollin e cilėsisė sė ushqimeve dhe barnave miratoi kohėt e fundit njė mėnyrė tė re, jo kirurgjike, pėr heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertėt thonė se kjo mėnyrė nuk ėshtė pėr uljen e peshės trupore, por vetėm pėr heqjen e dhjamit nga pjesė tė trupit tė cilat nuk reagojnė ndaj ushtrimeve fizike.
Nick Katinazzo i ėshtė nėnshtruar kėsaj procedure. Ai ėshtė tepėr i kėnaqur me rezultatin. Procedura quhet Zeltiq dhe vepron nė kėtė mėnyrė: specialisti lyen pjesėn e caktuar me njė lloj vazeline. Vazelina ka aftėsi depėrtuese e ftohėse dhe arrin tė ngrijė qelizat yndyrore duke shkaktuar shpėrbėrjen a shkatėrrimin e tyre.
Pėr tė njėtin qėllim, ekziston edhe njė tjetėr procedurė e quajtur Zerona, qė pėrdor rreze lazer me energji tė ulėt. Doktor Lawrence Bass i kirurgjisė plastike thotė, se ėshtė hera e parė qė agjencia e ushqimeve dhe barnave miraton pėrdorimin e njė teknologjie tė tillė e cila synon pakėsimin e yndyrnave nė trup pa ndėrhyrje kirugjike.
Ish balerina Lisa Pittonyak ka shpenzuar rreth 1 mijė e 500 dollarė pėr tė hequr dhjamin e tepėrt. Ajo thotė se nė fillimn ndjen njė dhimbje tė lehtė e cila pas 5 minutash zhduket sepse vendi mpihet plotėsisht. Lisa ėshtė e kėnaqur me rezultatin, dhjami nė bark i ėshtė pakėsuar.
Zeltiq u miratua fillimisht pėr t'u pėrdorur si mjet anastezie gjatė procedurave nė dermatologji. Megjithatė, mjekėt paralajmėrojnė se pacientėt mbipeshė nuk duhet tė presim shumė prej kėsaj metode. Dr Mathew Avram i Spitalit tė Pėrgjithshėm nė Masaēusets thotė se kjo mėnyrė mund tė pėrdoret vetėm pėr disa pjesė tė trupit qė nuk reagojnė ndaj ushtrimeve fizike. Disa ekspertė tregohen edhe mė tė kujdesshėm kur thonė se ndėrkohė qė procedura e re ka si objektiv vetėm yndyrėn nė sipėrfaqe, ajo lė pa prekur dhjamin e dėmshėm nė thellėsi tė trupit.

Pra behet fjale per good fat dhe jo bad fat? Por good fat eshte i DOMOSDOSHEM ne trupin e njeriut!
Never, never nuk fillohet dieta me vrapim or exercise, se all you can loose is good fat dhe jo stobborn fat hidden in your thighs or other areas. Humbet kilet pastaj rekomandohet exercise, never before.

Ja keshtu duket lekura kur humbet good fat:

http://www.edelsteincosmetic.com/blog/wp-content/uploads/2012/11/Danny-Cahill-Surgery-Results.jpg

Hello Kitty
09-04-2013, 12:20
Si me e fitua paaak dhjam se ???:)

Ha papushim bajame dhe arra. Ato te shtojne peshen pa demtuar shendetin.

Elushe
09-04-2013, 12:22
Kur te teprojne parate, pse jo ;))

Elina
30-12-2013, 20:52
Dieta pėr tė cilėn po flasin tė gjithė – Dieta Dukan

http://3.bp.blogspot.com/-rtYtT_zh6wU/UrOEKvhEGeI/AAAAAAAAGGM/Kbrz-ylLnpM/s1600/msk1.jpg

Arsyeja pse francezėt janė tė dobėt
Dieta e mėposhtme ėshtė krijuar nga mjeku francez Pierre Dukan, dhe ėshtė pėrmbledhje e librit tė tij. Ky libėr ėshtė shitur nė mė shumė se 10 milion kopje. Ėshtė pėrkthyer nė 14 gjuhė dhe publikuar nė 32 shtete. Dieta konsiston nė proteina dhe nėse e ndiqni deri nė fund sipas kėshillave tė mėposhtme humbni shumė kilogramė dhe nuk i merrni mė ato kurrė.

