PDA

View Full Version : Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?


Mandi
30-01-2010, 03:05
Kam degjuar plot njerez qe thone qe kafja te ben mire.
Plot te tjere qe thone qe nuk eshte e mire per shendetin.
Shkencetaret se fundmi kane vertetuar se kafja te ben mire per shendetin.

Kush eshte e verteta?

Just myself
30-01-2010, 12:37
Ndonese ka shume hipoteza lidhur me te,per te cilat jemi te gjithe ne dijeni une mund te them qe ndonjehere eshte edhe ceshtje psikologjike! Ka persona qe kane bindjen qe nje kafe e kane domosdoshmeri edhe ue ben shume mire per shendetin e tyre dhe vazhdimesine ne ritmen e duhur te dites sikurse ka edhe mjaft persona te tjere qe nuk jane dakord me kete fakt duke e konsideruar ate njefare vartesie me efekte negative!

Personalisht,kam deshire ta pi nje kafe ne dite.. Nuk e di por me shijon e shkreta :)!

Beaute
30-01-2010, 14:36
Varet nga gjendja shpirterore dhe fizike e atij njeriu..
psh ka njerez qe jan me tension..dhe kafja e ndihmon
: Ka te tjer qe sduhet ta pin
: Ka qe e pin per qejf
: ka qe se duan ic
dmth varet..mua me pelqen e pij normale :)

r00t
30-01-2010, 15:54
balzaku ka vdekur sepse pinte 1 liter kafe ne dit

PuffetiNa
25-02-2011, 12:07
Un s'di cila eshte e verteta qe te ben mire apo keq ....se edhe kto shkenctaret kan fillu si goxha me filozofu ( ne ca vende )

Po te flas per vete icc nuk me ben mire dhe nuk e pi me raste kur shkoj dikund naper familje e pi dhe ate me zor se he medet jemi ne shqiptaret te sjell kafe e caj pa te pyetur....

Po ka shumica ka qe e pin kafen mos shume nje a po dyhere ne dite e pin ca per shendetin ( tensionin) ca per gjum kinse ju del gjumi nga kafja etj etj

Kryeplaku
25-02-2011, 12:20
Nuk te ben aspak mire. mua ma ndalon dieta ime sportive pasi sporti zmadhon zemren e kafja ndikon ne bllokimin earterieve, megjithate te jem i sinqerte une pi 6-7 kafe ne dite e 2-3 prej tyre jane dopio,
Pa permendur kur isha ne itali qe nga ato kafet e shkurtra ( sic konsumohet atje ) pija deri ne 15 lool.( kishte edhe me keq. Ka nga ata italiane qe pine deri ne 35 kafe ne dite)

gjithsesi ste ben aspak mire por e kam te pamundur ta evitoj, behem nervoz dhe me nis dhimbja e kokes nese se konsumoj,+ qe edhe me pelqen.

YOKO
25-02-2011, 16:15
I hate kafe!
I hate shijen e kafes!
I love aromen e kafes!

SystemA
25-02-2011, 16:45
Eshte kompesim i humbjes se lengjeve trupore!
Mire apo keq??
Aty ku e lexova thon te ben shume mire...
Ngaqe sport ushtroj vete(vrap) ka ca rregulla.

Robbery
02-03-2011, 16:55
Ah, per mua eshte mikja me e mire..:D

Jolene
02-03-2011, 17:36
I love coffe :)

Larg qofte me ma ndalu kush, se di ca do beja.. era e kafes me sheron !

HELEN OF TROY
02-03-2011, 21:05
Cdo kafe qe filtrohet thone se nuk ben keq dihet se cdo gje duhet perdorur
me mase

02-03-2011, 22:06
Qyqa...ku rri dot pa kafe une ...eeeem ajo era qe te zgjon
ne mjes , je direkt me humor me te mire :D
Une pi 3 kafe ne dite , vete deri ne 4 kur jam ne shpi ....jo me shume .
Kam degjuar se mbi 7 kafe ne dite mund te kesh iluzione (Hallucination).

AAO
02-03-2011, 22:11
Une pa 2-3 kafe ne dite nuk e shtyj dot. Cohem noiher nga ora 12 e drekes si i turbullt ,ca mungon ,ca mungon.:D. Mungon kafja :d

Robbery
02-03-2011, 22:20
Qyqa...ku rri dot pa kafe une ...eeeem ajo era qe te zgjon
ne mjes , je direkt me humor me te mire :D
Une pi 3 kafe ne dite , vete deri ne 4 kur jam ne shpi ....jo me shume .
Kam degjuar se mbi 7 kafe ne dite mund te kesh iluzione (Hallucination).

Mima une kam arrit deri ne 8 kafe ne dite..Me sakte mesatarja ime arrin 6..nuk kam pas nej here Halucinacione..

ElixXx
02-03-2011, 22:23
Per mendimin tim eshte e dėmshme :),edhe pse un e pi rrallė

Skydive
25-04-2012, 09:46
Mbi 4 kafe nė ditė, tė bėjnė dėm

Njė kafe nė mėngjes herėt nė shtėpi me qumėsht dhe biskota; njė tjetėr para se tė vijmė nė zyrė; pastaj njė tjetėr pasi dalim prej saj e nė fund njė kafe pasditeve me miqtė … dhe pastaj pėrsėri …

Po sa kafe pijmė ēdo ditė?

