PDA

View Full Version : A do tė munden meshkujt tė lindin foshnja?


PuffetiNa
26-01-2011, 08:43
Nė qoftė se mitra nuk ėshtė e domosdoshme pėr zhvillimin e foshnjės, pėrse atėherė edhe meshkujt nuk do tė mund tė lindnin?

Para disa muajve u lindėn treneq. Dy vashėza u zhvilluan normalisht nė mitrėn e nėnės, ndėrsa vėllai i tyre u zhvillua nė zgavrėn e abdomenit, afėr enėve tė gjakut, gjė qė i kanė siguruar sasi tė mjaftueshme tė ushqimit. Qė tė tri foshnjat u lindėn pa ndonjė komplikim, me anė tė prerjes cesarike.

Nė qoftė se mitra nuk ėshtė e domosdoshme pėr zhvillimin e foshnjės, pėrse atėherė edhe meshkujt nuk do tė mund tė lindnin? Njė ndėrmarrje e tillė do tė kėrkonte fekondimin jashtė mitre, e pas kėsaj embrioni do tė mbillej nė zgavrėn e abdomenit nė mėnyrė artificiale, mu nė vendin ku do tė furnizohej me sasi tė mjaftueshme tė gjakut, ku do tė kishte mjaft sipėrfaqe pėr t'u rritur, pa ndonjė rrezik qė t'i rrezikojė organet vitale tė babait. Do tė nevojitej patjetėr edhe njė terapi hormonale, nė mėnyrė qė tė mbahej shtatzėnėsia, mjaft mirėkuptim pėr dhembjet e tija, dhe, nėse ēdo gjė do tė shkonte nė rregull, prerja cesarike do tė bėhej pa ndonjė problem me rastin e lindjes.

Marrė nė pėrgjithėsi, nuk ėshtė e pamundur, por ėshtė shumė mė lehtė nėse keni hormonet pėrkatėse dhe ēerdhen tashmė tė lindur pėr beben tuaj. Zonja, keni mbetur tė befasuara, apo jo?

KAT
26-01-2011, 10:18
ca osht treneq

Alb
26-01-2011, 10:44
Puffetina Ajo qe po kerkon ti eshte te nderhysh ne punet e Natyres dhe une them qe do vije nje pike ku Natyra do i thoje mjaft idiotlliqeve te njeriut por kam frike se do jete teper vone ne ato momente keshtu qe me mire ja leme punet e Natyres ne dore te natyres dhe punet e njerezve ne dore te njerezve.
Boll e kemi shkaterruar natyren me kafsherine tone nuk eshte nevoja qe te shkaterrojme dhe Rendin e riprodhimit !

Zana
15-01-2014, 11:34
Edhe mbase , me vullnet/deshire/pune, c'do gje arrihet sot :d

Loreal
15-01-2014, 11:44
Thomas Beatie, i njohur nė mbarė botėn si “burri shtatzėnė”, i cili ėshtė bėrė mama pėr tė dytėn herė para pak kohėsh, raportohet se ėshtė duke pritur edhe fėmijėn e tij tė tretė. Beatie, nga Oregoni, tran ss ek suali i njohur, ka nxjerrė nė jetė para pak muajsh njė bebe mashkull, i cili gėzon shėndet tė plotė me lindje natyrale, njė lajm ky qė ka ēuditur botėn. Ndėrsa sipas mediave, Beatie tani ėshtė pėrsėri shtatzėnė me fėmijėn e tretė tė tij. Shtatzėnia e parė e tij ngjalli shumė reagime nė opinionin nė mbarė botėn.Thomas, 35-vjeēar, ka kryer njė seri ndėrhyrjesh pėr ndėrrimin e sek sit duke mbajtur organet sek suale femėrore dhe u cilėsua juridikisht si femėr nga njė gjykatė nė Havai. Ai kishte vendosur tė bėnte patjetėr fėmijė, pasi gruaja e tij nuk mund t’i bėnte dot.http://albahite.info/wp-content/uploads/2012/08/BeHa145.jpg

Loreal
15-01-2014, 11:45
Ja puffe shihe,qe eshte e mundur``Ec``:p

Kulpra
15-01-2014, 11:46
Do vdes ta shoh nje mashkull si do reagoje kur t'i vijne dhimbjet e lindjes -qesh-