Faza nr.1
Gjatė fazės sė parė, qė mund tė variojė nga njė deri nė 7 ditė,Nga katėgoritė e mėposhtme, mund tė hani cfarė tė dėshironi ,pa u kufizuar, ne cfarėdo kohe tė ditės. Jeni tė lirė dhe ti miksoni ushqimet si tė dėshironi. Mund tė hani cfarėdo nga lista e mėposhtme pa pėrjashtim. Ato qė nuk janė nė listė, janė tė ndaluara., kėshtuqė harrojini ato ushqime pėr momentin, pasi shumė shpejt do ti keni pėrsėri.
1. Mishi- Mishi (pėrvec brinjėve),mish vici, tė pjekura pa vaj, pa gjalp, mish dreri.
2. Tė brėndshmet- veshkat, mėlcia, gjuha
3. Tė gjithė shpendėt, pėrvec patės dhe rosės, por cdo shpend pa lėkurė.
4. Mish derri pa dhjam
5. Tė gjithė peshqit pa yndyrė
6. Tė gjitha frutat e detit
7. Proshutė me shumė pak yndyrė( proshutė pule)
8. Vezėt
9. Bulmeti pa yndyrė
10. Tė paktėn 1.5 litėr ujė nė ditė
11. Tėrshėrė 1 lugė e gjysmė gjelle nė ditė
12. 20 minuta ecje me detyrim nė ditė
13. Ekstra: Kafe, caj, uthull, erėza,limin(jo limonatė), kripė, mustardė( nga pak)
Pėrvec ushqimeve tė lartpėrmendura, mos hani asgjė tjetėr.

Faza nr. 2
Vazhdoni tė hani tė gjitha ushqimet e fazės sė parė dhe shtoni perimet e mėposhtme, tė gjalla ose tė gatuara, pa u limituar nė sasi, kombinime ose momente tė ditės:
Domate,kastraveca, rrepka, spinaq, shparg, pras, mashurka, lakėr, kėpurdha, selino, kopėr, patėllxhan, kungull i njomė, kungull veror, speca, dhe tė gjitha sallat jeshile, duke pėrfshirė dhe cikore. Mund tė shtoni dhe karrota, panxhar,karcof, mjafton tė mos i hani kėto tė fundit nė cdo vakt. Kėto pėrmbajnė pak mė shumė sheqer se sa tė tjerat. Nėse po humbni peshė gradualisht mund ti pėrdorni me moderim, por nėse shikoni qė keni ndaluar sė humburi peshė, atėhere eleminojini pėr pak kohė.
Tėrshėra do konsumohet 2 lugė gjelle tė plota nė ditė.
Gjatė Fazės nr.2, do tė alternoni periudha me proteina dhe perime, me periudha pa perime fare, derisa tė arrini peshėn e dėshiruar. Pra zgjidhni njė ditė vetėm me proteina, ndėrsa njė ditė proteina + perime.

dieta franceze dukan
Arsyeja pse francezėt janė tė dobėt
Dieta e mėposhtme ėshtė krijuar nga mjeku francez Pierre Dukan, dhe ėshtė pėrmbledhje e librit tė tij. Ky libėr ėshtė shitur nė mė shumė se 10 milion kopje. Ėshtė pėrkthyer nė 14 gjuhė dhe publikuar nė 32 shtete. Dieta konsiston nė proteina dhe nėse e ndiqni deri nė fund sipas kėshillave tė mėposhtme humbni shumė kilogramė dhe nuk i merrni mė ato kurrė.