Ėshtė e vėrtetė se kjo substancė jep njė efekt tė menjėhershėm energjizimi tė trupit dhe mendjes sonė, por nėse e kalojmė kufirin e 4 kafeve nė ditė, mund tė kalojmė drejt ēmendurisė.

Kėshtu pohon njė studim i fundit i kryer nė Itali, sipas tė cilit, nėse konsumohen doza tė tepėrta kafeine, kjo mund tė jetė shumė e dėmshme pėr shėndetin.
Nė veēanti, shumė kafe mund tė shkaktojė dėme nė sistemin e tretjes, si edhe takikardi apo ndryshimet nė tensionin e gjakut.

Pėr mė tepėr, kafja pengon pėrthithjen e kalciumit dhe hekurit, e kjo mund tė ēojė edhe nė krijimin e kornizave anemike pėr trupin tonė.

Prandaj rekomandohet qė ajo tė mos merret nė mbidoza, por gjithmonė brenda kufijve.

Por cilat janė dozat ditore tė rekomanduara tė kafesė? Ekspertėt sugjerojnė tė mos e kalojė kufirin prej 300 mg nė ditė, po tė kemi parasysh se njė filxhan kafe siguron rreth 60 mg kafeinė. Pra, i bie qė rreth 5 kafe nė ditė mund tė jetė kufiri maksimal i lejuar.

Ndėrsa rekomandohet se gjėja mė e mirė pėr trupin do tė ishte qė tė merrnim njė kafe paradite dhe njė pasdite

Irfan CANA
25-04-2012, 10:37
Kafja ėshtė e dobishme pėr koncentrim tė trurit,por duke e pirė nė sasi tė lejuara medicialisht:2-4 nė ditė!

Jolene
25-04-2012, 19:59
Nga 2 - 3 ne dite i kam redukruar ne 1 vetem ne mgjes... Nje mbasdite me do e pija me deshire. Arghejdhehjsjdbxbdjdjjd :@

Akrepi
25-04-2012, 20:07
4, 5, 6, 7 si tė vi rasti.
Kafja me sa di unė nuk tė bėn dėm.

P.s. Si thoni ju njė kafe me cigare nuk tė shijon???-enderron-

OneLL..&
25-04-2012, 20:19
4, 5, 6, 7 si tė vi rasti.
Kafja me sa di unė nuk tė bėn dėm.

P.s. Si thoni ju njė kafe me cigare nuk tė shijon???-enderron-

Veq vazhdo me pi kafe me cigare se te ben mire,:D:)

Shume here kam ndegjuar se kafet nuk jan te shendetshme!!

Une per veti i perdori shume kafet:p

Akrepi
25-04-2012, 20:25
Veq vazhdo me pi kafe me cigare se te ben mire,:D:)

Shume here kam ndegjuar se kafet nuk jan te shendetshme!!

Une per veti i perdori shume kafet:p
OneLL mua po mė pėlqeu njė gjė e dua se s'bėn, nuk ja mohoj vetes kėnaqėsinė.;)

Unė edhe para gjumit ta pi njė kafe mė zė gjumi si shqerrė.:D

OneLL..&
25-04-2012, 20:28
OneLL mua po mė pėlqeu njė gjė e dua se s'bėn, nuk ja mohoj vetes kėnaqėsinė.;)

Unė edhe para gjumit ta pi njė kafe mė zė gjumi si shqerrė.:D

ahahhahhahhahahhaahhaha...jo para gjumit nuk me ka ndodhur me pi se gjithe naten rri pa gjume:D

Mire se nuk paske problem me gjume aq von:D:p

alem_de
25-04-2012, 21:57
Une per vehte mbas ores 16 nuk pi kaffee me.

shoku_tanku
26-04-2012, 15:06
kam tre muaj qe e kam lene..nuk di te them nese me ka bere mire lenia e kafese por keq e di qe nuk me ka bere

Adria
26-04-2012, 15:28
Une e pi shume kafen ,madje me duket sikur kam fituar varesi prej saj.Kur nuk pi, behem keq(kuptohet qe eshte psikologjike).
Kur shkoj ne lokal dhe ne momentin qe me thone : "me vjen keq ,por kafe nuk ka ,se nuk ka drita", behem vertet keq ,gati ta mbys kamarierin.:P

Hello Kitty
26-04-2012, 18:15
Kafeina e marre ne forme klizme ne zorren e trashe...

The use of coffee in enemas is for liver detoxification. It's a very powerful health practice for a healthy liver. The coffee enema is extensively used in the Gerson CANCER THERAPY and is a practice used for many years.
Without getting too technical here, the caffeine that is absorbed into the liver causes the liver to empty toxins into the colon.


