PDA

View Full Version : Rėndėsia e pushimit pėr shėndetin


SEa
24-09-2010, 11:02
Ekspertėt e gjumit thonė se pushimi ėshtė njėri nga elementet themelore, i cili njeriut i siguron jetė tė gjatė dhe tė lumtur.
Qe njė kohė tė gjatė, shkencėtarėt paralajmėrojnė qė t’i kushtohet kujdes gjumit, mungesa e tė cilit shkakton njė serė problemesh shėndetėsore.

Tash ėshtė zbuluar se kėtė situatė (mungesėn e gjumit) mund ta shpėtojė pushimi kualitativ.

Eksperti amerikan i gjumit, dr. Matthew Edlund, nė librin e tij thotė se njerėzit tė cilėt nuk mund tė flenė, duhet tė shfrytėzojnė efektet pozitive tė pushimit.

Sipas dr. Edlund, pushimi ka njė rol shumė tė rėndėsishėm nė jetėn e njeriut, duke qenė se pushimi ripėrtėrin trupin, por edhe mundėson gjumė kualitativ qė ėshtė faktor thelbėsor pėr shėndet tė mirė. /