PDA

View Full Version : Tė mos plakeni pėr shkak tė stresit


SEa
03-01-2011, 14:24
http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.1229003449144_m.jpg


Sipas reagimeve tona ndaj stresit, secili prej nesh i takon njėrit nga tre tipat e njerėzve, thonė profesionistėt.
Njerėzit e lumtur, qė i takojnė tipit B (tė relaksuar dhe tė qetė) ose ata qė radhiten tek tipi C (tė suksesshėm kur janė nėn ndikim tė stresit) duken dhe sillen si shumė mė tė rinj sesa e kanė moshėn. Ndėrkaq, personat e tipit A janė tė ndjeshėm, preken lehtė. Prandaj dhe janė kandidatė potencialė pėr tė pėrjetuar infarktin, ndėrsa pėr shkak tė stresit tė pėrhershėm qė kanė, tė cilit dhe i nėnshtrohen, plaken shumė mė herėt!

Mirėpo, kjo gjendje stresuese mund tė ndryshohet, nėse:
* Pėrpiqeni tė jeni mė tė pėrshtatshėm nė rrethin ku jetoni
* Nėse mundoheni tė liroheni dhe tė dėgjoni ē'kanė pėr tė thėnė tė tjerėt
* Nėse ushtroni tė meditoni, tė merrni frymė thellė dhe tė ngadalėsoni ritmin e papėrshtatshmėrisė sė jetės.

Po ashtu, kur jeni nėn ndikim tė stresit, duhet shtruar vetvetes pyetja - a thua, kjo qė po ju pengon sot do tė jetė kaq e rėndėsishme edhe nesėr, edhe javėn, muajin a vitin e ardhshėm?

Jolene
03-01-2011, 17:34
Njerėzit e lumtur, qė i takojnė tipit B (tė relaksuar dhe tė qetė)

;)

Meri
03-01-2011, 18:00
-mendon-(a+b)-c= ?-boh-

dbh
03-01-2011, 18:26
x
:D
Jan njerzit me te lumtur se ato te dy tipat e mbledhur bashke minus te tretin. :D

SystemA
06-01-2011, 14:33
Ekuacion algjebrik per stresin lol