PDA

View Full Version : Ēokollata shėron kollėn


SEa
31-12-2010, 08:11
http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.1226162910681_m.jpg

Shkencėtarėt kėshillojnė konsumimin e ēokollatės nė vend tė shurupeve tė ndryshėm, tė cilėt janė tė dėmshėm nė mjekimin e kollės te fėmijėt dhe tė rinjtė nėn moshėn 18 vjeēare.
The Telegraph njofton se studiuesit nga Instituti Ndėrkombėtar i Anglisė pėr mushkėritė dhe zemrėn kanė theksuar se pėrbėrėsi teobromin (i pranishėm nė kakao dhe ēokollata), ndihmon nė heqjen e kollės, ndėrsa pasi tė testohet pėr dobinė e tij do tė hidhet nė treg nė trajtė ilaēi brenda dy vjetėsh.

Duke pohuar se teobromina ėshtė mė efektive se shurupet nė heqjen e ‘gėrvishtjes’ sė fytit dhe kollės, studiuesit bėnė tė ditur se kodrina (e pranishme nė shurupet kundėr kollės) ėshtė njė lėndė shumė e dėmshme pėr fėmijėt dhe tė rinjtė nėn moshėn 18 vjeēare.

Specialistėt deklarojnė se vetėm njė cope ēokollatė “bitter” ndihmon nė qetėsimin e kollės, por ata pohojnė se nuk janė bėrė akoma studime pėr tė pėrcaktuar dozėn e duhur.

USA NR1
01-01-2011, 15:32
e di valla ska jete pa Chocolate:d:d