PDA

View Full Version : Spermatozoidet, vitaliteti i tyre ndikohet edhe nga karakteri


SEa
25-09-2010, 11:08
Mund tė duket e ēuditshme, por njė mashkull i cili pėr nga karakteri ėshtė i shoqėrueshėm, i qetė, ka shumė mė pak mundėsi tė ketė fėmijė.
Nė Fakultetin e Psikologjisė dhe Andropologjisė nė Universitetin e Bonn-it (Gjermani), kanė ekzaminuar personalitetin, nivelin hormonal e sterilitetin e meshkujve tė cilėt nuk arrijnė tė kenė fėmijė duke i krahasuar kėto tė dhėna me tė dhėnat e meshkujve steril.

Rezultati: meshkujt tė cilėt kanė probleme steriliteti janė pėrgjithėsisht tė qetė, tė lumtur dhe pak nevrik.

Motivet e gjithė kėsaj?
Nga kėto tipare tė karaktereve lidhen dhe karakteristikat hormonale qe pasqyrojnė funksionin e gjenitalit mashkullor dhe tė spermatozoideve.