PDA

View Full Version : Mė mirė hudhėr se antibiotik


SEa
31-12-2010, 08:17
http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.1218011119755_m.jpg


1 mg hudhėr baras me 15 mg penicilinė. Hudhra vret jo vetėm bakteret, por dhe viruset.
Hudhra pa dyshim ėshtė ēelės pėr tė arritur imunitetin optimal dhe mbrojtjen kundėr infektimeve. Sė paku, 200 komponentė janė identifikuar nė thelpinjtė e hudhrės, duke pėrfshirė mė shumė se 70 komponentė tė sulfurit; vitaminat A, B1 dhe C, kalcium mineralesh, kopėr, hekur, magnez, fosfor, selen dhe zink, flavonoide si vitamina (cilado nga grupet e substancave tė mėdha duke pėrfshirė anthocyanins) dhe 8 amoniacide esenciale dhe 9 aminoacide jo-esenciale.

Njė miligram i komponentit tė saj aktiv kryesor, allicin, pėrmban njė fuqi ekuivalente antibakteriale tė 15 njėsive standarde te penicilinat. Ajo ėshtė efektive gjithashtu edhe kundėr infektime tė kėpurdhave, duke pėrfshirė “kandida”, e cila ėshtė shkaktare pėr shumė raste tė vaginitisit.

Hudhra ishte konstatuar si antibiotik mė i fuqishėm se penicilini, ampicilini, deksocilini, streptomicini dhe cefaleksini, se disa nga ilaēet antibiotike tė pėrdorura pėr trajtiminin e antraksit.

dbh
31-12-2010, 17:37
Hudhra nuk ka qene kot ilaci me i perhapur ne mesjete i cili perdorej jo vetem per sherimin e semundjve por gjithashtu edhe gjithashtu per si arme kunder djallit, vampireve, syrit te keq etj etj.