Kulpra
15-01-2014, 11:47
Thomas Beatie, i njohur nė mbarė botėn si “burri shtatzėnė”, i cili ėshtė bėrė mama pėr tė dytėn herė para pak kohėsh, raportohet se ėshtė duke pritur edhe fėmijėn e tij tė tretė. Beatie, nga Oregoni, tran ss ek suali i njohur, ka nxjerrė nė jetė para pak muajsh njė bebe mashkull, i cili gėzon shėndet tė plotė me lindje natyrale, njė lajm ky qė ka ēuditur botėn. Ndėrsa sipas mediave, Beatie tani ėshtė pėrsėri shtatzėnė me fėmijėn e tretė tė tij. Shtatzėnia e parė e tij ngjalli shumė reagime nė opinionin nė mbarė botėn.Thomas, 35-vjeēar, ka kryer njė seri ndėrhyrjesh pėr ndėrrimin e sek sit duke mbajtur organet sek suale femėrore dhe u cilėsua juridikisht si femėr nga njė gjykatė nė Havai. Ai kishte vendosur tė bėnte patjetėr fėmijė, pasi gruaja e tij nuk mund t’i bėnte dot.http://albahite.info/wp-content/uploads/2012/08/BeHa145.jpg


Rasti i ktij eshte ndryshe se o bo mashkull me operacion. Ka pas qene femer lol

Zana
15-01-2014, 11:48
Do i shkoje djersa nga mustaqet...nga veshi ne vesh ..-qesh-

Loreal
15-01-2014, 11:49
Do vdes ta shoh nje mashkull si do reagoje kur t'i vijne dhimbjet e lindjes -qesh-

e de ee-qesh-

Kulpra
15-01-2014, 11:50
Do i shkoje djersa nga mustaqet...nga veshi ne vesh ..-qesh-

Nuk di si do ta leshojne klithjen hahaha

Imagjino sa do ankohen gjate gjithe kohes se shtatzanise

Zana
15-01-2014, 11:56
Nuk di si do ta leshojne klithjen hahaha

Imagjino sa do ankohen gjate gjithe kohes se shtatzanise

- Kam idene qe do vuajne..... pa ze/klithma, kjo per hir te Burrerise :D

Viking
15-01-2014, 12:14
Puffe nga Mitra te vine kto Mendime ty !!!
Ca njerez kane vertet Imagjinat te cfrenuar.

Miti
15-01-2014, 12:24
.....atehere na mbetet vetem ti siguroim rrugen e daljes se ketij fryti, ka rrezik ti humbet vlera femres pastaj, :d

shoku_tanku
15-01-2014, 12:36
Nuk pranoj ne menyre kategorike te kryej nje lindje me operacion qesarik.

Kulpra
15-01-2014, 12:38
.....atehere na mbetet vetem ti siguroim rrugen e daljes se ketij fryti, ka rrezik ti humbet vlera femres pastaj, :d

Me shume kenaqesi deklarojme se sdo donim te ishim nje fabrike mishi - sic shprehen burrat. -qesh-
Ishalla i humb "vlera" lol

Kulpra
15-01-2014, 12:39
Nuk pranoj ne menyre kategorike te kryej nje lindje me operacion qesarik.

Qaj Tanku qaj.
Vuj Tanku vuj.

S'do kesh shpetim pastaj hahaha

shoku_tanku
15-01-2014, 12:40
Qaj Tanku qaj.
Vuj Tanku vuj.

S'do kesh shpetim pastaj hahaha

Ose ndryshoj gjinine qe te kryej nje lindje natyrale,ose nuk ngelem fare me barre ne te kundert..

Kulpra
15-01-2014, 12:42
Ose ndryshoj gjinine qe te kryej nje lindje natyrale,ose nuk ngelem fare me barre ne te kundert..