Perdorimi i coffee enema-s ose klizma me kafe, eshte per detoksifikimin e melcise. Eshte nje praktike shume e fuqishme shendetesore per nje melci te shendetshme. Klizma me kafe eshte perdorur gjeresisht per Terapine e Kancerit nga Gerson dhe eshte nje praktike e perdorur per shume vite. Pa kaluar ne detaje teknike, kafeina thithet ne melci dhe shkakton toxinat e melcise te kalojne ne zorren e trashe.

...vs kafeines te marre nga goja

-Caffeine makes every muscle in your body tighter, including the involuntary muscles in the internal organs.
-Kafeina ben cdo muskul ne trupin tuaj te shtrenguara, duke perfshire muskujt e pavullnetshme ne organet e brendshme.

-Caffeine causes calcium loss; it increases your risk of osteoporosis.
Kafeina shkakton humbjen e Kalciumit; rrit riskun e Osteoporosis.

-Caffeine use is associated with higher incidence of PMS and FBD (fibrocystic breast disease), two painful conditions.
- Perdorimi i kafeines eshte i lidhur me incidente te larta te PMS (premesturacione) dhe FBD (semundja fibrocistike e gjoksit), dy gjendje te dhimbshme.

-Your liver has to detoxify caffeine. That uses resources that your liver could be using to detoxify all the other toxic substances you're exposed to.
Melcise i duhet ta detoksifikoje kafeinen. Perdor te gjitha burimet e melcise qe do t'i duhen per te bere c-helmimin ndaj substancave te tjera toksike qe jemi te ekspozuara (pra perdor rezervat per dicka te panevojshme)

-Even if you only have one cup first thing in the morning, your sleep quality that night is diminished. So you wake feeling less refreshed in the morning. Then you get drowsy in the afternoon from lack of quality sleep the night before, and want another cup. It's a vicious cycle. You're addicted.
-Edhe nqs ju keni vetem nje filxhan me kafe ne mengjes, cilesia e fjetjes gjate nates eshte e zvogeluar. Pra, ju zgjoheni dhe ndiheni me pak te fresket ne mengjez. Pastaj ne mbasdite ju ndiheni te turbullt nga mungesa e gjumit nje nate me pare dhe akoma doni nje kafe me shume. Eshte nje cikel vicioz. Pra, ju jeni addicted.

Caffeine reduces REM sleep (Rapid Eye Movement). This means less dreams, less chance for your deep mind to do emotional processing.
Kafeina redukton gjumin REM (levizja e shpejte e syve). Kjo do te thote me pak endrra, me pak shans per thellesine e mendjes tuaj per te bere perpunimin emocional.

-Caffeine reduces or eliminates the deepest sleep, stage-4 sleep.
Kafeina redukton ose eliminon gjumin e thelle, fazen e 4rt te gjumit.

-Caffeine promoting bradycardia and increased respiratory rate.
Kafeina promovon bradycardia (nuk e di kete fjale ne shqip) dhe rrit normen e frymemarrjes.

-Caffeine is diuretic.
Nga kafeina urinon shpesh.

Skydive
26-04-2012, 18:40
Kafeina e marre ne forme klizme ne zorren e trashe...

The use of coffee in enemas is for liver detoxification. It's a very powerful health practice for a healthy liver. The coffee enema is extensively used in the Gerson CANCER THERAPY and is a practice used for many years.
Without getting too technical here, the caffeine that is absorbed into the liver causes the liver to empty toxins into the colon.


Perdorimi i coffee enema-s ose klizma me kafe, eshte per detoksifikimin e melcise. Eshte nje praktike shume e fuqishme shendetesore per nje melci te shendetshme. Klizma me kafe eshte perdorur gjeresisht per Terapine e Kancerit nga Gerson dhe eshte nje praktike e perdorur per shume vite. Pa kaluar ne detaje teknike, kafeina thithet ne melci dhe shkakton toxinat e melcise te kalojne ne zorren e trashe.

...vs kafeines te marre nga goja

-Caffeine makes every muscle in your body tighter, including the involuntary muscles in the internal organs.
-Kafeina ben cdo muskul ne trupin tuaj te shtrenguara, duke perfshire muskujt e pavullnetshme ne organet e brendshme.

-Caffeine causes calcium loss; it increases your risk of osteoporosis.
Kafeina shkakton humbjen e Kalciumit; rrit riskun e Osteoporosis.

-Caffeine use is associated with higher incidence of PMS and FBD (fibrocystic breast disease), two painful conditions.
- Perdorimi i kafeines eshte i lidhur me incidente te larta te PMS (premesturacione) dhe FBD (semundja fibrocistike e gjoksit), dy gjendje te dhimbshme.

