PDA

View Full Version : Si ėshtė e mundur qė marrėdhėniet seksuale tė jenė tė dhimbshme?


SEa
24-09-2010, 10:59
Mund tė bėhet fjalė pėr vaginizėm ose dispareuni. Duke pėrjashtuar ēėshtjet organike, sidomos nė vaginizėm mund tė ndihmojė diskutimi me njė psikoterapist, tė shoqėruar me terapi qetėsuese.
Nė rastin e parė dhimbja gjatė marrėdhėnieve shkaktohet nga njė spazmė tė pavullnetshme tė muskulaturės vaginale qė bėn tė pamundur penetrimin. Ēėshtja shumė shpesh psikologjike dhe mund tė jetė e lidhur me nervat, konflikte, frika nė pėrballje seksuale.

Nė rastin e dytė, sigurisht mė i shpeshtė, dhimbjet janė si pasojė e infeksioneve sipėrfaqėsore ose tė thella nė moment ose gjatė kontaktit. Motivi ėshtė organik: mitra ėshtė nė pozicion jo tė pėrshtatshėm. Situata tjetėr kur marrėdhėnia mund tė jetohet me dhimbje ėshtė menopauza, kushtet fiziologjike, ku mungesa hormonale reflektohet nė mukozat gjenitale duke e bėrė atė mė pak elastike.

Duke pėrjashtuar ēėshtjet organike, sidomos nė vaginizėm mund tė ndihmojė diskutimi me njė psikoterapist, tė shoqėruar me terapi qetėsuese.

tété
24-09-2010, 14:56
Eshte interesant se titulli i temes nuk korrespondon me ate qe shkruhet brenda.

Une do ta kisha quajtur: Si ka mundesi qe marredheniet seksuale MUNDET te jene edhe te dhimbshme?

Nejse gjera qe ndodhin edhe ne situata te tjera pervecse atyre psikologjikeve dhe infeksioneve.

Beaute
24-09-2010, 16:02
Interesante , po jo gjithmon ndodh , mendoj sa varet nga maredheniet ne cift , psh a arrijn te dy ne te njejten kohe eksitimin gjate aktit seksual , etj pastaj kur ska dhimbje sikur ska as lezet ..

SystemA
24-09-2010, 20:37
Interesante , po jo gjithmon ndodh , mendoj sa varet nga maredheniet ne cift , psh a arrijn te dy ne te njejten kohe eksitimin gjate aktit seksual , etj pastaj kur ska dhimbje sikur ska as lezet ..
Ci punoke ti Sexshop lol

Beaute
24-09-2010, 20:55
lol SystemA me dhe nje ide ..per te ardhmen ;)

SystemA
24-09-2010, 21:31
lol SystemA me dhe nje ide ..per te ardhmen ;)
Tani pa rrena: isha vete i katert(me ftuan dhe nuk ju thoja dot jo) pasiqe do me merrnin per jo modern.
Pashe(me) shume kuriozitete te ndryshme.
Une Shqiptar,dy Gjermane dhe njera nga Paraguai(ose y).
Nuk e kam e me dy pika,pra ishim cift.
Pa e zgjatur,me bene nje dhurate: filxhan kafeje ku shkruhej
Sexy eshte si puna telefonit,duhet te zgjedhesh apo ti biesh numrit pershtates.
E kam marre ne pune dhe e mbroj me fanatizem-qesh--qesh-
E vertete.

Beaute
24-09-2010, 21:35
Tani pa rrena: isha vete i katert(me ftuan dhe nuk ju thoja dot jo) pasiqe do me merrnin per jo modern.
Pashe(me) shume kuriozitete te ndryshme.
Une Shqiptar,dy Gjermane dhe njera nga Paraguai(ose y).
Nuk e kam e me dy pika,pra ishim cift.
Pa e zgjatur,me bene nje dhurate: filxhan kafeje ku shkruhej
Sexy eshte si puna telefonit,duhet te zgjedhesh apo ti biesh numrit pershtates.
E kam marre ne pune dhe e mbroj me fanatizem-qesh--qesh-
E vertete.

ahahhahahahhahahahahahahahh e ke myt lol

Po sexin e ka beku zoti pra :p

SubZ
24-09-2010, 22:16
Aman, ku e ke gjetur kėtė shkrim kaq amatoresk. Pėr njė njeri qė ka studiuar fare pak lėndėt e mjekėsis i jep njė pėrcaktim. Ulēėrat tek gjenitalet ose rreth tyre mund tė shkaktohen nga: Kondiloma e sheshtė, urdhja, sifilisi dhe gėrryerja gjatė marrėdhėnieve seksuale, masturbimit ose rrobave shumė tė ngushta. Ndryshime si lytha tek gjenitalet ose rreth tyre mund tė shkaktohen nga: Kondiloma ose molluskumi. Dhimbja nė zonėn gjenitale mund tė shkaktohet nga: Skuqja e vaginės, skuqja e mitrės ose e tubave fallopiane, e cila nga ana e saj mund tė shkaktohet nga klamidia, gonorreja ose baktere tė tjera. Gjakosja ndėrmenstruale mund tė shkaktohet nga: Ērregullimet hormonale, infeksionet si p.sh. klamidia ose gonorreja, sidomos nėse gjakosjes i paraprin nxjerrja dhe dhimbja.
O Zot jetojm nė njė vend ku gazetarin e bėn dhe kėpucari, pa pikė profesionaliteti dhe forma mė abstrakte. Sikur i kushton gjė tė lexojn dy gjėra mė shumė pėrpara se tė shkruajn njė artikull.

SystemA
25-09-2010, 00:46
Aman, ku e ke gjetur kėtė shkrim kaq amatoresk. Pėr njė njeri qė ka studiuar fare pak lėndėt e mjekėsis i jep njė pėrcaktim. Ulēėrat tek gjenitalet ose rreth tyre mund tė shkaktohen nga: Kondiloma e sheshtė, urdhja, sifilisi dhe gėrryerja gjatė marrėdhėnieve seksuale, masturbimit ose rrobave shumė tė ngushta. Ndryshime si lytha tek gjenitalet ose rreth tyre mund tė shkaktohen nga: Kondiloma ose molluskumi. Dhimbja nė zonėn gjenitale mund tė shkaktohet nga: Skuqja e vaginės, skuqja e mitrės ose e tubave fallopiane, e cila nga ana e saj mund tė shkaktohet nga klamidia, gonorreja ose baktere tė tjera. Gjakosja ndėrmenstruale mund tė shkaktohet nga: Ērregullimet hormonale, infeksionet si p.sh. klamidia ose gonorreja, sidomos nėse gjakosjes i paraprin nxjerrja dhe dhimbja.
O Zot jetojm nė njė vend ku gazetarin e bėn dhe kėpucari, pa pikė profesionaliteti dhe forma mė abstrakte. Sikur i kushton gjė tė lexojn dy gjėra mė shumė pėrpara se tė shkruajn njė artikull.

Ke humbur shume.
Fshije

SubZ
25-09-2010, 01:10
Ke humbur shume.
Fshije

Ēfarė do tė thuash me kėtė? Nuk e kuptova?!