Jo jo, ashtu si je do e besh se po ta ben shkenca gati tekniken e nxjerrjes se femijes -qesh-

Zana
15-01-2014, 12:43
Me shume kenaqesi deklarojme se sdo donim te ishim nje fabrike mishi - sic shprehen burrat. -qesh-
Ishalla i humb "vlera" lol

ha ha

Aty ku Krenaria mposht Burrerine, sipas k'tyre prototipave ``serenat````fumato``

Miti
15-01-2014, 12:46
Me shume kenaqesi deklarojme se sdo donim te ishim nje fabrike mishi - sic shprehen burrat. -qesh-
Ishalla i humb "vlera" lol

....jo ishalla si humbet kurre, me mire te na e marri Zoti shpirtin se te na len pa femra, -qesh-

rovena
15-01-2014, 12:46
OMG!! femrave po u dalin mustaqet meshkujt tn mund te lindin...sic thone bota rrotullohet por kjo bota jone po rrotullohet ca si shume e po ndryshon shume...

shoku_tanku
15-01-2014, 12:47
Po kjo duket dicka e mrekullueshme..te jesh dhe baba edhe nene i nje femije..ne kete menyre eviton edhe pranine e gruas ne familje..i kursen vetes kokcarjet jeteshkurtuese te nje bashkeshorteje gjuheneperke..e adhuroj shkencen!

SERAFIM DILO
15-01-2014, 12:48
Meshkujt,jo vetem qe mund te lindin por bejne edhe femrat te lindin foshnja.

Zana
15-01-2014, 12:49
OMG!! femrave po u dalin mustaqet meshkujt tn mund te lindin...sic thone bota rrotullohet por kjo bota jone po rrotullohet ca si shume e po ndryshon shume...K'te kane dashur te thone rovena, thjeshte e kane luftuar nga turpi i madh, -qesh-

Kulpra
15-01-2014, 12:49
....jo ishalla si humbet kurre, me mire te na e marri Zoti shpirtin se te na len pa femra, -qesh-

Zoti ua ka dhene femren. Ju i beni naze dhurates qe u ka lene ai ``Ec``

Po kjo duket dicka e mrekullueshme..te jesh dhe baba edhe nene i nje femije..ne kete menyre eviton edhe pranine e gruas ne familje..i kursen vetes kokcarjet jeteshkurtuese te nje bashkeshorteje gjuheneperke..e adhuroj shkencen!

Imagjino te kete nje baba & nene me qaforen e rakise me vete. Ne vend te beberonit te qumeshtit do i japin raki qe ne pubertet -qesh-

shoku_tanku
15-01-2014, 12:52
Zoti ua ka dhene femren. Ju i beni naze dhurates qe u ka lene ai ``Ec``Imagjino te kete nje baba & nene me qaforen e rakise me vete. Ne vend te beberonit te qumeshtit do i japin raki qe ne pubertet -qesh-

po pse,ne qe e kemi pire pa na dale akoma dhembet e qumeshtit cna ka gjetur..me te mire jemi bere!

rovena
15-01-2014, 12:52
njeri po i humbet vlerat e tij shkenca po ndryshon cdo gje ...

Kulpra
15-01-2014, 12:53
po pse,ne qe e kemi pire pa na dale akoma dhembet e qumeshtit cna ka gjetur..me te mire jemi bere!

Ty duhet te te kene dale dhembet e rakise se te qumeshtit s'ma ha mendja te te kene dale -qesh-

Zana
15-01-2014, 12:55
njeri po i humbet vlerat e tij shkenca po ndryshon cdo gje ...

Po lufton imponimin/detyrimin ne pergjithesi , dhe po jep/hap/zgjeron mundesine :))

shoku_tanku
15-01-2014, 12:56
Ty duhet te te kene dale dhembet e rakise se te qumeshtit s'ma ha mendja te te kene dale -qesh-

po ne fakt kam ngrene pasterma akoma pa mbushur vitin

rovena
15-01-2014, 12:57
Po lufton imponimin/detyrimin ne pergjithesi , dhe po jep/hap/zgjeron mundesine :))
po por seshte mire keshtu

Zana
15-01-2014, 12:58
po por seshte mire keshtu

Pse.... S'ka asgje te keqe, te arrihet si mundesi te lindi burri :d ...ku i dihet se c'fare ndodh ne te ardhmen, mundesia te jete :))

Sipas fjales te Burrave, jane te afte per c'do gje, ne/si teori sigurisht:))

shoku_tanku
15-01-2014, 13:02
Pse.... S'ka asgje te keqe, te arrihet si mundesi te lindi burri :d ...ku i dihet se c'fare ndodh ne te ardhmen, mundesia te jete :))pastaj nuk besoj qe shkenca te jete kaq diskriminuese..jam i bindur qe ne nje te ardhme te afert mund tu ofroje edhe ju femrave mundesine te lini me barre burrat..