Faza nr.1
Gjatė fazės sė parė, qė mund tė variojė nga njė deri nė 7 ditė,Nga katėgoritė e mėposhtme, mund tė hani cfarė tė dėshironi ,pa u kufizuar, ne cfarėdo kohe tė ditės. Jeni tė lirė dhe ti miksoni ushqimet si tė dėshironi. Mund tė hani cfarėdo nga lista e mėposhtme pa pėrjashtim. Ato qė nuk janė nė listė, janė tė ndaluara., kėshtuqė harrojini ato ushqime pėr momentin, pasi shumė shpejt do ti keni pėrsėri.
1. Mishi- Mishi (pėrvec brinjėve),mish vici, tė pjekura pa vaj, pa gjalp, mish dreri.
2. Tė brėndshmet- veshkat, mėlcia, gjuha
3. Tė gjithė shpendėt, pėrvec patės dhe rosės, por cdo shpend pa lėkurė.
4. Mish derri pa dhjam
5. Tė gjithė peshqit pa yndyrė
6. Tė gjitha frutat e detit
7. Proshutė me shumė pak yndyrė( proshutė pule)
8. Vezėt
9. Bulmeti pa yndyrė
10. Tė paktėn 1.5 litėr ujė nė ditė
11. Tėrshėrė 1 lugė e gjysmė gjelle nė ditė
12. 20 minuta ecje me detyrim nė ditė
13. Ekstra: Kafe, caj, uthull, erėza,limin(jo limonatė), kripė, mustardė( nga pak)
Pėrvec ushqimeve tė lartpėrmendura, mos hani asgjė tjetėr.

Faza nr. 2
Vazhdoni tė hani tė gjitha ushqimet e fazės sė parė dhe shtoni perimet e mėposhtme, tė gjalla ose tė gatuara, pa u limituar nė sasi, kombinime ose momente tė ditės:
Domate,kastraveca, rrepka, spinaq, shparg, pras, mashurka, lakėr, kėpurdha, selino, kopėr, patėllxhan, kungull i njomė, kungull veror, speca, dhe tė gjitha sallat jeshile, duke pėrfshirė dhe cikore. Mund tė shtoni dhe karrota, panxhar,karcof, mjafton tė mos i hani kėto tė fundit nė cdo vakt. Kėto pėrmbajnė pak mė shumė sheqer se sa tė tjerat. Nėse po humbni peshė gradualisht mund ti pėrdorni me moderim, por nėse shikoni qė keni ndaluar sė humburi peshė, atėhere eleminojini pėr pak kohė.
Tėrshėra do konsumohet 2 lugė gjelle tė plota nė ditė.
Gjatė Fazės nr.2, do tė alternoni periudha me proteina dhe perime, me periudha pa perime fare, derisa tė arrini peshėn e dėshiruar. Pra zgjidhni njė ditė vetėm me proteina, ndėrsa njė ditė proteina + perime.

dieta franceze dukan

Faza nr.3
Ky ėshtė momenti qė keni arritur peshėn tuaj ideale. Se sa zgjat kjo fazė varet nga kg qė keni humbur. Nėse keni humbur 40 pound( 18kg) shumėzojeni pėr 5 qė ėshtė e barabartė me 200 ditė( 6 muaj e 20 ditė). Pra 200 ditė do tė mbani kėtė fazė. Ose nėse keni humbur 20 paund( 9 kg), do e mbani 20 shumėzim 5 ditė barabartė 100. Pra kėtė fazė do t’a mbani 100 ditė.
Ushqimet qė lejohen
1. Tė gjitha ushqimet nga faza numėr 1.
2. Perimet nga faza nr.2
3. 1 frut nė ditė, pėrvec bananeve rrushit dhe qershive
4. 2 feta bukė nė ditė integrale
5. 2 ushqime brumi nė javė
6. Mish qingji, derr i pjekur, ose proshutė me pak yndyrė njė herė ose dy herė nė javė
7. 2 vakte “festive ” nė javė.( zgjidhni cfarė ushqimi tė dėshironi,dhe ju ka marė aq shumė malli ,por jo super teprim). Kėshillohet qė atė ushqim ta hani nė darkė. Nuk mund ti hani tė dy vaktet qė lejohen nė javė, brenda njė dite. Mund tė hani patate tė skuqura, cokollatė,akullore etj. Mos harroni vetėm dy herė nė javė. Hani ngadalė, dhe mos hani kur lexoni ose shikoni televizor. Shijojeni kėto dy vaktė “festive” me qetėsi dhe qef, pasi nuk do tė shtoni asnjė gram nėse ndiqni cdo gjė qė kėshillohet. Pėrshembull, nėse konsumoni kėtė vakt festiv tė martėn nė darkė, tjetrin mundohuni nė distancė, dhe jo tė mėrkurėn nė mėngjes
8. Njė ditė nė javė duhet tė jetė si faza e parė. Pra njė ditė nė javė vetėm me proteina.
9. Tėrshėra, vazhdon 2 lugė gjelle nė ditė, pėrvec dy fetave tė bukės nė ditė qė kemi shtuar.
10. Bėni ecje ose ushtrime vetėm 30 minuta nė ditė.

