PDA

View Full Version : Mos puthni derisa e keni herpesin


SEa
31-12-2010, 08:12
http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.1229003333657_m.jpg

Herpesi ėshtė njė infektues, prandaj mos puthni derisa e keni. Herpesi zakonisht kalon spontanisht, pa ndonjė mjekim tė veēantė.
Ēdo ditė ndėrroni mjetet higjienike personale, ēarēafėt, peshqirėt, jastėkėt si dhe askush tjetėr tė mos i pėrdorė. Mundohuni tė mos e ngacmoni vendin e infektuar, nėse kėtė e bėni, atėherė duhet t’i pastroni mirė duart. Duhet mėnjanuar veēanėrisht prekjen e syve dhe organeve gjenitale, sepse mund tė nxisni infeksion serioz.

5 mėnyra pėr zbutjen e simptomave tė herpesit

1. Vendin ku paraqitet infeksioni nuk bėn ta mbani tė thatė, sepse lagėshtia e ngadalėson regjenerimin.

2. Plasaritjet, nuk guxojnė tė ndrydhen, gėrvishten; duhet pritur qė ato tė pėrthahen dhe vetvetiu tė humbin.

3. Nėse herpesi shfaqet shpesh, duhet ta konsultoni mjekun mė tė afėrt nė mėnyrė qė tė pėrshkruajė ndonjė bar kundėrviral nė formė tė kremit apo tabletave.

4. Dhimbja qė ėshtė simptomė karakteristikė e kėsaj sėmundje, mund tė zbutet apo lokalizohet me ndonjė analgjetik, siē ėshtė aspirina, etj.

5. Nė qoftė se te fėmijėt paraqitet herpesi i buzės, duhet qė tė marrin sa mė shumė lėngje dhe ushqim tė qulltė.

Herpesi zakonisht kalon spontanisht, pa ndonjė mjekim tė veēantė. Megjithatė, pas infeksionit tė parė, ky virus mbetet nė organizėm dhe mund tė riaktivizohet, shpesh nė tė njėjtin vend.

Jolene
31-12-2010, 10:17
Kam degjuar qe shfaqet edhe nga nje infeksion qe mund ta marresh nge nje mardhenie seksuale.

Gjithsesi me ka ndodhur kur jam me grip te me shfaqen por shume rrall.
Jan shume uncomfortable sidomos kur shfaqen ne buze, cdo her qe qesh e acaron.