rovena
15-01-2014, 13:03
Pse.... S'ka asgje te keqe, te arrihet si mundesi te lindi burri :d ...ku i dihet se c'fare ndodh ne te ardhmen, mundesia te jete :))

Sipas fjales te Burrave, jane te afte per c'do gje, ne/si teori sigurisht:))

ateher do ndryshojme teresisht boten jo kjo do mjaftonte te ishte thjesht nje arritje ne shkence ....shpresoj jo nje zbatim ne jete

Zana
15-01-2014, 13:05
ateher do ndryshojme teresisht boten jo kjo do mjaftonte te ishte thjesht nje arritje ne shkence ....shpresoj jo nje zbatim ne jete

Bota nuk ndryshohet, njerezit/mi eshte fakt qe/edhe rrotullohet/ndyshon......Gojedhenat , nuk pasohen pa arsye, e kane 1 te fshehur nga pas :))
-Mundesia , duhet te egzistoje- :))

SERAFIM DILO
15-01-2014, 13:09
Burrat lindin sa here te duan,edhe kur nuk lindin hane e pine 9 muaj rrjesht per solidaritet.

rovena
15-01-2014, 13:10
Bota nuk ndryshohet, njerezit/mi eshte fakt qe/edhe rrotullohet/ndyshon......Gojedhenat , nuk pasohen pa arsye, e kane 1 te fshehur nga pas :))
-Mundesia , duhet te egzistoje- :))
njs mendimi yt gjths un mendoj qe nuk duhet te ndodhin keto gjera

shoku_tanku
15-01-2014, 13:11
Burrat lindin sa here te duan,edhe kur nuk lindin hane e pine 9 muaj rrjesht per solidaritet.

e rendesishme eshte qe ne e perqafojme ndryshimin si kushtin e vetem per te perparuar drejt zhvillimit..

Miti
15-01-2014, 13:15
....meshkujt as me hekuros nuk dine e le ma me lind, phii.. :P

Kulpra
15-01-2014, 13:23
pastaj nuk besoj qe shkenca te jete kaq diskriminuese..jam i bindur qe ne nje te ardhme te afert mund tu ofroje edhe ju femrave mundesine te lini me barre burrat..

Hahahaha. Sdo ishte keq te betohem. Pastaj do shifnim Tankun te lantd napat, te fshinte shpine, te gatuante si goc nikoqire -qesh-

kanina
15-01-2014, 13:23
polli dhe mushka me ne fund :)

SERAFIM DILO
15-01-2014, 13:23
e rendesishme eshte qe ne e perqafojme ndryshimin si kushtin e vetem per te perparuar drejt zhvillimit..

E drejte,burrat mendojne per jeten ne pergjithsi,nuk mund te mendojne edhe detajet e vogla te lindjes.Bota jashte ka gjithe ato probleme.

Kulpra
15-01-2014, 13:24
Burrat lindin sa here te duan,edhe kur nuk lindin hane e pine 9 muaj rrjesht per solidaritet.

Do ta shifnim mire solidaritetin kur tu gjunte vocerraku me shkelm e tu bente me nxjerr zorret jashte -qesh-

Zana
15-01-2014, 13:28
njs mendimi yt gjths un mendoj qe nuk duhet te ndodhin keto gjera

Shikoje mundesine si nje zgjedhje, dhe jo imponim ...Pastaj nga mundesia kalon ne zgjedhje- jo Detyrim :))

- Do ishte arritje e madhe, jo vetem per Burrin :d ... por ne pergjithesi :))

SERAFIM DILO
15-01-2014, 13:53
Do ta shifnim mire solidaritetin kur tu gjunte vocerraku me shkelm e tu bente me nxjerr zorret jashte -qesh-

Vocerraku gjuan me shkelma si i vjen keq per babain.Babai ka detyren me te veshtire,mbas lindjes i jep edhe mbiemrin.Baba bujar.

Kulpra
15-01-2014, 13:57
Vocerraku gjuan me shkelma si i vjen keq per babain.Babai ka detyren me te veshtire,mbas lindjes i jep edhe mbiemrin.Baba bujar.