Faza nr.4 Stabilizimi I pėrhershėm
Kjo ėshtė faza qė zgjat gjatė gjithė jetės tuaj. Tani keni mėsuar si tė hani shėndetshėm, dhe mund tė ndiqni njė ritėm tė pėrhershėm. Pėr tė mbajtur gjithė jetėn trupin qė keni arritur tė keni, ndiqni kėto rregulla shumė tė thjeshta dhe tė panegociushme
1. Konsumoni tre lugė gjelle nė ditė tėrshėrė
2. Pėrdorni shkallėt dhe asnjėherė ashensorin
3. Njė ditė nė javė( tė enjten) mbani ditė vetėm me proteina.

SystemA
03-01-2014, 15:19
Dieta pėr tė cilėn po flasin tė gjithė – Dieta Dukan

http://3.bp.blogspot.com/-rtYtT_zh6wU/UrOEKvhEGeI/AAAAAAAAGGM/Kbrz-ylLnpM/s1600/msk1.jpg

Arsyeja pse francezėt janė tė dobėt
Dieta e mėposhtme ėshtė krijuar nga mjeku francez Pierre Dukan, dhe ėshtė pėrmbledhje e librit tė tij. Ky libėr ėshtė shitur nė mė shumė se 10 milion kopje. Ėshtė pėrkthyer nė 14 gjuhė dhe publikuar nė 32 shtete. Dieta konsiston nė proteina dhe nėse e ndiqni deri nė fund sipas kėshillave tė mėposhtme humbni shumė kilogramė dhe nuk i merrni mė ato kurrė.

Faza nr.1
Gjatė fazės sė parė, qė mund tė variojė nga njė deri nė 7 ditė,Nga katėgoritė e mėposhtme, mund tė hani cfarė tė dėshironi ,pa u kufizuar, ne cfarėdo kohe tė ditės. Jeni tė lirė dhe ti miksoni ushqimet si tė dėshironi. Mund tė hani cfarėdo nga lista e mėposhtme pa pėrjashtim. Ato qė nuk janė nė listė, janė tė ndaluara., kėshtuqė harrojini ato ushqime pėr momentin, pasi shumė shpejt do ti keni pėrsėri.
1. Mishi- Mishi (pėrvec brinjėve),mish vici, tė pjekura pa vaj, pa gjalp, mish dreri.
2. Tė brėndshmet- veshkat, mėlcia, gjuha
3. Tė gjithė shpendėt, pėrvec patės dhe rosės, por cdo shpend pa lėkurė.
4. Mish derri pa dhjam
5. Tė gjithė peshqit pa yndyrė
6. Tė gjitha frutat e detit
7. Proshutė me shumė pak yndyrė( proshutė pule)
8. Vezėt
9. Bulmeti pa yndyrė
10. Tė paktėn 1.5 litėr ujė nė ditė
11. Tėrshėrė 1 lugė e gjysmė gjelle nė ditė
12. 20 minuta ecje me detyrim nė ditė
13. Ekstra: Kafe, caj, uthull, erėza,limin(jo limonatė), kripė, mustardė( nga pak)
Pėrvec ushqimeve tė lartpėrmendura, mos hani asgjė tjetėr.

