PDA

View Full Version : Soja u ndihmon femrave nė menopauzė


SEa
30-09-2010, 13:10
Shkencėtarėt brazilianė edhe njėherė kanė arritur tė vėrtetojnė se izoflavonet nga soja ndihmojnė nė zvogėlimin e simptomave tė menopauzės.
Te femrat tė cilat kishin marrė 90 miligramė izoflavon nė formė tė shtesave pėr ushqim, gjatė 16 javėsh, kishte ardhur deri te zvogėlimi i dukshėm i valėve tė nxehtėsisė, tharjes vagianle dhe dhimbjes sė muskujve (ngjashėm si te femrat tė cilat kanė pėrdorur terapi hormonale- 1 mg estradiol nė kombinim me 0.5 mg acetat noretisteroni).

Nė bazė tė kėtyre tė dhėnave, shkencėtarėt pranė Universitetit Shtetėror Campinas, kanė ardhur nė pėrfundim se pėrbėrėsit e sojės mund tė konsiderohen si terapi alternative pėr lehtėsimin e simptomave trupore dhe urogjenitale tė menopauzės.