-Your liver has to detoxify caffeine. That uses resources that your liver could be using to detoxify all the other toxic substances you're exposed to.
Melcise i duhet ta detoksifikoje kafeinen. Perdor te gjitha burimet e melcise qe do t'i duhen per te bere c-helmimin ndaj substancave te tjera toksike qe jemi te ekspozuara (pra perdor rezervat per dicka te panevojshme)

-Even if you only have one cup first thing in the morning, your sleep quality that night is diminished. So you wake feeling less refreshed in the morning. Then you get drowsy in the afternoon from lack of quality sleep the night before, and want another cup. It's a vicious cycle. You're addicted.
-Edhe nqs ju keni vetem nje filxhan me kafe ne mengjes, cilesia e fjetjes gjate nates eshte e zvogeluar. Pra, ju zgjoheni dhe ndiheni me pak te fresket ne mengjez. Pastaj ne mbasdite ju ndiheni te turbullt nga mungesa e gjumit nje nate me pare dhe akoma doni nje kafe me shume. Eshte nje cikel vicioz. Pra, ju jeni addicted.

Caffeine reduces REM sleep (Rapid Eye Movement). This means less dreams, less chance for your deep mind to do emotional processing.
Kafeina redukton gjumin REM (levizja e shpejte e syve). Kjo do te thote me pak endrra, me pak shans per thellesine e mendjes tuaj per te bere perpunimin emocional.

-Caffeine reduces or eliminates the deepest sleep, stage-4 sleep.
Kafeina redukton ose eliminon gjumin e thelle, fazen e 4rt te gjumit.

-Caffeine promoting bradycardia and increased respiratory rate.
Kafeina promovon bradycardia (nuk e di kete fjale ne shqip) dhe rrit normen e frymemarrjes.

-Caffeine is diuretic.
Nga kafeina urinon shpesh.

Te gjitha qendrojne

Akrepi
26-04-2012, 20:19
kam tre muaj qe e kam lene..nuk di te them nese me ka bere mire lenia e kafese por keq e di qe nuk me ka bere
Ty nuk tė dalin lekėt pėr tė blerė naftė pėr tankun ndaj e ke lėnė kafenė.:D:D

Hello Kitty
27-04-2012, 02:28
Kafeja nuk eshte e demshme, por behet e tille kur fillohet e pihet ne menyre adiktive.

-Ne nje studim qe eshte bere kafja eshte e mire per sherimin e melcise (kur pihet nga goja) per njerzit qe abuzojne alkohol.

-Per ata qe vuajne nga hemorroidhet keshillohet te marrin llumin e kafese dhe ta vendosin rreth zorres se trashe.

Per burrat do ishte weird se do t'ju duhej te vendosnin servieta si grate tek te mbathurat...haha

thirsty
27-04-2012, 02:59
te ben mire
nese e tepron te ben keq si cdo gje tjeter

SystemA
27-04-2012, 08:49
Te gjitha qendrojne
Ist falsch

mary
27-04-2012, 10:08
nuk e di.mua nuk me pelqen shija qe ka ndaj dhe ne pergjithesi nuk e pi, por ato pak here qe e pi ka efekt elektrizues tek une. me zgjon menjehere. behem iperaktive.

SystemA
27-04-2012, 10:15
nuk e di.mua nuk me pelqen shija qe ka ndaj dhe ne pergjithesi nuk e pi, por ato pak here qe e pi ka efekt elektrizues tek une. me zgjon menjehere. behem iperaktive.
Me sa kam kuptuar je mjeke ose infermiere(ndoshta dhe gabohem mos ma merr per baze):
http://www.br.de/fernsehen/bayerisches-fernsehen/sendungen/gesundheit/themenuebersicht/ernaehrung/kaffee-krebs-herzerkrankungen-herz-diabetes100.html
Reklame apo jo nuk e di.
PS: mbase e gjen ne italisht,ose justifikoj veten ngaqe e pi.

mary
27-04-2012, 10:21
Me sa kam kuptuar je mjeke ose infermiere(ndoshta dhe gabohem mos ma merr per baze):
http://www.br.de/fernsehen/bayerisches-fernsehen/sendungen/gesundheit/themenuebersicht/ernaehrung/kaffee-krebs-herzerkrankungen-herz-diabetes100.html
Reklame apo jo nuk e di.
PS: mbase e gjen ne italisht,ose justifikoj veten ngaqe e pi.

ekonomiste :)
nuk kuptova gje aty se qenka e gjitha gjermanisht e une sja them fare..
gjithsesi une ndonjehre e pi kur kam nevoje te marr pak veten se me te vertete me jep sprint..e shoh diferencen ne harkun e 5 min pasi e pi.

tété
27-04-2012, 12:20
Pse kisha pershtypjen qe kafja eshte e mire per shendetin dhe mbi te gjitha per semundjet kardiovaskulare?

Sic duket duhet te jetoj ne hene..

shoku_tanku
27-04-2012, 15:29
Kafeja nuk eshte e demshme, por behet e tille kur fillohet e pihet ne menyre adiktive.

-Ne nje studim qe eshte bere kafja eshte e mire per sherimin e melcise (kur pihet nga goja) per njerzit qe abuzojne alkohol.

-Per ata qe vuajne nga hemorroidhet keshillohet te marrin llumin e kafese dhe ta vendosin rreth zorres se trashe.

