PDA

View Full Version : Botoksi ilaē kundėr migrenės


SEa
30-11-2010, 15:56
http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.1129232540582_m.jpg

Trajtimet me botoks (botox) kundėr rrudhave tė fytyrės mund tė jenė mjekim efikas kundėr dhimbjes sė kokės.
Efikasitetin e dėshmon edhe pėrdorimi prej pesėmbėdhjetė vjetėsh i botoksit pėr kėtė qėllim nga dr. Aleksandėr Moskop (Alexander Mauskop), i cili ėshtė drejtor dhe themelues i Qendrės kundėr Migrenės nė Nju-Jork(NY Headache Center).

“Madje 70 pėr qind e pacientė vetė mi, tė cilėt vijnė tek unė nė trajtime me botoks kundėr rrudhave, ndėrsa kanė edhe dhimbje koke kronike, ndjejnė njė lehtėsim enorm”, pohon dr. Moskop, shpikėsi i ilaēit kundėr dhimbjes sė kokės “Migraleks” (Migralex). Injeksionet nuk vendosen vetėm nė fytyrė, por edhe nė kokė apo nė qafė.

Pohimi i tillė shkaktoi shumė studime shkencore qė tė vėrtetojnė se a mund tė jetė me tė vėrtetė botoksi ilaē kundėr migrenės. Shumė prej kėrkimeve dėshmuan se botoksi me tė vėrtetė e zvogėlon dhimbjen, kohėn dhe shpeshtėsinė e shfaqjes sė dhimbjeve tė kokės.

Para se t’u rrudhoset balli nga kjo, kini parasysh se njėsoj si edhe pėr trajtimet e tjera kozmetike, injeksionet e shtrenjta kundėr rrudhave shpesh nuk mbulohen prej kompanive tė sigurimit. Pacientėt duhet t’i zbrazin xhepat e tyre madje shumė shpesh, sepse trajtimet me botoks zgjasin vetėm disa muaj. Kur edhe zyrtarisht do tė vėrtetohet zbulimi i ri, botoksi nuk do tė jetė pėr trajtim kozmetik, por ilaē.

mary
30-11-2010, 15:59
Epo pse nuk thoni ju , do shpetokam nga dhimbje e kokes qe po me cmend :P

Jolene
30-11-2010, 16:39
mary: e gjetem preteksin -urra- kur te kemi nevoje per botox o burra jemi me dhimbje koke.... yeahhh Lool

mary
30-11-2010, 17:21
mary: e gjetem preteksin -urra- kur te kemi nevoje per botox o burra jemi me dhimbje koke.... yeahhh Lool

vallai vec per dhimbjen e kokes po e mora , se keshtu surratin e kam akoma si kukull :p hahahahahahah