Faza nr. 2
Vazhdoni tė hani tė gjitha ushqimet e fazės sė parė dhe shtoni perimet e mėposhtme, tė gjalla ose tė gatuara, pa u limituar nė sasi, kombinime ose momente tė ditės:
Domate,kastraveca, rrepka, spinaq, shparg, pras, mashurka, lakėr, kėpurdha, selino, kopėr, patėllxhan, kungull i njomė, kungull veror, speca, dhe tė gjitha sallat jeshile, duke pėrfshirė dhe cikore. Mund tė shtoni dhe karrota, panxhar,karcof, mjafton tė mos i hani kėto tė fundit nė cdo vakt. Kėto pėrmbajnė pak mė shumė sheqer se sa tė tjerat. Nėse po humbni peshė gradualisht mund ti pėrdorni me moderim, por nėse shikoni qė keni ndaluar sė humburi peshė, atėhere eleminojini pėr pak kohė.
Tėrshėra do konsumohet 2 lugė gjelle tė plota nė ditė.
Gjatė Fazės nr.2, do tė alternoni periudha me proteina dhe perime, me periudha pa perime fare, derisa tė arrini peshėn e dėshiruar. Pra zgjidhni njė ditė vetėm me proteina, ndėrsa njė ditė proteina + perime.

dieta franceze dukan
Arsyeja pse francezėt janė tė dobėt
Dieta e mėposhtme ėshtė krijuar nga mjeku francez Pierre Dukan, dhe ėshtė pėrmbledhje e librit tė tij. Ky libėr ėshtė shitur nė mė shumė se 10 milion kopje. Ėshtė pėrkthyer nė 14 gjuhė dhe publikuar nė 32 shtete. Dieta konsiston nė proteina dhe nėse e ndiqni deri nė fund sipas kėshillave tė mėposhtme humbni shumė kilogramė dhe nuk i merrni mė ato kurrė.

Faza nr.1
Gjatė fazės sė parė, qė mund tė variojė nga njė deri nė 7 ditė,Nga katėgoritė e mėposhtme, mund tė hani cfarė tė dėshironi ,pa u kufizuar, ne cfarėdo kohe tė ditės. Jeni tė lirė dhe ti miksoni ushqimet si tė dėshironi. Mund tė hani cfarėdo nga lista e mėposhtme pa pėrjashtim. Ato qė nuk janė nė listė, janė tė ndaluara., kėshtuqė harrojini ato ushqime pėr momentin, pasi shumė shpejt do ti keni pėrsėri.
1. Mishi- Mishi (pėrvec brinjėve),mish vici, tė pjekura pa vaj, pa gjalp, mish dreri.
2. Tė brėndshmet- veshkat, mėlcia, gjuha
3. Tė gjithė shpendėt, pėrvec patės dhe rosės, por cdo shpend pa lėkurė.
4. Mish derri pa dhjam
5. Tė gjithė peshqit pa yndyrė
6. Tė gjitha frutat e detit
7. Proshutė me shumė pak yndyrė( proshutė pule)
8. Vezėt
9. Bulmeti pa yndyrė
10. Tė paktėn 1.5 litėr ujė nė ditė
11. Tėrshėrė 1 lugė e gjysmė gjelle nė ditė
12. 20 minuta ecje me detyrim nė ditė
13. Ekstra: Kafe, caj, uthull, erėza,limin(jo limonatė), kripė, mustardė( nga pak)
Pėrvec ushqimeve tė lartpėrmendura, mos hani asgjė tjetėr.