Per burrat do ishte weird se do t'ju duhej te vendosnin servieta si grate tek te mbathurat...haha
Une kujtoja se kjo ishte thjesht nje barsolete!
Mjeku popullor i tha te semurit te lyej me llumb kafeje ndersa kur shkoi te mjeku specialist,ky po e shikonte me vemendje dhe pas nje heshtje,i tha-paske rruge te gjate per te bere!

shoku_tanku
27-04-2012, 15:30
Ty nuk tė dalin lekėt pėr tė blerė naftė pėr tankun ndaj e ke lėnė kafenė.:D:D

edhe tankun e shita se ka arritur cmime historike vlera e skrapit

Hello Kitty
27-04-2012, 16:57
Pse kisha pershtypjen qe kafja eshte e mire per shendetin dhe mbi te gjitha per semundjet kardiovaskulare?

Sic duket duhet te jetoj ne hene..

E si qenka e mire per zemren dhe semundjet kardiovaskulare kafeina, kur efekti instant i saje eshte shtrengimi i muskujve?!

Njerezit me tension te larte nuk lejohen te pine shume kafe.

Po te tregoj nje story: Nje shqiptar shkoi ne mergim ne France. U ul i shkreti ne nje restaurant dhe nuk dinte te porosiste alla frenga, keshtu qe vendosi (pasi iken klientet e tjere) qe te porosiste alla shqiptarce. Hej kamarier me sill nje tas te madh me kos dhe buke te zeze. Ne syrin e tij e beri pershesh dhe e mbaroi te tere. Ne fund u barkos (meaning qe ju fry barku shume nga enzimat e kosit, si shkuma e birres qe fryhet shume) dhe ne fund porositi nje kafe. Kur e piu kafen atehere u qetesua. Nga cudia kamarieri e pyeti pse kafe pas gjithe atij tasi me pershesh. Ok - i tha shqiptari - me sill nje tas me kos, buke dhe nje kafe, te njejten gje qe me prure mua. E ben experimentin ne syrin e tij. Merr kosin dhe buken dhe ben nje pershesh. Tasi ishte shume i madh (sa barku i shqiptarit haha) dhe ne fund e morri kafen dhe e shtiu brenda. Cfare ndodhi? - Gjithe ai tas i madh me pershesh u katandis sa nje grusht dore. Pse?

Gjeje vete!

Hello Kitty
27-04-2012, 17:00
Une kujtoja se kjo ishte thjesht nje barsolete!
Mjeku popullor i tha te semurit te lyej me llumb kafeje ndersa kur shkoi te mjeku specialist,ky po e shikonte me vemendje dhe pas nje heshtje,i tha-paske rruge te gjate per te bere!

Nuk eshte joke! Kafeina shtrengon muskujt dhe hemorroidhet jane muskuj te leshuar dhe te irritosura.

tété
27-04-2012, 17:02
E si qenka e mire per zemren dhe semundjet kardiovaskulare kafeina, kur efekti instant i saje eshte shtrengimi i muskujve?!

Njerezit me tension te larte nuk lejohen te pine shume kafe.

Po te tregoj nje story: Nje shqiptar shkoi ne mergim ne France. U ul i shkreti ne nje restaurant dhe nuk dinte te porosiste alla frenga, keshtu qe vendosi (pasi iken klientet e tjere) qe te porosiste alla shqiptarce. Hej kamarier me sill nje tas te madh me kos dhe buke te zeze. Ne syrin e tij e beri pershesh dhe e mbaroi te tere. Ne fund u barkos (meaning qe ju fry barku shume nga enzimat e kosit, si shkuma e birres qe fryhet shume) dhe ne fund porositi nje kafe. Kur e piu kafen atehere u qetesua. Nga cudia kamarieri e pyeti pse kafe pas gjithe atij tasi me pershesh. Ok - i tha shqiptari - me sill nje tas me kos, buke dhe nje kafe, te njejten gje qe me prure mua. E ben experimentin ne syrin e tij. Merr kosin dhe buken dhe ben nje pershesh. Tasi ishte shume i madh (sa barku i shqiptarit haha) dhe ne fund e morri kafen dhe e shtiu brenda. Cfare ndodhi? - Gjithe ai tas i madh me pershesh u katandis sa nje grusht dore. Pse?

Gjeje vete!


Ne fakt kur po flisja per kete teme kisha parasysh studimet e fundit shkencore qe thone ne menyre te qarte qe kafja eshte benefike per zemren. Por prap, duhet ta kem gabim apo jo?

Hello Kitty
27-04-2012, 17:14
Ne fakt kur po flisja per kete teme kisha parasysh studimet e fundit shkencore qe thone ne menyre te qarte qe kafja eshte benefike per zemren. Por prap, duhet ta kem gabim apo jo?

Trashja e gjakut si rezultat i nje melcie te lodhur nga toxinat, mbyllja e venave nga kolesteroli dhe kafeina qe i shtrengon me shume keto muskuj rrit presionin e gjakut dmth tension i larte - keto duhen pasur parasysh para se te lexohen keto gjepura nga "shkencetaret" e sotem.

