PDA

View Full Version : Dieta kundėr hipertensionit, parandalon gurėt nė veshka


SEa
22-09-2010, 08:32
New York, 21 shtator - Numri i njerėzve qė kanė gurė nė veshka ka ardhur duke u rritur nė Shtetet e Bashkuara gjatė 30 viteve tė fundit. Ndėrsa mjekėt nuk janė tė sigurt pėrse ka ndodhur kjo rritje, njė studim i ri ka gjetur se njė dietė e njohur pėr tė ulur presionin e gjakut duket se zvogėlon edhe rrezikun ndaj gurėve nė veshka, raporton VoA.
Dieta kundėr hipertensionit ėshtė e pasur me fruta, perime, arra e bulmet, dhe pėrmban pak mish dhe pak pije tė ėmbla. Tė dhėnat e mėparėshme kanė treguar se kjo lloj diete ndihmon nė uljen e tensionit, ndėrsa studimi i tanishėm tregon se ky kombinim ushqimesh mund tė ndihmojė nė uljen e rrezikut nga gurėt nė veshka. Guri i veshkave ėshtė njė grumbull grimcash kristalore dhe i shkatojnė pacientit dhimbje mjaft tė mėdha.

Nė studim morrėn pjesė mbi 3 mijė e 400 persona me dhe pa histori gurėsh nė veshka. Gjatė studimit u vu re se megjithėse tė gjithė pjesmarrėsit kishin pirė tė njėjtėn sasi lėngjesh, ata qė ndoqėn dietėn kundėr hipertesnionit, urinuan mė shumė dhe kishin mė shumė pėrqėndrime citrati. Citrati ėshtė njė lloj kripe qė parandalon formimin e gurėve nė veshka. Autorėt e studimit mendojnė se shkalla e ulėt e gurėve nė veshka mund tė jetė rrjedhojė e ditetės kundėr hipertensionit. Ushqimet e kėsaj diete kanė pėrmbajtje tė lartė uji.