PDA

View Full Version : Jo mė shumė se njė gotė verė


SEa
25-09-2010, 11:02
Nė darkė njė gotė verė nuk i bėn keq shėndetit, por nėse e teproni mund tė shqetėsojė pushimin e natės.
Nė fillim alkooli tė fal njė ndjesi qetėsie dhe ēlodhjeje, por ky ėshtė vetėm njė iluzion. Alkooli shndėrrohet dhe eliminohet nga organizmi nė shumė pak kohė dhe efekti i tij qetėsues mbaron brenda pak orėve. Kur mbaron veprimi qetėsues, shfaqet fenomeni i kundėrt. Gjatė natės do tė zgjoheni shpesh dhe do tė keni njė gjumė tė trazuar.

Konsumi i tepėrt i alkoolit mund tė shkaktojė edhe djersitje, njė shtim tė rrahjeve tė zemrės, dhimbje koke dhe makthe.

Pijet alkoolike pas darke mund tė shkaktojnė edhe njė lėshim tė rrugėve ajrore tė sipėrme (hunda, goja dhe fyti), duke shtuar gėrhitjen.

Angel`BoY
25-09-2010, 19:28
Nė darkė njė gotė verė nuk i bėn keq shėndetit, por nėse e teproni mund tė shqetėsojė pushimin e natės.
Nė fillim alkooli tė fal njė ndjesi qetėsie dhe ēlodhjeje, por ky ėshtė vetėm njė iluzion. Alkooli shndėrrohet dhe eliminohet nga organizmi nė shumė pak kohė dhe efekti i tij qetėsues mbaron brenda pak orėve. Kur mbaron veprimi qetėsues, shfaqet fenomeni i kundėrt. Gjatė natės do tė zgjoheni shpesh dhe do tė keni njė gjumė tė trazuar.

Konsumi i tepėrt i alkoolit mund tė shkaktojė edhe djersitje, njė shtim tė rrahjeve tė zemrės, dhimbje koke dhe makthe.

Pijet alkoolike pas darke mund tė shkaktojnė edhe njė lėshim tė rrugėve ajrore tė sipėrme (hunda, goja dhe fyti), duke shtuar gėrhitjen.

Sea qe ke te drejte ti as qe e ve ne diskutim po kur ngrohen rrulat hapen vete pastaj nuk eshte nevoja ta mbushesh me ti goten se mbushet vete ajo e shkreta :p