Akrepi
27-04-2012, 20:21
Une kujtoja se kjo ishte thjesht nje barsolete!
Mjeku popullor i tha te semurit te lyej me llumb kafeje ndersa kur shkoi te mjeku specialist,ky po e shikonte me vemendje dhe pas nje heshtje,i tha-paske rruge te gjate per te bere!
haha haha haha haha

SERAFIM DILO
27-04-2012, 23:57
Eshte e demshme per shendetin.Sidomos ne mengjes kur zgjohesh nga gjumi,te ngrihen nervat po nuk pati kafe.

tété
20-07-2012, 13:32
Trashja e gjakut si rezultat i nje melcie te lodhur nga toxinat, mbyllja e venave nga kolesteroli dhe kafeina qe i shtrengon me shume keto muskuj rrit presionin e gjakut dmth tension i larte - keto duhen pasur parasysh para se te lexohen keto gjepura nga "shkencetaret" e sotem.

Ha ha ha ha ha ha ha si te thuash ti...

Loreal
16-04-2013, 13:03
Kafja dhe ndikimi i saj ne Organizem prej 24/6/2009, 08:17
Vizitor


Vizitor
PĖRBĖRĖSIT E KAFES
Pėrbėrėsit e ndryshėm qė ndodhen nė kafe janė mė shumė se dymijė! Mė tė rėndėsishmit nė sasi janė karbohidratet (34% e masės sė thatė tė kafes sė pjekur), yndyrnat (17%), proteinat (14%), acide tė ndryshme, kripra metalesh (4%), dhe kafeina (1%). Ekzistojnė gjithashtu dhe vitamina si B3 (ose ndryshe acidi nikotinik). Kofeina pėrmbahet edhe nė pije tė tjera, por nė sasi shumė mė tė vogla. Kėshtu pėr shembull nė qoftė se kafja pėrmban 90mg nė 150ml, ēaji pėrmban 40mg, koka kola 16mg dhe kakaoja 4mg. Kafja pa kafeinė pėrmban vetėm 3mg /150ml. Kafeina ėshtė substanca pėrgjegjėse pėr ndikimin e kafes nė sistemet e ndryshme tė trupit
NDIKIMI I KAFES NĖ ORGANIZĖM
Shumė janė thėnė pėr ndikimin e kafes nė shendetin e njeriut. Analiza e rezultateve tė studimeve tė shumta qė janė bėrė deri tani ka nevojė pėr shumė kujdes, sepse ka ndryshime nga njeriu nė njeri, si mosha, doza e pėrditshme e kafes, konsumi paralelisht i alkolit, si dhe zakone si duhanpirja. Personat e moshuar janė mė tė ndjeshėm ndaj ndikimit tė kafeinės, sidomos pėrsa i pėrket gjumit. Kurse fėmijėt nuk duken mė shumė tė ndjeshėm sesa tė rriturit nė doza tė lehta kafeje. Tė duhanpirėsit ndikimi i kafeinės ėshtė mė i vogėl , kurse konsumi i alkolit apo pėrdorimi i kontraceptivėve ulin largimin e kafeinės nga organizmi. Ndikimi i njohur i kafeinės i referohet sistemit nervor. Nė doza tė logjikshme pėrmirėson aftėsitė mendore sepse shkakton rritje tė “vigjilencės” si dhe forcon memorjen. Nė tru kafeina shkakton kontraktim tė enėve tė gjakut kurse nė enėt periferike shkakton relaksim tė tyre. Pra nuk ėshtė rastėsi qė pėrdoret nė ilaēet kundėr migrenės. Por, doza tė ekzagjeruara tė kafeinės shkaktojnė nervozizėm, ankth dhe pagjumėsi. Nė mė tė shumtėn e njerėzve simptomat e padėshiruara shfaqen pas njė konsumi prej mė shumė se 600mg/ ditė (=4filxhanė 150ml). Studime amerikane kanė treguar se doza shumė tė larta kafeine (mė shumė se 5gr kefeinė ose 75 filxhanė kafe provokojnė helmim, kafeinizmin qė mund tė shkaktojė koma vdekjeprurėse. Sė fundmi, duhet tė theksohet qė mund tė shfaqet vartėsi ndaj kafes dhe kjo jo pėr arsye tė kafeinės por tė njė pėrbėrėsi tjetėr tė kafes qė quhet methilksanthine. I shumė diskutuar ėshtė dhe ndikimi i kafes nė zemėr. Nė doza tė zakonshme nuk shkakton as hipertension, as takikardi (rrahje tė shpejta tė zemrės). Kėto simptoma mund tė shfaqen pas konsumit tė dozave mė shumė se 90mg (=1 filxhan 150ml) ose dhe nė doza mė tė vogla te njerėzit qė kanė ērregullime tė ritmit kardiak. Pėr sa i pėrket sistemit gastrointestinal (stomak -zorrė) ndalohet konsumi i kafes pėr personat qė kanė simptoma urthi, (djegie), gastrit, ulēėr. Megjithatė rezultatet e kėrkimeve janė kontradiktore. Duket se ka njė nivel ndjeshmėrie tė stomakut dhe zorrėve qė ndryshon nga personi nė person. Kafja nuk ndikon te mėlēia, pėrkundrazi mund tė pengojė krijimin e njė lloji guri nė tėmth. Edhe njė informacion i rėndėsishėm: konsumi i kafes pak para konsumit tė alkolit e rrit absorbimin e kėtij tė fundit, me rezultat dehje tė pėrshpejtuar! Nė aparatin e frymėmarrjes ėshtė provuar qė kafja ul krizat e azmės nė sajė tė kafeinės e cila ka veti relaksuese pėr bronket. Nga pikėpamja endokrinologjike (hormonale), ėshtė vėnė re se intensiteti i ērregullimeve qė kanė gratė para ciklit tė menstruacioneve ka lidhje me sasinė e kafes qė ato konsumojnė. Por duhet shumė kujdes nė interpretimin e kėtij fenomeni pasi mund tė ketė 2 shpjegime: ose kafja i forcon simptomat ose pėr hirė tė simptomave rritet konsumi i saj… Ashtu si pėr gjithēka, edhe pėr kafen rekomandojmė …me masė!
2 Re: Kafja dhe ndikimi i saj ne Organizem prej 24/6/2009, 08:17
Vizitor


