PDA

View Full Version : Arrin nė 48 numri i rasteve tė konfirmuara tė gripit a h1n1 nė shqipėri


SEa
19-01-2011, 09:01
http://www.trt.net.tr/medya1/resim/2011/01/06/7841c5e9-5873-40ff-a8f7-5e6bb6e309fd-444x333.jpg


Ministria e Shėndetėsisė sė Shqipėrisė konfirmoi edhe 11 raste tė tjera tė prekura me virusin e gripit A H1N1, ose siē njihet ndryshe gripi i derrit, duke ēuar numrin e pėrgjithshėm tė rasteve nė 48.


Sipas tė dhėnave nga ky dikaster, nuk ka raste tė rėnda tė gripit, ndėrsa pjesa mė e madhe e mostrave janė marrė nga spitali infektiv nė Qendrėn Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” nė Tiranė. Por, pavarėsisht rasteve tė konfirmuara pėr kėtė sezon me virusin A H1N1, autoritetet shėndetėsore konsiderojnė situatėn tė qetė.


Ata apelojnė pėr popullatėn tė respektojė kėshillat pėr t’u mbrojtur nga virozat, duke theksuar se nuk ka arsye pėr panik. Ndėrkohė, nga ana tjetėr, mjekėt apelojnė pėr vaksinimin ndaj gripit dhe virozave stinore, sidomos pėr grupet nė mė rrisk si tė moshuarit, gratė shtatėzėna, personat me sėmundje kronike, personat tė cilėt kanė qėnė mė parė tė sėmurė, etj.


Sistemi shėndetėsor ndodhet nė gatishmėri pėr kapjen nė kohė dhe trajtimin e efikas tė ēdo rasti tė mundshėm dhe tashmė janė marrė masat e para duke filluar qė nga qendrat shėndetėsore.


MSH konfirmoi rastet e parė tė prekura me virusin A H1N1 pėr kėtė sezon rreth 1 javė mė parė.

SystemA
19-01-2011, 10:16
Nuk eshte kohe per panik.
Mos perdorni absolutisht cfar ju keshillojne mjeket per vaksinimin,nuk ju mbron.
Virus H1N1-kaq .