PDA

View Full Version : 6 Trika Te Thjeshta Si Ta Lesh Duhanin


Forum-Al
18-12-2010, 05:11
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/tds7-Y7KLfLt6c_PmXkGutN9FxQ/0/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/tds7-Y7KLfLt6c_PmXkGutN9FxQ/0/da)
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/tds7-Y7KLfLt6c_PmXkGutN9FxQ/1/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/tds7-Y7KLfLt6c_PmXkGutN9FxQ/1/da)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/01/pirja_e_duhanit.jpg (http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/01/pirja_e_duhanit.jpg)Tash tė gjithė i dimė pasojat e duhanit dhe nuk na duhet tė pyesim mjekun pėr pasojat e duhanit dhe se sa rende duhani demton shendetin . Gjithashtu gjithė e dimė qė ėshtė e vėshtirė ta lėmė duhanin dhe se nuk ka ndonjė bar magjik qė ta mundėsoj kėtė. Sidoqoftė ka disa mjete dhe trika qė mund tė ju ndihmojnė duhanpirėsve ta tejkalojnė dėshirėn e zjarrtė dhe vazhdosh tutje pa ndez cigaren. Poshtė do tė gjeni gjashtė metoda nga mė tė mirat dhe shpresoj se do i praktikoni qė duhani mė tė mos jetė pjesė e jetės tuaj.

1. Mentoll – Shija e mentollit apo pepermintit e bėnė gojėn e duhanpirėsit tė ndihet e freskėt dhe e pastėr, e kjo e mashtron trurin dhe e bėnė tė ndjenė me pak dėshirėn pėr tė ndezur cigaren. Vendos mentoll gjithandej kėshtu qė i ke afėr sa herė qė tė nevojiten. Merr me vete, lėri nė veturė, mbushi xhepat dhe gjithkund nėpėr shtėpi.

2. Pi ujė. Pėr tė kaluar dėshirėn pėr ta ndez cigaren dhe nė tė njėjtėn kohė pėr tė forcuar qėllimin pozitiv pėr tė qenė mė i shėndetshėm, njė trik i mirė ėshtė qė tė pish njė gotė ujė shumė ngadalė kur goditeni nga dėshira pėr ta ndez. Gjersa pini ujin imagjino sikur uji po ju largon dėshirėn si dhe shpėrlan duke nxjerr jashtė tė gjitha materiet toksike tė duhanit. Suan Gayle, njė konsulente e fiksimeve si dhe autore e CD shumė tė popullarizuar ”stop-smoking”, tregon se dėshira e zjarrtė pėr ta ndez cigaren zgjat vetėm 15 sekonda. Kėshtu me pirjen e ujit ju e shpėrqendroni vetveten dhe dėshira pėr ta ndez largohet.

3. Ēamēakėz – kjo mund tė duket e qartė, por ekspertėt thonė se ka njė arsye qė ata e rekomandojnė ēamēakėzin – vėrtet funksionon. Shija e ēamēakėzit e mban gojėn e freskėt, kėshtu duke e bėrė pirjen e duhanit mė pak atraktive. Vet akti i pėrtypjes ēliron dėshirėn pėr stimulim oral dhe nė tė njėjtėn kohė e mbanė gojėn tė nxėnė. Shpesh duhanpirėsit zgjedhin ēamēakėz me nikotinė por shumė ekspertė qė ndihmojnė pėr ta lėnė duhanin thonė se ēamēakėzi pa sheqer dhe me shije mint funksionon njėjtė e ndoshta edhe mė mirė.

4. Ha rrush tė kuq ose vjollcė – tė hash rrush jo vetėm qė ėshtė njė teknik pėr stimulim oral por gjithashtu kimikalet natyrale dhe antioksiduesit nė rrush punojnė pėr tė ju ēliruar nga dėshira pėr ta ndez cigaren, thotė ekspertja Susan Gayle.

5. Pėrdor kalendarin – Njeriut i duhen 21 ditė qė njė lloj mendimi ti bėhet proces automatik, diēka qė kėrkohet pėr tė eliminuar vesin e pirjes sė duhanit, thonė ekspertėt. Tre javė pa pirė duhan mjaftojnė qė kjo veti e mirė tė ngulitet nė mendje. Por ashtu sikur cilido duhanpirės apo pijanec mund tė ta thotė se ato pak ditėt e para janė mė tė vėshtirat. Pas atyre ditėve, dėshira zvogėlohet dhe intervali i shfaqjes sė kėrkesės pėr ta ndez cigaren zgjatet kėshtu duke ju ofruar duhanpirėsve mė shumė kohė tė ndjesisė sė mirė.Vendos njė kalendar aty ku njė duhanpirės nė shtėpinė tuaj mund ta shoh dhe shėno ēdo ditė qė ai/ajo ka kaluar pa pirė duhan. Shpėrbleje nė fund tė javės sė parė dhe tė dytė me diēka qė ai/ajo vėrtetė e dėshiron, po qė se mundesh edhe iPad ble pėr tė! Nė fund tė javės sė tretė bėj diēka tė rėndėsishme pėr ta pėrkujtuar rastin, si pėr shembull qite nė drek apo pėrgatit diēka speciale pėr tė.