Vizitor
Cfar na keshillon Dr.Chiara Trombetti:


Kafeja pėrmban tanin dhe antioksidantė - qė janė tė mirė pėr zemrėn dhe arteriet, thotė dietologia Chiara Trombetti, e institutit Humanitas Gavazzeni nė periferi tė Milanos.
Kafeja mund tė tė lehtėsojė dhimbjet e kokės. Ajo ėshtė e mirė pėr mėlēinė dhe mund tė ndihmojė nė parandalimin e cerozės dhe gurėve nė veshka.

Dhe kafeina nė kafe mund tė zvogėlojė rrezikun e krizave tė azmės - dhe ndihmon nė pėrmirėsimin e qarkullimit brenda zemrės.

Nuk mund ta mohosh se kafeja nuk ėshtė e mirė pėr tė gjithė. Nėse pi mė shumė se ē’duhet mund tė tė bėjė nervoz, tė tė shkaktojė shpejtim tė rrahjeve tė zemrės dhe dridhje tė duarve.

Gratė shtatzėna, tė sėmurėt me zemėr, dhe ata qė vuajnė me ulēera nė stomak zakonisht kėshillohen ta shmangin kafenė.

Edhe Dr Trombetti thotė se asnjė nuk duhet tė pijė mė shumė se 3-4 filxhanė nė ditė.

Shumė prindėr mund tė tmerrohen nga ky mendim, por Dr Trombetti kėmbėngul me forcė se njė filxhan qumėsht me kafe mund tė jetė njė fillim ideal pėr fėmijėt gjumashė, duke i nxitur trurin atyre pėr ditėn qė i pret.

Elushe
16-04-2013, 14:05
http://s3.amazonaws.com/beZambee/smiley_images/303/3da9a8226da2e24f6e62f801702436f6380d48cf.png?13241 92316

I love coffee, I love coffee, I love coffee -fershellen- -fershellen-

shoku_tanku
16-04-2013, 14:06
pini se mire ju ben

Puhiza
13-11-2013, 04:15
Duhet te evitohet pirja e kafes ne mengjes ne lukth te zbrazet. Kjo per arsye se grimcat e kafes nuk arrine te treten, por ato shtresohen ne muret e lukthit duke shkaktuar ose duke rritur dukshem rrezikun per perhapjen e nje ulcere gastrike.
Gjithashtu dhe personat qe vuajne nga semundjet kardiovaskulare duhet te bejne kujdes ne perdorimin e kafes. Ne raste tjera pirja jo e tepruar e kafes eshte relaksuese .

Zana
13-11-2013, 10:40
i love it- :)

kanina
13-11-2013, 11:56
ika une te pi nje kafe meqe ra llafi!

Fehmikaciu
13-11-2013, 13:19
Nje kafe e pi ne mengjes ende pa fillua aktivitetet dhe shum rrall edhe te dyten,mua me teper me pelqen me pi ndonje raki te rrushit ose te ftonit ne mengjes per qef se sa nje Kafe....eshte interesant i shof disa gra qe deri ne 10-kafe i pin deri ne ora 15 dhe quditem shej nuk ju len,njeher kam pi ne ora 21 dhe pastaj tan naten nuk kam fjet ...

Zana
13-11-2013, 15:03
ka edhe raki ftoi ? :S

Ne grate e kemi te nevojshme, te gjitha ne i kemi persiper :P

Luke
13-11-2013, 15:12
Nuk ka ushqim qe te ben keq nese meret ne masen e duhur, prandaj edhe kafja nuk perben ndryshim. Po te pish 1-2 kafe ne dite eshte normale dhe nuk besoj se ben ndonje dem te madh.

peshkaqeni33
13-11-2013, 18:19
Dhe une ate te shkret kafe e pi me shme se c'duhet. Ne shtepi e pi turke me filxhan caji. Kurse jashte me shoket i pi te gjitha llojet e kafeve.
Bashkohem me fjalet e parapostuesit qe nuk duhet tepruar. Qumeshti, qumeshti jo vetem qe nuk ben dem, por te shton jeten. Pini qumesht te dashur bashbisedues, merrni qumesht!