Detyre me te veshtire se kete vallai ... ke te drejte nuk ka! -pis-
Opo thuaj shyqyr u beri perendia te papjellshem ju, se te jete per shkencen e per njerezit, aty ne rrjesht me kooperativen feministe do u kishin lene (ne mos do u lene se shpejti) -qesh-

ana_gend
15-01-2014, 14:02
Ore se tani u kujtova une sa muaj ka qe mungon Lumi ``fumato``

SERAFIM DILO
15-01-2014, 14:06
Detyre me te veshtire se kete vallai ... ke te drejte nuk ka! -pis-
Opo thuaj shyqyr u beri perendia te papjellshem ju, se te jete per shkencen e per njerezit, aty ne rrjesht me kooperativen feministe do u kishin lene (ne mos do u lene se shpejti) -qesh-

Detyrat jane te ndara;femra ben femijen per 9 muaj,me ndihmen kryesore te babait,e babai i jep mbiemrin per gjithe jeten.
Perendia burrit i ka dhene detyrat me te veshtira.Burri shkret edhe kafen eshte i detyruar ta pi ulur.

Zana
15-01-2014, 14:07
Detyre me te veshtire se kete vallai ... ke te drejte nuk ka! -pis-
Opo thuaj shyqyr u beri perendia te papjellshem ju, se te jete per shkencen e per njerezit, aty ne rrjesht me kooperativen feministe do u kishin lene (ne mos do u lene se shpejti) -qesh-

Sipas gojedhenave te perendise , shanci i eshte dhene/provuar burrit si fillim...se c'bene k'to pastaj.... dhe ja kaluan gruas, eshte akoma nen shqyrtim por po i del fundi sic duket ( thjeshte bllokim tubash) -qesh-

SERAFIM DILO
15-01-2014, 14:07
Ore se tani u kujtova une sa muaj ka qe mungon Lumi ``fumato``

E ka barkun fallco,per maskim,se po e gjermojn neper shretetir

Loreal
15-01-2014, 14:09
Ore se tani u kujtova une sa muaj ka qe mungon Lumi ``fumato``

Qka tu kujtua Lumi ne kete teme se-qesh--qesh-

kanina
15-01-2014, 14:10
pyes veten pasi meshkujt ti bejne vete edhe femijet cfare do tu mbetej femrave per te bere!! :P
per gjera te dobishme flas :)

ana_gend
15-01-2014, 14:11
Qka tu kujtua Lumi ne kete teme se-qesh--qesh-

nuk po gjeja temen qe kishte hap Seroja per mungesen e Lumit:d

Loreal
15-01-2014, 14:13
nuk po gjeja temen qe kishte hap Seroja per mungesen e Lumit:d

Eh thash se shtatezan "qesh"

Zana
15-01-2014, 14:14
pyes veten pasi meshkujt ti bejne vete edhe femijet cfare do tu mbetej femrave per te bere!! :P
per gjera te dobishme flas :)

-Do perdredhim mustaqet, dhe do dredhim zinxhirin- -enderron- :))

Kulpra
15-01-2014, 14:14
Detyrat jane te ndara;femra ben femijen per 9 muaj,me ndihmen kryesore te babait,e babai i jep mbiemrin per gjithe jeten.
Perendia burrit i ka dhene detyrat me te veshtira.Burri shkret edhe kafen eshte i detyruar ta pi ulur.

-qesh-
Sa gjynaf burri shkret!!!

Ps. -pis-

SERAFIM DILO
15-01-2014, 14:29
-qesh-
Sa gjynaf burri shkret!!!

Ps. -pis-

Kjo bote eshte e padrejte,ta kishim ditur do kishim mare 6-7 gra.

Kulpra
15-01-2014, 14:38
Kjo bote eshte e padrejte,ta kishim ditur do kishim mare 6-7 gra.

Po te jesh musliman, lejen per t'i marre te 7-ta e ke. A ia del dot mbane?

shoku_tanku
15-01-2014, 15:03
Hahahaha. Sdo ishte keq te betohem. Pastaj do shifnim Tankun te lantd napat, te fshinte shpine, te gatuante si goc nikoqire -qesh-

Ate po e bej edhe pa pjelle femije,lere me te behem nene qe do shtrohem akoma edhe me shume.

shoku_tanku
15-01-2014, 15:04
E ka barkun fallco,per maskim,se po e gjermojn neper shretetir

Lumi eshte me rrezik deshtimi..i ka thene mjeku te qendroje ne regjim shtrati me kembet mbi nivelin e kokes deri diten e lindjes..