6. Pėrdor patq apo ēamēakėz nikotine – jo tė gjithė ekspertėt pajtohen nė dobitė e zėvendėsuesve tė nikotinės (cigares) qė ndryshe e quajnė terapi e zėvendėsimit tė nikotinės pasi qė nuk e thyejnė fiksimin fizik ndaj duhanit. Sidoqoftė ato mund tė jenė tė dobishme nė tejkalimin e fiksimit psikologjik ndaj duhanit, qė ėshtė pjesė e rėndėsishme e gjithė kėsaj pune. Prapėseprapė ekspertėt sugjerojnė se arnat (patch) apo ēamēakėzi duhet tė pėrdorėn vetėm nė kombinim me konsultim apo pėrkrahje grupore sepse nuk ka shumė gjasa qė tė funksionojnė vetvetiu. Arnat (patch) apo ēamēakėzat vijnė me fuqi tė ndryshme. Duhanpirėsit qė pinė mė shumė se 25 cigare nė ditė duhet tė fillojnė me mė tė fuqishmen kurse me versionin me tė dobėt ata qė pinė mė pak se 7 cigare nė ditė.


Ju qė e keni lėnė duhanin na tregoni pse e keni lėnė, cilat pasojat e duhanit ju kanė shtyrė ta lėni, dhe si e keni lėnė duhanin sipas versionit tuaj.

Kliko Per te shkarkuar Librin 27 KESHILLAT SHENDETSORE QE DUHET TI DINI! (http://bit.ly/c7vbfk)

6 Trika Te Thjeshta Si Ta Lesh Duhanin (http://sherohu.com/6-trika-te-thjeshta-si-ta-lesh-duhanin)

Poste Te Ngjajshme:
Si Ta Leni Duhanin (http://sherohu.com/si-ta-leni-duhanin) Te themi se jeni plotesisht i motivuar dhe me te...
Ushtrimet E Bejne Duhanin Me Pak Te Deshirueshem Per Duhanpiresit (http://sherohu.com/ushtrimet-e-bejne-duhanin-me-pak-te-deshirueshem-per-duhanpiresit) Ushtrimet bėjnė diēka tė mahnitshme pėr shėndetin tuaj. Ndoshta nuk...
4 Menyra Te Thjeshta Si Ti Zmbrapsim 4 Semundjet Kryesore (http://sherohu.com/4-menyra-te-thjeshta-si-ti-zmbrapsim-4-semundjet-kryesore) A deshironi tė zvogėloni rrezikun e sėmurjes nga kėto sėmundje...
Keshilla Te Thjeshta Se Si Ti Hiqni Qafe Aknet (http://sherohu.com/keshilla-te-thjeshta-se-si-ti-hiqni-qafe-aknet) A je lodhur duke shikuar vetėn nė pasqyrė pėr tė...


http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=yIl2AUoC8zA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=umc-Dzfif7c:v6B2Qc9CAIQ:yIl2AUoC8zA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=qj6IDK7rITs (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=umc-Dzfif7c:v6B2Qc9CAIQ:qj6IDK7rITs) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=umc-Dzfif7c:v6B2Qc9CAIQ:gIN9vFwOqvQ (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=umc-Dzfif7c:v6B2Qc9CAIQ:gIN9vFwOqvQ) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=7Q72WNTAKBA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=umc-Dzfif7c:v6B2Qc9CAIQ:7Q72WNTAKBA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=umc-Dzfif7c:v6B2Qc9CAIQ:F7zBnMyn0Lo (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=umc-Dzfif7c:v6B2Qc9CAIQ:F7zBnMyn0Lo) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=umc-Dzfif7c:v6B2Qc9CAIQ:V_sGLiPBpWU (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=umc-Dzfif7c:v6B2Qc9CAIQ:V_sGLiPBpWU)
http://feeds.feedburner.com/~r/Sherohu/~4/umc-Dzfif7c

Forum-Al.com
Aty ku shqiptarėt mblidhen!

SystemA
18-12-2010, 10:04
Eshte thjesht pune deshire ose motivacioni dhe primare kjo.
Te tjerat jane secondare.
Pasojat dihen.
Mos e filloni per ata qe nuk e pine.