PDA

View Full Version : Karotenoidet dhe kanceri i gjirit


PUPA
04-02-2010, 08:03
http://i47.tinypic.com/281sksp.jpg
Njė studimi ri- nė tė cilin kanė marrė pjesė 604 paciente me karcinomė tė gjirit dhe 626 femra tė shėndosha (nė grupin e kontrollit)- ka zbuluar lidhshmėri ndėrmjet sasisė sė pėrgjithshme tė karotenoideve nė plazmė dhe zvogėlimin e rrezikut pėr shfaqjen e kancerit tė gjirit.
Nė fakt, rezultatet e botuara nė revistėn Cancer Research, kanė treguar se femrat me nivel karotenoidesh mė tė lartė, kishin qenė pėr 50% mė pak tė rrezikuara qė tė sėmuren nga karcinoma e gjirit, nė krahasim me femrat me nivel mė tė ulėt tė karotenoideve.

Karotenoidet janė pigmente tė pranishme nė gjethet, frutat dhe lulet e pemėve dhe perimeve. /Telegrafi/

Hello Kitty
01-11-2012, 07:12
Per kurimin E PLOTE te kancerit te gjirit duhet perdorur " poppy seeds/farat e lulekuqes".

http://img.ehowcdn.com/article-new/ehow/images/a04/s4/u0/plant-poppy-seeds-800x800.jpg

http://farm6.static.flickr.com/5291/5537779004_f9d33864a9.jpg