Faza nr. 2
Vazhdoni tė hani tė gjitha ushqimet e fazės sė parė dhe shtoni perimet e mėposhtme, tė gjalla ose tė gatuara, pa u limituar nė sasi, kombinime ose momente tė ditės:
Domate,kastraveca, rrepka, spinaq, shparg, pras, mashurka, lakėr, kėpurdha, selino, kopėr, patėllxhan, kungull i njomė, kungull veror, speca, dhe tė gjitha sallat jeshile, duke pėrfshirė dhe cikore. Mund tė shtoni dhe karrota, panxhar,karcof, mjafton tė mos i hani kėto tė fundit nė cdo vakt. Kėto pėrmbajnė pak mė shumė sheqer se sa tė tjerat. Nėse po humbni peshė gradualisht mund ti pėrdorni me moderim, por nėse shikoni qė keni ndaluar sė humburi peshė, atėhere eleminojini pėr pak kohė.
Tėrshėra do konsumohet 2 lugė gjelle tė plota nė ditė.
Gjatė Fazės nr.2, do tė alternoni periudha me proteina dhe perime, me periudha pa perime fare, derisa tė arrini peshėn e dėshiruar. Pra zgjidhni njė ditė vetėm me proteina, ndėrsa njė ditė proteina + perime.

dieta franceze dukan

Faza nr.3
Ky ėshtė momenti qė keni arritur peshėn tuaj ideale. Se sa zgjat kjo fazė varet nga kg qė keni humbur. Nėse keni humbur 40 pound( 18kg) shumėzojeni pėr 5 qė ėshtė e barabartė me 200 ditė( 6 muaj e 20 ditė). Pra 200 ditė do tė mbani kėtė fazė. Ose nėse keni humbur 20 paund( 9 kg), do e mbani 20 shumėzim 5 ditė barabartė 100. Pra kėtė fazė do t’a mbani 100 ditė.
Ushqimet qė lejohen
1. Tė gjitha ushqimet nga faza numėr 1.
2. Perimet nga faza nr.2
3. 1 frut nė ditė, pėrvec bananeve rrushit dhe qershive
4. 2 feta bukė nė ditė integrale
5. 2 ushqime brumi nė javė
6. Mish qingji, derr i pjekur, ose proshutė me pak yndyrė njė herė ose dy herė nė javė
7. 2 vakte “festive ” nė javė.( zgjidhni cfarė ushqimi tė dėshironi,dhe ju ka marė aq shumė malli ,por jo super teprim). Kėshillohet qė atė ushqim ta hani nė darkė. Nuk mund ti hani tė dy vaktet qė lejohen nė javė, brenda njė dite. Mund tė hani patate tė skuqura, cokollatė,akullore etj. Mos harroni vetėm dy herė nė javė. Hani ngadalė, dhe mos hani kur lexoni ose shikoni televizor. Shijojeni kėto dy vaktė “festive” me qetėsi dhe qef, pasi nuk do tė shtoni asnjė gram nėse ndiqni cdo gjė qė kėshillohet. Pėrshembull, nėse konsumoni kėtė vakt festiv tė martėn nė darkė, tjetrin mundohuni nė distancė, dhe jo tė mėrkurėn nė mėngjes
8. Njė ditė nė javė duhet tė jetė si faza e parė. Pra njė ditė nė javė vetėm me proteina.
9. Tėrshėra, vazhdon 2 lugė gjelle nė ditė, pėrvec dy fetave tė bukės nė ditė qė kemi shtuar.
10. Bėni ecje ose ushtrime vetėm 30 minuta nė ditė.

Faza nr.4 Stabilizimi I pėrhershėm
Kjo ėshtė faza qė zgjat gjatė gjithė jetės tuaj. Tani keni mėsuar si tė hani shėndetshėm, dhe mund tė ndiqni njė ritėm tė pėrhershėm. Pėr tė mbajtur gjithė jetėn trupin qė keni arritur tė keni, ndiqni kėto rregulla shumė tė thjeshta dhe tė panegociushme
1. Konsumoni tre lugė gjelle nė ditė tėrshėrė
2. Pėrdorni shkallėt dhe asnjėherė ashensorin
3. Njė ditė nė javė( tė enjten) mbani ditė vetėm me proteina.

Po shtoj une: jo me kerr cdo levizje....ne kembe dhe ec!

utopia
09-01-2014, 18:12
Po shtoj une: jo me kerr cdo levizje....ne kembe dhe ec!