Fehmikaciu
13-11-2013, 18:37
Dhe une ate te shkret kafe e pi me shme se c'duhet. Ne shtepi e pi turke me filxhan caji. Kurse jashte me shoket i pi te gjitha llojet e kafeve.
Bashkohem me fjalet e parapostuesit qe nuk duhet tepruar. Qumeshti, qumeshti jo vetem qe nuk ben dem, por te shton jeten. Pini qumesht te dashur bashbisedues, merrni qumesht!

Jo peshkaqen Qumshti eshte per femij te vegjel...hahahahaha...duhet naj pije energjike me na majt ne vashdimisht ne AKSION!!!!

Loreal
13-11-2013, 18:59
Nje kafe e pi ne mengjes ende pa fillua aktivitetet dhe shum rrall edhe te dyten,mua me teper me pelqen me pi ndonje raki te rrushit ose te ftonit ne mengjes per qef se sa nje Kafe....eshte interesant i shof disa gra qe deri ne 10-kafe i pin deri ne ora 15 dhe quditem shej nuk ju len,njeher kam pi ne ora 21 dhe pastaj tan naten nuk kam fjet ...

Krejt palidhje i pin ore Femi,bejn thashetheme e pa kafe sikur nuk u shkojne aq-qesh-

peshkaqeni33
13-11-2013, 19:05
Thon se rakia vret qelizat celebrale Fehmi dhe une i perdor akoma ato. Eshte e vertet?

Meri
13-11-2013, 19:14
Neve mendojme qe, eshte e mire.

Fehmikaciu
13-11-2013, 19:16
Thon se rakia vret qelizat celebrale Fehmi dhe une i perdor akoma ato. Eshte e vertet?
Sa per ate flej dath peshkaqen i nderuar....te gjith nje dit do te vdesim bile me marak nuk do te shkojm..hahaha nje got ne mengjes me ben ne qef dhe jam aktiv i nderuar....un edhe ushtroj shum sporte bile shej nuk ma len!!!!

peshkaqeni33
13-11-2013, 19:27
Bej shaka Fehmi. Edhe une e kthej ndonje gote, por gjithmon te perzier me qumesht. Une qumeshtin nuk e ndaj. Do ti qe kohet e fundit ka filluar te me pelqej. Kam frike se pervec qumeshtit do filloj dhe rakin tani.

Fehmikaciu
13-11-2013, 19:32
Bej shaka Fehmi. Edhe une e kthej ndonje gote, por gjithmon te perzier me qumesht. Une qumeshtin nuk e ndaj. Do ti qe kohet e fundit ka filluar te me pelqej. Kam frike se pervec qumeshtit do filloj dhe rakin tani.
Si rakijen me perzie me qumsht??...jo nuk po kuptoj ....mes po behet jugurt apo kos i nderuar..Hahahaha

peshkaqeni33
13-11-2013, 19:50
Si rakijen me perzie me qumsht??...jo nuk po kuptoj ....mes po behet jugurt apo kos i nderuar..Hahahaha

Njefarsoj e till del. -qesh-
Cfare te bej robi i shkrete... gjithmon ne kerkim te se vertetes.
Pershendetje Fehmi!

Fehmikaciu
13-11-2013, 19:59
Njefarsoj e till del. -qesh-
Cfare te bej robi i shkrete... gjithmon ne kerkim te se vertetes.
Pershendetje Fehmi!
Hahahaha....tu ba eksperimente njeriu e kupton te verteten....isha me Jahushin ni mik i imi ne nje kafiq ktyneher e pini nje shishe Tekilla Raki dhe ja nisi po fishllon kur e perzijti me Shvepc....dhe i bertitke kamarjerit pse bi bjen gotat e zbrasta!!!....banojke ne Konviktin-5, 15 ore nuk eshte zgjua nga gjumi....prej atherit e kam pa se rakija eshte e rezikshme mu teprua shum

J-W
13-11-2013, 20:01
o mush forumi me debila dhe adolishente

Tjetri bo pytje a te bo mire kafja kurse keto ja fusin muhabetit kodra mas bregut

Fehmikaciu
13-11-2013, 20:07
o mush forumi me debila dhe adolishente

Tjetri bo pytje a te bo mire kafja kurse keto ja fusin muhabetit kodra mas bregut


Freemason biri vetit mas burr!!....mos e nguc LUANIN DHE PESHKAQENIN kur eshte ne veshtrim !!!....se pasha zotin si mit kur maqorri eshte ne munges i len mu hallakat dhe pastaj i mbledhe si peshqit i palon pastaj ne KONZERV!!!...

peshkaqeni33
13-11-2013, 20:52
o mush forumi me debila dhe adolishente

Tjetri bo pytje a te bo mire kafja kurse keto ja fusin muhabetit kodra mas bregut

Ermasoni, a te ka rene ne vesh, shprehja popullore...

Kur Kadriu ngrihet perpjet, duartroket Haneme shkret.

Ja kete shprehje me kujton ky postimi yt.