PDA

View Full Version : Google nėn llupėn e Komisionit Evropian


SEa
01-12-2010, 22:20
http://www.telegrafi.com/fo/tekno/f.1201094842326_m.jpg

Komisioni Evropian (KE) ka nisur zyrtarisht hetimin kundėr Google pėr sjelljen e supozuar tė kompanisė nė kundėrshtim me ligjet kundėr mirėbesimit.
Hetimi ka nisur pas padive tė tre ofruesve tė shėrbimeve tė kėrkimit tė cilėt pohojnė se Google i ka nxjerrė jashtė tregut me manipulime tė pandershme qė lidhen mė rezultatet e kėrkimit. Ofruesit e shėrbimeve tė kėrkimit tė cilėt kanė paditur Google janė Foundem, faqet britanike tė cilat merren me krahasimin e ēmimeve, ejustice.fr. makina franceze e kėrkimit tė pėrmbajtjeve gjyqėsore, dhe Ciao, makina britanike e kėrkimeve online nėn pronėsi tė Microsoftit.

Nė kuadėr tė hetimit do tė vėrtetohet nėse Google qėllimisht ka ulur nivelin e shėrbimeve tė cilat i ofrojnė kėto tri kompani, dhe nėse Google ka imponuar obligime ekskluzive reklamuesve, respektivisht u ka ndaluar atyre tė pėrdorin reklamat tė cilat i shfrytėzojnė nė faqet e Google nė ēfarėdo faqesh tjera.

Tani pėr tani nė KE theksojnė se kėto hetime nė asnjė mėnyrė nuk nėnkuptojnė se Google ka bėrė ndonjė gjė tė keqe