Shume dakort jam dhe une.

Kjo dieta eshte ide e lezecme, per ca qe jane ne diete te perjeteshme !!!! :P

Zana
15-01-2014, 11:24
http://www.koha.net/repository/images/21obez5.jpg

New York, 21 shtator -Agjencia pėr kontrollin e cilėsisė sė ushqimeve dhe barnave miratoi kohėt e fundit njė mėnyrė tė re, jo kirurgjike, pėr heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertėt thonė se kjo mėnyrė nuk ėshtė pėr uljen e peshės trupore, por vetėm pėr heqjen e dhjamit nga pjesė tė trupit tė cilat nuk reagojnė ndaj ushtrimeve fizike.
Nick Katinazzo i ėshtė nėnshtruar kėsaj procedure. Ai ėshtė tepėr i kėnaqur me rezultatin. Procedura quhet Zeltiq dhe vepron nė kėtė mėnyrė: specialisti lyen pjesėn e caktuar me njė lloj vazeline. Vazelina ka aftėsi depėrtuese e ftohėse dhe arrin tė ngrijė qelizat yndyrore duke shkaktuar shpėrbėrjen a shkatėrrimin e tyre.
Pėr tė njėtin qėllim, ekziston edhe njė tjetėr procedurė e quajtur Zerona, qė pėrdor rreze lazer me energji tė ulėt. Doktor Lawrence Bass i kirurgjisė plastike thotė, se ėshtė hera e parė qė agjencia e ushqimeve dhe barnave miraton pėrdorimin e njė teknologjie tė tillė e cila synon pakėsimin e yndyrnave nė trup pa ndėrhyrje kirugjike.
Ish balerina Lisa Pittonyak ka shpenzuar rreth 1 mijė e 500 dollarė pėr tė hequr dhjamin e tepėrt. Ajo thotė se nė fillimn ndjen njė dhimbje tė lehtė e cila pas 5 minutash zhduket sepse vendi mpihet plotėsisht. Lisa ėshtė e kėnaqur me rezultatin, dhjami nė bark i ėshtė pakėsuar.
Zeltiq u miratua fillimisht pėr t'u pėrdorur si mjet anastezie gjatė procedurave nė dermatologji. Megjithatė, mjekėt paralajmėrojnė se pacientėt mbipeshė nuk duhet tė presim shumė prej kėsaj metode. Dr Mathew Avram i Spitalit tė Pėrgjithshėm nė Masaēusets thotė se kjo mėnyrė mund tė pėrdoret vetėm pėr disa pjesė tė trupit qė nuk reagojnė ndaj ushtrimeve fizike. Disa ekspertė tregohen edhe mė tė kujdesshėm kur thonė se ndėrkohė qė procedura e re ka si objektiv vetėm yndyrėn nė sipėrfaqe, ajo lė pa prekur dhjamin e dėmshėm nė thellėsi tė trupit.

Per dike qe ushtron ushtrimet fizike rregullisht, dhe kupton mbi formen e dhjamit.... e ka mese te qarte se per c'fare behet fjale :))

Ps......Fakte dhe mundesi te tilla, qe na sjell teknologjia s'na prishin pune....duhet tu jepen merita per arritje te tilla ne tekonologji :))

Loreal
15-01-2014, 11:35
Po ku me fitua muskuj mbi eshtra moj,me duhet pakez dhjam e pastaj te fitoj muskuj -hihi-

Ateher bej te kunderten e ketyre dietave, qe lexova me siper :D

Elushe
15-01-2014, 11:41
Duhet dalluar diferenca midis "dietes" dhe "menyres se shendetshme te jetes". Jo vetem per dhjamin, por per tu lehtesuar edhe nga semundje!

Zana
15-01-2014, 11:46
Dhjami duhet te digjet nese eshte i tepert, dhe e vetmja forme si ta djegesh... jane ushtrimet fizike.... ose si ne rastin e sipermendur ne teme.

UShqimi, eshte ta mbash nen-kontroll.....